Çakra Sistemi Nedir

Çakra sistemi yoga ile yakından bağlantılı olan insan fizyolojisi ve kişisel gelişiminin metafiziksel bir anlayışıdır. Çakralar, elektromanyetik alanlara benzer fiziksel olmayan enerji alanlarıdır. Omurga boyunca yükselen noktalar olarak fiziksel bedenimize haritalanır. Antik metinlerde, Yoga Upanişadlarda ve Patanjali’nin Yoga Sutralarında çakralar bilinç merkezleri olarak tanımlanıyordu. Çakra kelimesi başlangıçta sözde bilimin kırmızı bayrağını yükseltebilir.

Hindistan’da manevi bir gelenek olan Tantrik öğretiler yedi temel çakrayı tanımlar. Bu çakralar, bedendeki nadis adı verilen bir enerji kanalları ağı ile bağlanır. Sanskritçe kelime nadi, akış, hareket veya titreşim anlamına gelen nad kökünden gelir. Eski metinler, insan vücudunda nadis adı verilen 72.000 ila 350.000 enerji kanalından oluşan bir ağdan bahsediyor. Tüm kanallar, göbeğin hemen altındaki alanda veya kalbin vücuttaki iki merkezinden birinden kaynaklanır.

Yoga ve Çakralar

Yoganın, enerjinin bu kanallardan serbestçe akmasına yardımcı olarak vücudunuzu güçlendirmesi beklenir. Üç kanal özellikle yoga ile ilgilidir. İlki, omurganın tabanından başın tepesine kadar vücuttaki ana kanallardan biri olarak kabul edilen sushumna nadi’dir. Çakralar bu ana kanal boyunca hizalanır ve enerji başın tepesine doğru yukarı doğru akar.

Çakra

İki kanal, ida ve pingala nadis, merkezi omurganın etrafında dolanır. Bu kanallar, kaşlarınızın arasında bulunan altıncı çakrada veya üçüncü göz çakrasında buluşur. İda kanalı sol tarafla ilişkilidir; dişil, ay, havalı nitelikler; ve beyaz renk. Pingala kanalı sağ tarafla ilişkilidir; erkeksi, güneş enerjili, sıcak nitelikler; ve kırmızı renk.

Günümüzde sağlık, refahı besleyen sağlıklı bir zihin ve vücut dengesi olarak tanımlanmaktadır. Yoga, alternatif burun deliğinden nefes alma gibi egzersizlerle ida ve pingala kanalları arasındaki enerjiyi dengelemeyi amaçlar (Bölüm 6). Öne doğru kıvrımlar ve oturarak yapılan pozlar gibi rahatlatıcı pozlar ida kanalındaki enerji akışını artırır. Geriye bükülmeler, ayakta duruşlar, ters dönmeler ve kıvrımlar gibi enerji verici pozlar, pingala kanalındaki enerji akışını artırır.

Çakra sistemindeki sağlık için enerji merkezlerindeki denge de önemlidir. Her çakranın vücutta fiziksel bir konumu ve psikolojik veya duygusal temaları vardır. Teori, belirli çakralardaki veya “bloke” veya “açık” çakralardaki eksiklik veya aşırılıkların belirli fiziksel veya psikolojik sorunlara yol açmasıdır.

Çakralar davranış ve etkileşimlerimizin kalıplarına göre açılır ve kapanır (bloke olur). Güvensizlik ve korku, ilk çakradan kaynaklanan semptomlardır. Örneğin, insanlarla duygusal olarak yakınlaşmakta güçlük çeken birinin “tıkalı” dördüncü çakrası veya kalp çakrası vardır. Düşüncelerinize tamamen karışmış hissettiğinizde, bilişle ilişkilendirilen yedinci çakranız aşırı aktif olabilir.

