Bharadvajasana , Hindu gurusu Bharadvaja’nın adını taşıyan oturmuş bir omurga bükülü asana ve kalça açıcıdır. İngilizcede Bharadvaja’nın bükümü olarak da bilinir. Geleneksel olarak, Bharadvajasana’nın muladhara (kök) ve anahata (kalp) çakralarını açtığı düşünülmektedir . Muladhara’yı açmak temeldir, güvenlik ve emniyet duygusu sağlarken, anahata’yı açmak şefkat, kabul, benlik saygısı ve sevgi ile ilişkilidir.

Sanskritçe’deki Bharadvajasana , omurga esnekliğini artıran zorlu bir oturmuş bükülmedir. Pozun birkaç çeşidi vardır. En temelde bacaklar bir tarafa katlanır ve gövde ters yönde döndürülür. 

Bharadvajasana
 • İngilizce Adı: Torso Stretch Pose
 • Odak: Kol, omuz, sırt, kalça, boyun
 • SeviyeOrta Seviye
 • Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye

Bharadvajasana Nasıl Yapılır

Yere oturun ve her iki bacağınızı da önünüze doğru uzatın. Sol kalçanız ile yaslanın. Her iki dizinizi de bükün. Ayak bilekleriniz sağ kalçanızın yanında yere yaslansın. Ayaklarınızı, sol ayağınızın altta yatay olarak ve sağ ayak bileğinizin sol ayağınızın kemerinin üstünde olduğu çapraz bir şekle getirin. Sağ ayağınızın ayak parmakları tam arkaya doğru bakmalıdır. Sol ayağınızın topuğuna oturmayın! Bunun yerine, sağ kalçalarınızı topuğunuza oturmadan yere kadar tamamen bastırabileceğinizden emin olmak için ayaklarınızı ayarlayın.

Yerle tam temas kurmak için her iki oturma kemiğinizi aşağı doğru bastırın. Her iki oturma kemiğine de eşit şekilde bastırın. İki tarafa da çok fazla eğilmenizi engeller ve eşit bir şekilde bükülürsünüz.

Göğsünüzü yukarı çekmek ve omurganızı uzatmak için nefesi kullanarak nefes alın. Sola dönerken nefes verin, sağ elinizi sol dizinizin altına koyarak parmaklarınızı yere bastırın. Karnınızın gevşemesine izin verin.

Nefes alın ve sağ ön kolunuzu dizinize doğru bastırın, sola doğru daha fazla dönmek için kaldıraç olarak kullanın. Sol omzunuzun üzerinden doğrudan arkanızın arkasındaki uzak bir noktaya bakmaya devam edin. Sol avucunuzu doğrudan sırtınızın merkezinin arkasında yere bastırın, bu da omurganızı düz ve yukarı kaldırır. Teneffüs ederken daima dik oturun. Uzun ekshalasyonlarınızda daha derinlere dönün.

Daha esnekseniz, sol kolunuzu bükerek ve sol elinizle arkanıza uzanarak sağ dirseğinizi kavrayarak bükülmenin derinliklerine doğru esneyebilirsiniz. Bir dakika kadar pozda kalın. Bükülmeyi korumak için ellerinizi kullanın, her iki oturma kemiğinizi de yere bastırarak göğsünüzü her zaman düz ve eşit bir şekilde kaldırın.

Uzun bir ekshalasyonda tekrar öne doğru bükerek pozdan çıkın. Her iki bacağınızı da tekrar önünüze doğru çekin. Adımları tekrarlayın. Pozu her iki tarafta da aynı süre boyunca tutun.

Bharadvajasana Faydaları Nedir

Sürekli olarak uygulamak, kollarınızı, omuzlarınızı, omurganızı, kalçalarınızı, belinizi, baldır kaslarınızı ve alt bacaklarınızı (ayak bilekleri) uzatmanıza ve güçlendirmenize yardımcı olur.

 • Bel ağrısı,boyun ve siyatik ağrısını azaltır.
 • Karpal Tünel Sendromu için iyi bir ilaçtır.
 • Stres belirtilerinde faydalıdır.
 • Karın organlarını nazikçe masaj yapar.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Akciğer kapasitesini arttırır.
 • Karnınızı uzatır ve karnınızın yağını azaltır.
 • Günlük uygulamalar vücudunuzun yan yağlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki kan dolaşımını artırır.

Dikkat

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bu yoga hareketinin altında kendi yoga videonuzunun ve fotoğraflarınızın yayınlanmasını isterseniz lütfen bize ulaşın!

Soru Öneri ve Şikayetleriniz İçin Sitemizin İletişim Bölümünden yada İnstagram Mesaj Bölümünden Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0