Zayıflatan yoga pozları. Kilo problemlerinin en yaygın üç nedeninin egzersiz eksikliği, aşırı veya duygusal yeme ve stres olduğu bir sır değil. Başarıyla ve kalıcı olarak kilo vermek, her zaman bu zorluklara etkili. Bu, antik yoga biliminin devreye girdiği yerdir.

Cevap, yoganın kilo vermeye yönelik 3 aşamalı yaklaşımında yatmaktadır. Diyet, yiyecek alımınızı değiştirir. Egzersiz, tonlamanıza ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Kilo kaybı takviyeleri vücudunuzdaki kimyasalları manipüle eder. Çoğu kilo verme yöntemi, yalnızca bir kilo verme alanını hedefler, ancak yoga, bütünsel olarak üç ana alanı hedefler.

Yoga Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Yoga, kilo vermenize, toksinlerden arınmanıza ve enerji vermenize yardımcı olan nazik bir egzersiz şeklidir. Size vücudunuzu dinlemeyi öğretir. Nadiren gerginlik, burkulma veya yorgunluk çekersiniz. Size tam bir vücut egzersizi verir, kaslarınızı sıkılaştırır. Sizin yorgunluk yerine gençleşmiş hissetmenizi sağlar.

Yoga, vücudunuza ve onun ihtiyaçlarına doğrudan bir çizgi verir. Nefes alıp vermenizin ve vücudunuzun her bölümünün farkında olmak için eğitildiğinizde bağlantı yoga matı üzerinde başlar. Bu, günlük yaşamınızda zihin-beden bağlantısının artmasıyla sonuçlanır ve bu da daha iyi seçimlere dönüşür.

Zayıflatan Yoga Pozları Vrksasana

Zayıflatan Yoga Pozları
 1. Önce Dağ pozunda durun ve ağırlığınızı biraz sol ayağınıza kaydırmaya başlayın. Ayak firmasının içini yerde tutun ve bükün sağ diz. Yavaşça aşağı uzanın ve sağ elinizle sağ bileğinizi kavrayın.
 2. Sağ ayağınızı yukarı çekin ve rahat hissettiğiniz yere olabildiğince yüksek iç sol uyluğunuza yerleştirin. Sonunda hedefiniz sağ topuğunuzu sol kasığınıza tamamen düz bir şekilde ayak parmaklarınız yere doğru bastırarak bastırmak olmalıdır. Pelvik kemiğinizi doğrudan sol ayağınızın üzerinde tutun.
 3. Kuyruk kemiğinizi uzatarak, olabildiğince uzun süre elde etmek için görselleştirin.
 4. Sağ ayağınızı iç uyluğunuza bastırın ve ardından ellerinizi önünüzde dua pozisyonuna koyun ve dümdüz karşıya bakın.
 5. Ellerinizi dua pozisyonuna getirmek istemiyorsanız, kalçalarınıza veya yanlarınıza koyabilirsiniz.
 6. Eşit nefes alarak bu pozisyonda 1 dakika kalın.

Hedefler: Karın kaslarının merkezi ve yanları ile bacak kaslarını stabilize etmek

Utkatasana

 1. Dağ pozuyla başlayın. Nefes alırken kollarınızı yere dik olarak getirin. Ellerinizi birbirine kenetleyin. Ya da kollarınızı paralel, avuç içlerinizi içe doğru tutabilirsiniz.
 2. Nefes verirken dizlerinizi bükün ve uyluklarınızı mümkün olduğunca yere paralel tutun. Dizleriniz ayaklarınızın üzerinde olacak ve gövde, uyluklarınızın üst kısımlarıyla dik bir açıda olana kadar uyluklarınızın biraz üzerinde olacak. Uyluk kemiklerinizi topuklarınıza doğru bastırın.
 3. Omuz bıçaklarınızı sıkı tutun ve kuyruk kemiğinizi yere doğru ve kasık kemiğinize doğru içe doğru itin. Belinizi uzatmaya çalışın.
 4. dakika bu pozisyonda kalın. Nefes verirken ve vücudunuzu tekrar Dağ pozuna getirirken nefes alın ve kollarınızı kaldırın.

Hedefler: Popo ve kalçalar

Zayıflatan Yoga Pozları Ashta Chandrasana

Zayıflatan Yoga Pozları
 1. Kendinizi Standing Forward Bend pozunda konumlandırın ve dizlerinizi hafifçe bükün. Nefes alırken, sol ayağınızla matınızın kenarına geri adım atın ve ayak parmaklarınızın yerde olanın olduğundan emin olun. Sağ dizinizin dik açı oluşturmasına yetecek kadar geri dönmek istiyorsunuz.
 2. Şimdi, gövdenizi ön sağ uyluğunuzun üzerine konumlandırın ve gererek kendinizi olabildiğince uzun yapın. İleriye bakarken sağ uyluğunuzun yere doğru eridiğini hayal ederek kasık bölgenizi gevşetin. Aynı zamanda, sol dizinizi dik tutarken ve sol topuğunuzu yere doğru gerdirirken sol uyluğunuzu sıkı tutun ve tavana doğru çekin.
 3. Nefes verirken, sağ ayağınızı geri çekin ve Aşağıya Bakan Köpek’e gidin. Tekrar nefes aldığınızda, sol ayağınızı ellerinizin arasında öne doğru bastırın ve hamleyi karşı bacakta tekrarlayın.
 4. Eşit nefes alarak bu pozisyonda 1 dakika kalın. Sonra karşı tarafta tekrarlayın.