Çakra Sistemi Açılımı

Büyük Çakra: Sanskritçe AdıBüyük Çakra: İşlevBüyük Çakra: Fiziksel Konum
Bir: MuladharaBir: TopraklamaBir: Perine
İki: Swadhisthanaİki: Cinsellikİki: Sakrum
Üç: ManipuraÜç: GüçÜç: Göbek arkası
Dört: AnahataDört: AşkDört: Kalp
Beş: VissudhaBeş: YaratıcılıkBeş: Boğaz
Altı: AjnaAltı: SezgiAltı: Kaş / alın
Yedi: SahasraraYedi: AnlamakYedi: Başın üstü
Büyük Çakra: Spinal VertebraBüyük Çakra: Sinir PleksusuBüyük Çakra: Bez
Bir: Lomber 1-5 Sakral 1-5Bir: Kuyruk sokumuBir: Adrenal
İki: Torasik 9–12 Sakral 1–5İki: Sakralİki: Yumurtalıklar, testisler
Üç: Torasik 5-9Üç: Solar pleksusÜç: Pankreas
Dört: Torasik 1-5Dört: Pulmoner, kardiyakDört: Timüs
Beş: Servikal 3-7Beş: FaringealBeş: Tiroid
Altı: Servikal 1–2Altı: KarotisAltı: Epifiz
Yedi: Serebral korteksYedi: BeyinYedi: Hipofiz
Büyük Çakra: Vücut BölgeleriBüyük Çakra: Tema, MotivasyonBüyük Çakra: İç Duygu
Bir: Bacaklar, ayaklar, kalın bağırsakBir: Hayatta KalmaBir: Güvenlik İstikrar Duruşu
İki: Kalça, pelvis, cinsel organlar, böbrek, mesane, belİki: Arzuİki: Duygu Besleme Zevk
Üç: Mide, karaciğer, safra kesesiÜç: GüçÜç: Enerji Öfkesi Özsaygı
Dört: Akciğerler, kalp, kollar, ellerDört: MerhametDört: Dengeli Birlik Şifası
Beş: Boğaz, kulaklar, boyun ve omuzlar, ellerBeş: İletişimBeş: Yaratılış Titreşim Rezonansı
Altı: Gözler, kaşAltı: VizyonAltı: Üçüncü Gözü Gören Hayal Gücü
Yedi: Baş, beyinYedi: BilinçYedi: Aşkın Mutluluğunu Bilmek

Çakra Aktifleştirme

Çakra
Büyük Çakra: MaddeBüyük Çakra: ElementBüyük Çakra: Sorunlar
Bir: KatıBir: DünyaBir: Ağırlık, siyatik, kabızlık
İki: Akışkanİki: Suİki: Cinsel, idrar sorunları
Üç: PlazmaÜç: AteşÜç: Sindirim sorunları, yorgunluk
Dört: GazDört: HavaDört: Solunum sorunları, kalp hastalığı
Beş: TitreşimBeş: SesBeş: Tiroid, boğaz ağrısı
Altı: RenkliAltı: IşıkAltı: Görme sorunları, baş ağrıları
Yedi: YokYedi: DüşünceYedi: Ruh hali veya hafıza sorunları
Büyük Çakra: RenkliBüyük Çakra: YogaBüyük Çakra: Tohum Mantrası
Bir: KırmızıBir: HathaBir: Lam
İki: Turuncuİki: Tantraİki: Vam
Üç: SarıÜç: KarmaÜç: Ram
Dört: YeşilDört: BhaktiDört: Yam
Beş: MaviBeş: MantraBeş: Jambon
Altı: IndigoAltı: YantraAltı: Om
Yedi: Menekşe veya beyazYedi: JnanaYedi: Yok
Büyük Çakra: EylemMajör Çakra: Hayvan TemsiliBüyük Çakra: Yoga Egzersizleri
Bir: OlmakBir: Fil, öküz, boğaBir: Dağ, Dizden Göğse, Çekirge, Öne Eğilme, Bacaklar Duvara Kadar
İki: Hissetmekİki: Balık, okyanus canlılarıİki: Tanrıça, Mutlu Bebek, Uzanmış Açı, Kertenkele, Yarım Güvercin, Yarım Ay
Üç: Harekete geçmekÜç: RamÜç: Yay, Ters Plank, Şiddetli, Ateşin Nefesi
Dört: SevmekDört: Kuşlar, antilopDört: Muzaffer Nefes, Alternatif Burun Deliği Solunum, Kobra, Yukarı Bakan Köpek, Deve, Balık
Beş: konuşmakBeş: Boğa, aslanBeş: Om’un Sesi, şarkı söyleme, ilahiler, Aslan Nefesi, Omuz Duruşu, Balık, Deve
Altı: GörmekAltı: BaykuşAltı: Kılavuzlu imgeler, meditasyon
Yedi: BilmekYedi: YokYedi: Meditasyon ve meditasyon pozları
Büyük Çakra: Meditasyon
Bir: Topraklama
İki: Su
Üç: Enerji
Dört: Merhamet
Beş: Nefes, Mantra
Altı: Renkli
Yedi: Basit

Çakralar ve Sinir Pleksusları

Çakralar hakkında düşünmek, yoga sekansınızı düzenlemede ve odaklanmak istediğiniz belirli bir enerji türüne yardımcı olabilir. Telaşlı bir gün geçiriyorsanız ve kendinizi uçuk hissediyorsanız, daha çok çakraya odaklanan yoga pozları uygulamak isteyebilirsiniz.

