Yoga Duruşları Hakkında

Yoga duruşları ve anlamları bölümünde 140 tane yoga hareketi bulunmaktadır. Bu yoga hareketlerin nasıl yapıldığını, faydalarını, hangi çakraları harekete geçirdiği, hangi elementleri içerdiğini vb. tüm bilgilere ulaşmak için pozun ismine üzerine tıklayıp o yoga hareketinin kendi sayfasına gidebilirsiniz. Kolay anlatımı sayesinde yaparken zorlanmayacağınız bu pozlar ile keyifli vakitler geçirmenizi dileriz. Yoga duruşları Düzenli olarak yoga yapmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlü olmanıza yardımcı olur. İşte yoganın önemli faydalarının bir listesi.

Yoga vücut için genel destek sağlar

Yoga yapmak tüm vücudunuza fayda sağlar. Yoga vücuda oksijen verir, kan dolaşımını iyileştirir, fiziksel zindeliği destekler ve genel sağlığı destekler.

Yoga hareketleri akciğer fonksiyonunu artırır

Yoga göğsü genişletir, solunum kaslarını güçlendirir ve hava yolu tıkanıklığını giderir, böylece solunum fonksiyonunu iyileştirir ve astım ve bronşit dahil solunum rahatsızlıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Yoga hareketleri kalp sağlığını korur

Yoga kalp sağlığını destekler. Sağlıklı tansiyon seviyelerini korur ve kötü kolesterolü düşürür. Yoga duruşları Kilo vermeye yardımcı olduğu için kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Yoga ayrıca kalple ilgili sorunların en yaygın nedenlerinden biri olan stresi azaltır ve böylece kalbi korur.

Yoga hareketleri sindirim fonksiyonunu iyileştirir

Çoğu insan, pek çok hastalığın temel nedeninin sindirim sorunu olduğunun farkında değildir. Yanlış sindirim mide rahatsızlıklarına, baş ağrılarına ve diğer çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Yoga, sindirim işlevini güçlendirir ve diğer sağlık durumlarının risklerini azaltır. Ayrıca, sorunlu yiyecekleri ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek ve genel olarak daha iyi yiyecek seçimlerinin yapılmasına yardımcı olabilecek vücut farkındalığını artırır.

Yoga hareketleri bağışıklığı artırır

Yoga, vücudun tüm sistemlerinin işlevlerini destekler ve böylece bağışıklığı teşvik eder. Ne kadar güçlenirseniz, vücudunuz patojenlerle ve enfeksiyonla o kadar çok savaşabilir.

Yoga hareketleri sinir sistemini güçlendirir

Vücudun bükülmesi ve belirli yoga asanalarının tutulması omurgayı güçlendirir ve omurga sağlığını destekler.Yoga duruşları Restoratif yoga pozları ve nefes alma teknikleri parasempatik sinir sistemini uyarır. Ayrıca yoga, vücudun stresle başa çıkma yeteneğini geliştirerek sinir sistemini düzenler.

Yoga hareketleri kas sistemini güçlendirir

Yoga tonları, kasılır ve kasları güçlendirir. Vücudunuzdaki her kası içerir. Kalp kasları gibi istemsiz kaslar, yoga pozları ile güçlendirilen otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Dengeleme yoga pozları kasları güçlendirir ve direnci artırır.

Yoga hareketleri esnekliği artırır

Yoga duruşları yoga, esneklik seviyenizi artırarak hareket açıklığınızı geliştirir. Yogik uygulamanıza dahil olan esneme, bükme, uzatma ve kasılma esnekliğinizi şaşırtıcı seviyelere yükseltir. Siz yoga yaparken her eklem ve kas hareketten payını alır ve bu nedenle eklemlerde sertlik önlenir.

Ek olarak, gücü ve esnekliği geliştirdiğimizde, daha iyi denge elde ederiz. Bu, düşmeleri ve buna bağlı yaralanmaları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yoga Hareketleri kilo vermeye yardımcı olur

Uygulayıcılar tarafından yogaya başlamak için verilen en yaygın nedenlerden biri kilo verme hedeflerine ulaşmaktır. Yoga duruşları Obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıkları dahil birçok sağlık tehlikesini önceden bildirdiği için büyük bir endişe nedenidir. Düzenli yoga uygulaması, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürerek fazla yağı ve vücut ağırlığını azaltır.