Hedefler: Karın kasları, kollar ve kalça kasları

Parsvottanasana

 1. Tadasana ile başlayın. Nefes verirken, ayağınızı birbirinden ayırın 3-4 ayaklar ve ellerinizi kalçalarınızda dinlendirin. Sol ayağınızı yaklaşık 45-60 derece sağa doğru döndürün ve sağ ayağınızı 90 derece dışarı yerleştirin. Topuklarınızı aynı hizada tuttuğunuzdan emin olun. Uyluklarınızı sıkı tutun ve sağ uyluğunuzu dışarı doğru itin; amaç diz kapağınızı bileğinizin üzerinde hizalamaktır.
 2. Nefes verin, gövdenizi sağınıza doğru döndürün, böylece pelvik kemiğiniz matın kenarına kare olur.
 3. Sol kalçanızı öne doğru çevirirken, topuğunuzun topraklanmasına yardımcı olmak için uyluk kemiğinizi geriye doğru bastırın.
 4. İç uyluklarınız arasında bir bloğa bastığınızı görselleştirin ve omuz bıçaklarınızı, vücudunuzu yere doğru uzatın. Gövdenizi biraz geriye doğru bükmelisiniz.
 5. Tekrar nefes verin ve gövdenizi sağ bacağınızın üzerinden öne doğru eğin, yere paralel olduğunuzda durun. Şimdi parmaklarınızı sağ ayağınızın yanında yere bastırarak kendinizi sabitleyin. Zemine dokunamıyorsanız, bir blok veya sandalye kullanın. Uyluklarınızı geriye doğru bastırırken ve kendinizi uzatırken göğüs kemiğinizin üst kısmını kaldırın.
 6. Dış uyluklarınızı sıkmaya devam ederken ön kalçanızı yumuşak tutmaya dikkat edin. Kasığınızı ve pelvisinizin ön kısmını kaldırırken ayak başparmağınızın ve iç topuğunuzun tabanı sıkıca zemine yerleştirilmelidir.
 7. Başınızı ve gövdenizi yere paralel tutun ve 5-10 nefes boyunca derin nefes alın. Bunu yapabiliyorsanız, sırtınızı dönmemeye dikkat ederek gövdenizi uyluğunuzun üst kısmına daha da yaklaştırarak gerginliği derinleştirmeye başlayın.
 8. 15-30 saniye tutun ve nefesle bırakın.
 9. Bu pozisyonda 1 dakika kalın, 5-10 nefes nefes alın ve ardından karşı bacağa geçin.

Hedefler: Karın kasları, hamstringler ve bacaklar

Zayıflatan Yoga Pozları Adho Mukha Svanasana

Zayıflatan Yoga Pozları
 1. Ayak parmaklarınızı aşağıda tutarken dizleriniz kalçaların hemen altında ve elleriniz omuzlarınızın hafifçe önünde olacak şekilde ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde yere yatın.
 2. Nefes verirken dizlerinizi mattan uzaklaştırın ve topuklarınızı mattan kaldırırken hafif bir bükülme yapın. Kuyruk kemiğinizi uzatmaya odaklanın ve nazikçe kasık kemiğinize doğru bastırın. Poponuzu tavana doğru kaldırın ve ayak bileklerinizi kasıklarınıza doğru getirin.
 3. Başka bir nefes verirken topuklarınızı mindere doğru uzatın ve dizlerinizi düzeltin ama kilitlemeyin. Omuz bıçaklarınızı geri çekip gererken kollarınızı sıkı tutun ve avuç içlerinizi mindere bastırın. Başınızı omurganızla aynı hizada tutun ve sarkmasına izin vermeyin.
 4. Eşit nefes alarak bu pozisyonda 1 dakika kalın.

Hedefler: Kollar, karın kasları ve bacaklar

Bhujangasana

 1. Bacaklarınız arkanızda olacak şekilde ve ayaklarınızın üstleri yere değecek şekilde yere yatın. Sonra, dirseklerinizi geriye ve yanlarınıza doğru bastırırken ellerinizi doğrudan omuzlarınızın altına koyun.
 2. Kendinizi yere sıkıca bastırırken ayaklarınızın ve kalçalarınızın üst kısımlarına ve kasık kemiğine baskı uygulayın. Nefes alırken kollarınızı düzeltin ve göğsünüzü yerden kaldırın. Kasık kemiğiniz yerden kalkacak kadar ileri gitmediğinizden emin olun.
 3. Göğüs kemiğinizin üst kısmından kaldırarak göğsünüzü öne doğru “üflerken” omuz bıçaklarınızı sıkı tutun. Sırtınızın alt kısmını sıkmamaya dikkat edin. Bel ağrısı veya baskısı hissederseniz, yardımcı olacağından bacaklarınız arasındaki mesafeyi genişletmekten çekinmeyin.
 4. Yavaş ve eşit şekilde nefes almaya devam ederken bu pozda 30 saniye kalın. Nefes verirken bırakın.