Ağır ve halsiz hissediyorsanız, çakra üç egzersizi daha fazla enerji ve güç sunar. Duyulmadığını hissettiğinizde veya kendinizi ifade etmekte zorlandığınız zaman, mantraları içeren beş çakra egzersizini seçin. Tüm çakralar kişisel gelişim için eşit derecede önemli kabul edilir. Amaç, sağlığı ve bütünlüğü teşvik etmek için tüm çakralara dikkat etmek ve bunları dengelemektir.

Birinci Çakra: Kök Çakra, Kararlılık ve Destek Merkezi

Çakra

İlk çakra, alt lomber, sakral ve pelvik bölgede bulunan omurganın tabanında başlar. Teması topraklanmış ve sağlam hissetmektir. Kök çakra desteği anlamına gelen Sanskritçe adı gibi basitlik ve istikrarla karakterize edilir. Onun elementi topraktır. Muladhara tıkandığında veya eksik olduğunda, güvensizlik veya korku yaşayabilirsiniz. Birçoğumuz dünyaya gerçekten bağlı olarak çok az zaman harcıyoruz. Günümüzün çoğunu bir olaydan diğerine koşarak geçiriyoruz. Kendi düşüncelerimize ve endişelerimize sıkışıp kalıyoruz. İşleri yavaşlatmak ve basit tutmak zor olabilir. İlk çakraya odaklanan yoga egzersizleri, vücudunuzu yeryüzüne bağlar ve stabilite ve stresi azaltma sağlar.

Muladhara için Yoga:

İkinci: Sakral Çakra, Cinsellik ve Hayal Gücü Merkezi

İkinci Çakra: Sakral Çakra, Cinsellik ve Hayal Gücü Merkezi, ikinci çakra, göbek ve sakral pleksustaki cinsel organlar arasındaki alt karın bölgesindedir ve duygular, empati ve cinsellikle bağlantılıdır. Öğesi sudur ve bırakma ve akış yaratma temasına sahiptir. Adının çevirisi, ikinci çakranın iyileştirici yönüne karşılık gelen – beslemek, uyum yaratmak ve yatıştırmak için – “tatlılık” tır. İkinci çakra kimlik, cinsellik, duygu, zevk, his ve hareketin merkezidir. İkinci çakra eksik olduğunda, yaratıcılık, hayal gücü, cinsel dürtü veya empati kaybı olur. Aşırı aktif ikinci çakra, cinselliğe aşırı odaklanmaya yol açar. İkinci çakra dengelendiğinde, yaratıcı olabilir ve dengeli bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz. İkinci çakrayı açmak için yapılan egzersizler, kalçaları ve alt karın bölgesini hareket ettirmeye ve gevşetmeye odaklanır.

Sakral Çakra için Yoga

Üçüncü: Solar Pleksus Çakrası, Benlik Saygısı Merkezi

Çakra

Üçüncü çakra, göğsün merkezinde kalp merkezinde veya solar pleksusta bulunur. Sanskritçe adının çevirisi, parlak, ışıltılı bir ışık merkezi olan “parlak mücevher” dir. Üçüncü çakranın amacı, maddeyi değiştiren ve enerji ve ısı üreten ateş ve güneşin yanmasına benzer şekilde aktif ve dönüşmektir. Dengeli ve aktif bir üçüncü çakra, güçlü bir benlik saygısı sağlar ve ataletin veya motivasyon eksikliğinin üstesinden gelmemize izin verir. Güç, benlik saygısı ve güçle ilişkilidir. Üçüncü çakranın konumu, alt ve üst çakralar arasında bir denge noktası olmasını da sağlar. Bu çakra aşırı aktif olduğunda, güç veya kontrol açgözlülüğünde tezahür eder. Üçüncü çakrayı uyaran yoga egzersizleri bedeni ısıtır ve bizi enerji ile doldurur.

Solar Pleksus Çakrası için Yoga:

Dördüncü: Kalp Çakrası, Sevgi ve Kendini Kabul Etme Merkezi

Dört numaralı çakra, göğsün üst kısmında kalp bölgesinde bulunur ve sevgi ve şefkati temsil eder. Sağlıklı bir dördüncü çakra, hem sevgiyi hem de kendini kabul etmeyi hissedebildiğiniz ve sevgi ve şefkati paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Koşulsuz ve yargılayıcı olmayan sevgiyi uygulamak için ilk fırsat kendimizdedir. Kalp çakrasının iyileştirici doğası şefkat ve birlik getirme kabiliyetindedir. Bu çakradaki aşk deneyimi, ikinci çakranın tutkusundan veya arzusundan farklıdır çünkü burada aşk, dışarıdaki bir nesneye odaklanmama durumu olarak deneyimlenir. Dördüncü çakranın Sanskritçe isminin çevirisi “iki şey çarpmadan yapılan ses”, “zarar görmemiş” veya “sıkışmamış” tır. Bu, hiçbir gerçek fiziksel unsurun dahil olmadığı sevgi dolu bir bağlantı ve paylaşılan enerji olduğu fikrini güçlendirir. Dördüncü çakranın teması, tıpkı temel havası gibi kabullenme, birlik ve genişlemedir. Bu çakrayı dengede tutmak için bir enerji kaynağı olarak nefes gereklidir. Tıkalı bir kalp çakrası, kendinizi veya başkalarını sert bir şekilde yargılamanıza veya kendinizi arkadaşlıklardan ve ilişkilerden uzaklaştırmanıza neden olabilir.