Yoga Hareketleri ağrıyı hafifletir

Araştırmalar, yoganın ağrı algısını azalttığını gösteriyor. Organların ve salgı bezlerinin işlevini iyileştirerek ağrı oluşumunu azaltır ve en aza indirir. Hazımsızlık nedeniyle sık sık baş ağrıları yaşıyorsanız, yoga yapmak sindirim sistemini güçlendireceği için size yardımcı olacaktır.

Yoga ayrıca kas kramplarını iyileştirmede etkilidir ve dolayısıyla bunlarla ilişkili ağrıyı hafifletir.

Yoga Hareketleri yaşlanmayı erteler

Yoga yapmanın zorlayıcı bir nedeni, yaşlanmayı geciktirici etkileridir. Yoga kan dolaşımını iyileştirir ve dolayısıyla vücudunuz genç görünmenizi sağlamak için ihtiyaç duyduğu oksijeni ve besinleri daha fazla alır. Yoga vücudunuza enerji vererek kendinizi daha genç hissetmenizi sağlar. Esnekliğinizi artırır ve normalde yaşlandıkça azalır. Yoga duruşları Ayrıca yoga, gücünüzü, dengenizi ve esnekliğinizi geliştirerek sizi çevik tutar. Düzenli yoga uygulaması, vücudunuzun sürekli olarak farkında olmanıza yardımcı olarak, sizin için iyi olmayabilecek yiyeceklerden ve diğer alışkanlıklardan kaçınmanızı sağlar. Aynı zamanda duruşunuzu düzeltir, bu da rahatsızlığı azaltır ve yaşlılık belirtilerini ertelemeye yardımcı olur.

Yoga hareketleri PMS ve menopoz semptomlarını hafifletir

Yoga, adet öncesi sendromu ve baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, kramplar, şişkinlik ve sırt ağrısı gibi menopoz semptomlarını hafifletir. Sinirleri yatıştırır ve sizi normalde adet döngüsü sırasında mevcut olan stres ve ruh hali değişimlerinden kurtarmak için sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak yoga yaparak, bu semptomlar büyük ölçüde azaltılabilir veya hatta önlenebilir.

Yoga hareketleri stresi azaltır

Stres, çeşitli sağlık koşullarını tetikleyebilir. Kronik stres midede baş ağrısına, aşırı asiditeye neden olabilir ve tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyenizi etkileyebilir. Fiziksel egzersizler genellikle stres giderici olarak çalışır. Yoga duruşları Yoga, fiziksel olduğu kadar psikolojik düzeyde de çalıştığı için bu etkiyi ikiye katlar. Dengeli bir zihin durumuna ulaşmanıza yardımcı olur. Pranayama, yogik nefes teknikleri, zihninizi rahatlatın, vücudunuza enerji verin ve stresi azaltın.

Yoga hareketleri maneviyatınızı yükseltir

Yoganın özü maneviyattır. Asanalar, nefes alma teknikleri ve meditasyon sizi ruhsal bir yola götürür. Kontrolü bırakırsınız, egoyu serbest bırakırsınız ve içsel benliğinizin farkına varırsınız. Dünya ile mükemmel bir uyum içinde olacaksınız. Zihniniz arındırılır ve hayata bakışınız olumludur.

Yoga hareketleri ayrıca

 • Hormonları dengelemek ve tiroid de dahil olmak üzere hormon bozukluklarını iyileştirmek
 • Yoga duruşları Belirli göz egzersizleriyle uzun ve kısa görüşlülük gibi görme sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olun
 • Artritik koşulları hafifletmek
 • Atletik performansı iyileştirmek
 • Uykusuzluğu tedavi etmek
 • Vücudu detoksifiye etmek
 • Üreme organlarına kan akışını teşvik eder ve doğurganlığa yardımcı olur
 • Bellek gücünü artırmak
 • Odak geliştirmek
 • Kendine güveni artırmak
 • Depresyon belirtilerini iyileştirmek veya hafifletmek

Hazırsanız 140 Yoga Duruşu ve Anlamlarını Görmek İçin Diğer Sayfaya Geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0