Uzanan Kahraman Pozu Genel Bilgiler

Supta virasana, virasana’nın bir ara çeşididir. Uzanmış” anlamına gelen supta ve “kahraman” anlamına gelen vira ile Sanskritçe’den türetilmiştir.”

Güveni artıran, irade gücünü, bütünlüğünü, benlik saygısını ve sorumluluk duygusunu güçlendiren manipura (solar pleksus) çakrasını uyarır. Karar verme becerilerini geliştirir. Kendi kendini motive eder ve kabul duygusunu teşvik eder.

  • İngilizce Adı: Reclining Hero Pose
  • Odak: Sırt,ayak, diz, boyun
  • SeviyeOrta Seviye
  • Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye
  • Çakralar: Manipura Çakrası
  • Elementler: Ateş
Supta Virasana

Supta Virasana Nasıl Yapılır

Uzanmış kahraman pozu kahraman pozunun daha gelişmiş bir versiyonudur. Kahramandan, yogi sırtına yaslanır ve dirseklerinizi başınızın üzerinde tutar. Bu poz, karın organlarını gerer.

Virasana ile başlayın. Nefes verin ve sırtınızı yere doğru indirin. Ellerinize, sonra ön kollarınıza ve dirseklerinize yaslanın. Dirseklerinizin üzerine geldiğinizde, ellerinizi pelvisin arkasına koyun ve eti aşağı doğru kuyruk kemiğine doğru yayarak alt sırtınızı ve üst kalçalarınızı serbest bırakın.

Ön kaburgalarınız tavana doğru keskin bir şekilde çıkıyorsa, bu, ön pelvisinizi dizlerinize doğru çeken ve karnınızın ve sırtınızın gerilmesine neden olan sıkı kasıkların bir işaretidir. Ön kaburgalarınızı hafifçe aşağı bastırmak için ellerinizi kullanın ve kasıklarınızı göbeğinize doğru kaldırın. Bu, belinizin alt kısmını uzatmalı ve yere doğru indirmelidir. Olmazsa, kendinizi daha yüksek bir desteğe yükseltin. Kollarınızı ve ellerinizi, gövdenizin kenarlarından yaklaşık 45 derece açıyla avuç içi yukarı gelecek şekilde yere koyun.

Uyluk kemiklerinin başlarını kalça soketlerinin arkasına batırın. Kasıklarınızı yumuşatmak için dizlerinizi yerden biraz uzağa kaldırmanız sorun değil. Dizlerinizi kalın katlanmış bir battaniyenin üzerinde birkaç inç kaldırabilirsiniz. Uyluklarınız birbirine paralel kaldığı sürece dizleriniz arasında biraz boşluk bırakabilirsiniz. Dizlerin kalçanızdan daha geniş açılmasına izin vermeyin. bu kalçalarda zorlanmaya ve sırtın alt kısmına neden olur.

Başlamak için 30 saniye ile 1 dakika arasında bu pozda kalın. Kalış sürenizi yavaş yavaş 5 dakikaya uzatın. Dışarı çıkmak için ön kollarınızı yere bastırın ve ellerinize gelin. Gövdenizi kaldırmak için ellerinizi kullanın. Yukarı çıkarken, başınız veya çenenizle değil göğüs kemiğinizle yönlendirin. Virasana’dan önerilen şekilde çıkın.

Supta Virasana Faydaları Nedir

  • Karın organlarını uzatır
  • Diz esnekliğini artırır
  • Kalbi açar
  • Zihni enerji verir

Dikkat: Diz veya sırt yaralanmanız varsa kaçının. Herhangi bir diz ağrısını hafifletmek için dizlerinizi genişletin.

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bu yoga hareketinin altında kendi yoga videonuzunun ve fotoğraflarınızın yayınlanmasını isterseniz lütfen bize ulaşın!

Soru Öneri ve Şikayetleriniz İçin Sitemizin İletişim Bölümünden yada İnstagram Mesaj Bölümünden Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0