Kalp Çakrası için Yoga:

  • Geri bükülmeler
  • Merhamet Meditasyonu

Beşinci: Boğaz Çakrası, İfade ve İletişim

Çakra

Boğaz bölgesinde bulunur ve ifade, iletişim ve yaratıcılıkla ilişkilidir. Beşinci çakranın unsurları ses, titreşim ve konuşmadır. Sanskritçe adı “arınma” anlamına gelir. Sesin nasıl arındırıcı olabileceğini bir düşünün – bir konserde sizi yıkayan, başkalarıyla birlikte gülen ya da şarkı söyleyen müziğin titreşimi. Aşırı aktif bir beşinci çakranız varsa, kendinizi normalden daha fazla konuşurken veya sır saklamakta güçlük çekerken bulabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeyi ve konuşmayı zor bulduğunuzda, bu eksik bir beşinci çakra olduğunu gösterir. Boğaz çakrasına odaklanan yoga, vücudunuzu ve sesinizi mantralarla enstrüman olarak kullanır.

Boğaz Çakrası için Yoga:

Altıncı: Üçüncü Göz Çakrası, Bilgelik ve Sezgi

“Üçüncü göz” veya “kaş çakrası” olarak da adlandırılan altıncı çakra alnın merkezinde yer alır. Teması hayal gücü, bilgelik ve sezgidir ve unsuru ışıktır. Altıncı çakranın çevirisi “algılamak ve emretmek” dir. Ajna bezi, aslında ışıkla uyarılan ve düzenlenen epifiz bezidir. Tıkalı bir üçüncü göz, meşgul bir zihni veya kararsızlığı olan biri olabilir. Aşırı aktif altıncı çakra, dikkatinizin hayal kurma ve hayal gücü ile dağıldığı zamandır. Üçüncü göz için yoga egzersizleri, renk üzerine meditasyonlar ve rehberli görselleştirmeler de dahil olmak üzere meditasyonları içerir.

Üçüncü Göz Çakrası için Yoga:

Yedinci: Taç Çakra, Bilmek ve Aydınlanma

Çakra

Çakra yedi başın tepesindedir ve bilgi ve anlayışı temsil eder. Yedinci çakra, adından “bin kat” anlamına gelen sahasrara’dan “taç çakra” veya “bin yapraklı lotus” olarak da bilinir. Taç çakra, yogada aydınlanmanın merkezi olarak kabul edilir – zihin ve fiziksel bedeni aşan nihai bilinç durumu. Dengeli bir taç çakranın amacı, bilme ve farkındalık deneyimlemektir. Taç çakradaki eksiklikler, öz farkındalık eksikliğine yol açar. Meditasyonun amacı yedinci çakrayı açmaktır.

Taç Çakrası için Yoga:

Yoga uygulaması çakraları dengelemeyi amaçlar. Bazı yoga türlerinin başka bir amacı vardır: Kundalini enerjisinin veya kozmik enerji yapısının vücutta yükselmesine izin vermek. Kundalini enerjisi, omurganın dibinde ilk çakrada uykuda duran sarmal bir yılanla sembolize edilir. Yoga, bu enerjiyi uyarmayı ve omurganın hizalı çakralarından yükselmesine ve başın üstünden çıkmasına izin vermeyi amaçlar. Shaktii Parwha Kaur Khalsa, Kundalini Yoga: Bir kişide kundalininin “o kişinin hayata karşı tutumunun, diğer insanlarla ve kendisiyle olan ilişkilerinin yükseltilmesinde” yükseldiğinin “kanıtını” anlatıyor. Bu gelenek, modern yoga ve farkındalık egzersizlerini bilgilendirir. Örneğin, odaklandığınız ve vücudun bazı bölümlerindeki gerilimi azalttığınız bir vücut taraması yaptığınızda dikkatinizi artan bir yönde – ayak tabanlarınızdan başınızın üstüne – yukarı doğru hareket ettirirsiniz.

Soru Öneri ve Şikayetleriniz İçin Sitemizin İletişim Bölümünden yada İnstagram Mesaj Bölümünden Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0