Yoga hamağı yoga hareketlerini sizlerden gelen yoğun istek üzerine artık paylaşmak istedim. Bir yoga hamağınız var ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizlere yeni başlayan hamaklı yoga hareketlerini paylaşacağım. Daha sonra orta seviye ve ileri seviye olarak paylaşımda bulunacağım. Yoga hamağı hareketleri alışık olduğumuz yoga pozları ile bağlantılı isimler içerir.

yoga hamağı

Yoga Hamağı ile Yer Çekimine Meydan Okuyun!

Yoga hamağı hareketlerini yapmak için bir hamak kullanarak geleneksel yoga pozlarını pilates ile birleştirebilirsiniz. Hamaklı yoga , yerde yapılması zor olabilecek pozları daha kolay yapmanıza olanak sağlar. Bir hamak kullandığınızda, yerçekimiyle savaşmanız gerekmez. Vücudunuzun uzamasına yardımcı olmak için bu aracın desteğini kullanabilirsiniz. Bunlar, hamakla tamamlayabileceğiniz pozlardan bazıları ve vücudunuza büyük faydalar sağlayacaktır.

Yoga Hamağı Nedir

Yoga matı üzerinde yoga pozları yapmak yerine, hamak yogası ile aynı hareketleri gerçekleştirmek için tavandan sarkan ipek hamak kullanılır. Hamağın amacı, yoga akışınız boyunca destek sağlamak ve aynı zamanda esnekliğinizi hareket aralığıyla iyileştirmektir.

Hamak aynı zamanda baş ve omuzlar gibi vücudun belirli bölgelerine baskı uygular. Baş dayama yerleri gibi daha zorlu pozlara daha kolay ulaşmanızı sağlar. Bulacağınız hamak yogası fotoğraflarının çoğu havada tamamen asılı duran bir yogiyi sergiliyor gibi görünebilir. Bir çok hamak yogası pozu sadece ayağınız veya bacağınız gibi bir vücut parçasını yerden kaldırmanızı gerektirir.

Hamak yogası konusunda yeniyseniz, eğlenceli ve dönüştürücü bir deneyim bekleyebileceğinizi söylemeliyim. Uygulama kesinlikle zor olabilir ve vücudunuzun kalibre etmek için biraz zamana ihtiyacınız var. Havada yoga dersi almak için önceden herhangi bir yoga deneyimine sahip olmanız gerekmediğini söylemeliyim. Ancak önceden yoga matı ile yoga hareketleri konusunda bilgili olmanız kesinlikle size fayda sağlayacaktır.

Yoga Hamağı Hareketlerine başlamadan önce hatırlamanız gereken bazı ipuçları:

 • Dar yoga pantolonu giyin ve tozluk kullanın.
 • Hassas bir vücudunuz varsa koltuk altlarınızı örtecek kıyafetleri tercih edin. Askılar sürtünmeye sebep olacaktır.
 • Ağır ve büyük porsiyon yemeklerden kaçının. Kan şekerini dengelemek için bir tane muz yemek idealdir.
 • Takı takmayın.
 • Zor hareketlerin korkutucu olma düşüncesini kafanızdan atın.
 • Yoga hamağı ile tüm yoga hareketlerini yapmak çok kolay olacak.

Yoga Hamağı Navasana Bent Janu Hasta Pada

yoga hamağı

Navasana Bent Janu Hasta Pada Nasıl Yapılır

 1. Bu pozisyona gelmek için, hamağın bir kenarını tutmaya başlayın ve tamamen açılmasını sağlamak için sallayın.
 2. Hamak önünde durun, arkanızdaki hamağın içindeki başparmaklarınızı tutun ve malzemenin yaklaşık yarısını ellerinize toplayın. İHamağın içine otur ve malzemeyi dizlerinin altına getir.
 3. Oturma pozisyonuna geldiğinizde, ortasına, hamağın gergin kısmına bastırın ve bir bacağınızı sallayın, böylece hamak üzerinde oturmuş bir pozisyonda olursunuz.
 4. Hamağı ayakların etrafına uzatın ve dizleri bükerek tamamen vücuda sarın.
 5. Hamağın içinde veya dışında, ayak tabanları birlikte ve eller dua pozisyonunda.

Navasana Bent Janu Hasta Pada Hamak Yogası Faydaları

Bu duruş, hamağın tamamının vücudu sararak destek ve rahatlık sağlaması için rahatlatıcı bir pozdur.

Setubandha Sarvangasana

Setubandha Sarvangasana Nasıl Yapılır

 1. Bacaklar hamağın hemen altında olacak şekilde hamak / salıncağın hemen altına uzanın.
 2. Nefes alın. Bacakları kaldırın ve onları hamak salıncağın üzerine koyun.
 3. Nefes verin. Vücudu, hamağı sadece kalçalarda vücudun merkezine doğru hareket ettirin.
 4. Nefes alın. Dizlerinizi bükerken kalçalarınızı hamak üzerine yerleştirin. Nefes verin. Kaldırın göğsü yukarı doğru çekin. Nefes verin.
 5. Köprü Duruşu Varyasyonunda kalmak için havada nefes al ve ver. Yaklaşık 6-8 nefes
 6. Nefes alın. Aşağı inin ve hamağı ayak bileklerine yaklaştırmak için hareket edin.
 7. Kalçaları hamakta dinlendirmek ve kalmak için vücudu yavaşça hareket ettirirken bunu bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Setubandha Sarvangasana Faydaları

Harika bir göbek ve göğsü korumaya çalışmanın yanı sıra bel gerginliğini azaltmanın harika bir yolu.