Hedefler: Karın kasları, kollar ve kalça kasları

Zayıflatan Yoga Pozları Virabhadrasana I

Zayıflatan Yoga Pozları
 1. Dağ pozunda başlayın ve ardından sol ayağınızı 3-4 fit arkanıza geri getirirken nefes verin. Şimdi sol ayağınızı dışarı doğru 45’e çevirin Sağ ayağınızı ileri doğru tutarken derece.
 2. Omuzlarınızı öne doğru getirirken her iki kalçanızı da öne doğru ve yere paralel tuttuğunuzdan emin olun. Nefes alın ve ardından her iki kolu yere dik olarak kaldırın. Açık ve omuz genişliğini açık tuttuğunuzdan emin olun.
 3. Omuzlarınızı boynunuzdan geriye doğru çekerken parmak uçlarınıza doğru uzanın ve avuç içlerinizi içe doğru çevirin. Nefes verirken karın kaslarınızı çalıştırın ve pelvik kemiğinizi aşağı indirin.
 4. Sağ dizinizi dikkatlice öne doğru hareket ettirin ve dizinizi topuk üzerinde hizalayın. Nefes almaya devam edin ve basıncın ayak parmaklarınızda değil sağ topuğunuzda olduğundan emin olun.
 5. Öne doğru bakarak veya baş parmaklarınıza doğru bakmak için başınızı geriye doğru eğerek başınızı nötr tuttuğunuzdan emin olun.
 6. Bu pozda 1 dakikaya kadar kalın ve ardından karşı tarafta tekrarlayın.

Hedefler: Kalçalar, karın kasları ve uyluklar

Matsyasana

 1. Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde yerde sırt üstü yatarak başlayın. Nefes alırken, ellerinizi (avuç içi aşağı) poponuzun tabanına kaydırırken pelvisi yerden hafifçe kaldırın. Poponuzu ellerinizin arkasına yaslayın ve poz süresince kendinizi dik tutun, asla ellerinizden kaldırmayın. Ön kollarınızı ve dirseklerinizi gövdenizin yan tarafına sokmayı unutmayın.
 2. Nefes alırken ön kollarınızı ve dirseklerinizi yere sağlam bir şekilde bastırın ve kürek kemiklerinizi sırtınıza bastırın. Başka bir nefes aldığınızda, gövdenizin üst kısmını ve başınızı yerden kaldırın ve ardından başınızı yavaşça yere bırakın. Ya başınızı arkaya ya da tepeye yaslamalısınız – bu sadece arkınızdaki kemerin ne kadar yüksek olduğuna ve göğsünüzün ne kadar yükseğe kaldırıldığına bağlıdır. Boynunuzu incitmemek için kafanıza önemli miktarda ağırlık vermekten kaçının.
 3. Bacaklarınızı düzleştirebilir veya bükülü tutabilirsiniz. Bununla birlikte, onları düzeltmeyi seçerseniz, uyluklarınızın bağlı kalması için topuklarınızı bastırmak için bilinçli olmak isteyeceksiniz.
 4. Derin nefes alıp verirken 30 saniye bu pozisyonda kalın.

Hedefler: Kollar, karın kasları, bacaklar ve sırt

Urdhva Mukha Svanasana

Zayıflatan Yoga Pozları
 1. Karnınızın üzerine yere yatın ve ayaklarınızın üst kısmı yere bastırarak bacaklarınızı arkanızda uzatın. Ön kollarınızı yere dik olarak hareket ettirin ve avuç içlerinizi her iki tarafınızda yere koyun.
 2. Nefes alırken, yukarı kaldıracakmış gibi ellerinizi yere bastırın, gövdenizi ve bacaklarınızı yerden kaldırırken kolları düzeltin.
 3. Kuyruk kemiğinizi kasık kemiğinize doğru itin ve kasık kemiğinizi göbek deliğinize doğru kaldırın. Kürek kemiğinizi geriye doğru itin ve göğsünüzü kaldırın ama şişirmeyin. Sırtınızın alt kısmında gerginlik oluşturmamaya dikkat edin. Bu olursa, basıncı azaltmak için bacaklarınızı daha geniş açabilirsiniz.
 4. Bu pozda 1 dakikaya kadar kalın. Geriye eğilmeye karşı koymanız gerektiğini düşünüyorsanız, daha sonra bir Çocuk pozu yapabilirsiniz.

Hedefler: Kollar, karın kasları ve bacaklar

Soru Öneri ve Şikayetleriniz İçin Sitemizin İletişim Bölümünden yada İnstagram Mesaj Bölümünden Ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0