Salamba Ustrasana

yoga hamağı
 1. Poz vermek için dizlerinizin üzerinde başlayın ve boynu rahat bir pozisyonda hamağa yaslayın.
 2. Arkaya yaslanın ve boynun hamağa yaslanmasına izin verin. Sırt kıvrımını daha da derinleştirmek için kalçaları öne doğru bastırın.
 3. Hamağın kenarlarından tutmayı seçebilir veya ellerinizin gösterildiği gibi yanlara düşmesine izin verebilirsiniz.

Salamba Ustrasana Faydaları

Poz, çekirdeği gererken ve omurgada daha derin esnemeye izin verirken kalça eklemlerini açar.

Uttana Padasana

Uttana Padasana Nasıl Yapılır

 1. Yere oturduğunuzda hamak / salıncağı ayak bileklerinize getirin. (ayak bileklerini yüksekte tutmaya yardımcı olması için hamakı sıkılaştırmak isteyebilirsin)
 2. Oradan: Nefes alın – bacakları hamakta uzatarak uzatın Nefes verin – yavaşça aşağı inin ve sırtınızda dinlenin Nefes alın / Nefes verin – bacaklarınızı uzatmaya devam etmek için Kaldırılmış Bacaklarda Havadan Nefes Alın / Nefes Verin – yaklaşık 6-8 nefes boyunca kalın Nefes alın – bacakları nazikçe bükün ve serbest bırakın ve aşağı inin

Uttana Padasana Faydaları

 • Bacak kaslarını güçlendirmenin ve aynı zamanda kalçalara ve pelvise doğru hareket eden bacaklardaki kan dolaşımını iyileştirmenin alternatif bir yolu.
 • Karın, uyluk, kalça, kalça ve göğüsteki fazla yağı yakar.
 •  Yogaya alışkın hamile kadınlar da bacaklarda oluşan su tutmasını azaltmak için pozu uygulayabilir.
 • Eklemleri, kasları ve dokuları sistematik bir şekilde esnetir.

Adho Mukha Svanasana

yoga hamağı

Adho Mukha Svanasana Nasıl Yapılır

 1. Ellerinizle tutarak Tadasana’da  hamak veya salıncak / askı arkasında durun .
 2. Hamak veya salıncağı tutarak vücudunuzun ön kısmına doğru aşağı çekin ve kalça kıvrımına kasık kemiğinizin yakınına yerleştirin. Kalça mesafesini ayrı tutarak ellerinizle orada tutmaya devam edin.
 3. Nefes verin ve öne doğru eğilin, hamak yerinde kaldığından ve ellerinizle ayarladığından emin olun. İleri giderken, tüm parmaklara ve avuç içine bastırarak ellerinizi yere koyun.
 4. Kalçayı yukarı kaldırarak omurgayı yavaşça uzatın ve ayakları yere sıkıca oturtun. Bacakları gerin ve tam Aşağı Bakan Köpek Poz Havasına girmek için boynu ve omuzları uzatın.
 5. Ayakların ve ellerin daima yere bağlı olduğundan emin olun ve vücut ağırlığınızı bırakmayın. Nefesinizi esnetin ve gerektiğinde hamak veya sallanmayı ayarlamaya devam edin. Başlangıçta hamak pozisyonunu anlamak zaman alacak, ancak zamanla açık ve kolay hale gelecektir.
 6. Bir kez burada, yaklaşık 4-6 nefes boyunca kalın, kalçaları yukarı kaldırın ve bacakları ve omuzları uzatın.
 7. Göğsü ve omuzları geniş ve geniş tutun, karın kaslarını, kuadrisepsleri ve kolları çalıştırırken, hamstringler ve baldırlar pozun derinliklerine inmek için gerilir.
 8. Serbest bırakmak için ellerinizi yavaşça bacaklara yaklaştırın. Bir elinizi yerden kaldırın ve hamak / salıncağı tutmak için yukarı kaldırın. Sonra yavaşça kendinizi yukarı çekin ve hamaktan uzak durun.
 9. Rahatlayın ve dinlenin, nefesi sakinleştirin. Aşağıya Bakan Köpek Poz Havasında 6-8 nefes için bir kez daha gitmek için tekrarlayın. Rahatlayın ve dinlenin.

Adho Mukha Svanasana Faydaları

 • Bu, kalçaların ve omurganın hizalanmasını korumaya yardımcı olur ve genel vücuda daha iyi şekil ve duruş kazandırır.
 • Sırt ağrısı , siyatik , kaygı ile ilgili sorunları iyileştirmek için uygulanabilir.
 • Hamak pelvik ve karın bölgesine masaj yaparak, vücudu hafif ve enerji dolu tutarak eski ve birikmiş enerjiyi serbest bırakarak prana’nın aşağı doğru akışı teşvik edilir. 
 •  İç organların işleyişini destekler ve uyarır.
 • Diyaframın düzgün çalışmasıyla birlikte göğüs kaslarının açılmasına yardımcı olur, böylece akciğer kapasitesini ve daha iyi kalp işleyişini artırır.
Pozların devamının gelmesini isterseniz lütfen yorum bırakın yada reaksiyon belirtin. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0