Kök Çakra Nedir Açma Teknikleri

Çakraların ilki olan kök çakra, diğer tüm çakraların temelidir ve omurganın tabanında, kuyruk kemiğinin hemen altında bulunan en alt çakradır. Aynı zamanda alt çakralar olarak bilinen kök çakra sakral ve solar pleksusu içeren ilk çakradır. Bu çakranın Sanskritçe adı “kök” (mula) ve “varoluş” (adhara) anlamına gelen Muladhara’dır. Bu çeviriden temel çakra daha yaygın olarak “kök” veya “temel” çakra olarak bilinir hale geldi.

Kök çakra, temel ihtiyaçlarımız, güvenlik duygumuz, evimiz ve aile yaşamımız ve bedenlerimizde ve bu dünyada nasıl hissettiğimiz dahil olmak üzere hayatımızın temellerini ve temel konuları yönetir. Yaşamın bu yönleri bizim köklerimizdir; topraklanmamıza ve sadece hayatta kalmamıza değil, aynı zamanda gelişmemize de yardımcı olurlar. Kök çakra enerjisi, kendimizde ve dünyada sağlam bir şekilde köklenme yeteneğimizi belirler.

Kök Çakra Root Çakra

Kök çakra en iyi şekilde çalıştığında ve sağlıklı hizada olduğunda, içsel bir güvenlik hissine sahibiz, bu açık düşünme ve iyi konsantrasyon olarak tezahür eder ve bu hedeflere ulaşmak için hedefler belirlememize ve görevleri önceliklendirmemize ve gerçekleştirmemize izin verir. Sağlıklı, dengeli bir kök çakra, geçiş dönemlerinde topraklanmış ancak esnek kalmak ve daha zorlu zamanlarda becerikli ve cesur olmak için kullanabileceğimiz sakin, istikrarlı ve zarif bir enerji verir. Bu anlamda, kök çakranın sağlıklı ve hizalanmış enerjisi, neyi tezahür ettirdiğimiz ve hem yüksek hem de alçakta yolumuzda nasıl ilerlediğimiz de dahil olmak üzere tüm alanlarda enerjik olarak yaşamlarımızı beslemeye yardımcı olur.

Kök Çakra|Muladhara Çakra Dengesizliği

 • Kabızlık
 • Kilo sorunları
 • Sindirim sorunları
 • Bir yeme bozukluğu (aşırı veya yetersiz yeme)
 • Yorgunluk / uyuşukluk
 • Sırt ağrısı
 • Artan anksiyete (panik atak veya benzer semptomlar dahil)
 • Güvensiz hissetmek
 • Olumsuzluk ve / veya karamsarlık
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Kendine güvensiz
 • Beceriksizlik

KÖK ÇAKRA AÇILDIĞINDA NELER OLUR

Kök çakra açılıp hizaya düştüğünde, alt sırtımızda ısı hissedebiliriz ve önceden bloke edilmiş enerji tekrar akmaya başladığında bir karıncalanma hissi olabilir. Bu, kök çakra enerjiyi fiziksel varlığımızın tüm bölümlerine hareket ettirirken tüm vücudumuzda titreşim hissine neden olabilir. Vücudumuzda ve gezegende daha topraklanmış hissetmemiz için belirli arzular veya iştahta bir değişim yaşayabiliriz. Açılmış bir kök çakranın ortak hisleri, kişinin ayaklarını daha fazla hissetmesi ve daha ağır hissetmesidir, her ikisi de aslında vücudumuzda daha fazla bulunmamızın ve yeryüzünde topraklanmamızın bir sonucudur.

Bazen bu çakranın açılması ve dengelenmesi sürecinde, hizası bozulduğunda önceki rahatsızlıkların yeniden ortaya çıkışını deneyimleyebiliriz. Fiziksel düzeyde, bunlar ağrılar ve sızılardan sindirim sorunları, yorgunluk ve hatta uykusuzluğa kadar değişebilir. Engellenen bir kök çakrasıyla ilgili duygusal sorunlar geçici olarak yeniden su yüzüne çıkabilir ve / veya şiddetlenebilir. Bu üzücü olabilir, çünkü sanki bir adım ileri giderek sadece iki adım atıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz; ancak bu aslında bu temel çakrayı yeniden dengelemenin önemli iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Emin olabilirsiniz; bu duygular geçicidir.

KÖK ÇAKRA TAŞLARI

Kök çakrası ile ilişkili kristaller daha koyu renkte olma eğilimindedir, toprak enerjilerini uyandırır ve kendimizi topraklamamıza yardımcı olur. Her kristalin kök çakrayı iyileştirmek ve dengelemek için benzersiz özellikleri vardır.

KIRMIZI KAPLANIN GÖZÜ

Dengesiz bir kök çakrası ile mevcut olabilecek uyuşukluğun üstesinden gelmek için kırmızı kaplan gözünü kullanın. Bu taş, yaşama sevincini veya “yaşama sevinci” duygusunu motive etmeye yardımcı olur. Kök çakranın enerjilerini netleştirmek ve yükseltmek ve sırayla diğer tüm çakralara yardımcı olmak için kullanılabilir. Meditasyon sırasında birkaç küçük cilalı kırmızı kaplan gözü taşı tutmayı veya kök çakranımın dengesiz olduğunu hissettiğim zamanlarda yakınınızda tutmayı seviyorum.

GARNET

Kırmızı veya toprak kahverengisi, granat güçlü bir şekilde topraklanmasına rağmen enerji veren bir taştır. Cesur ve umutlu olmamıza yardımcı olduğu ve böylece doğal hayatta kalma içgüdülerimizi artırdığı için zorlu durumlarda kullanılabilir. Ham lal taşı güzel ve güçlüdür. Meditasyon sırasında sunağınızda olması ve yakınlarda olmanız yararlıdır.

Diğer Taşlar

KANTAŞI

Antik Babil’de kullanılan kan taşı büyülü olarak kabul edildi. Topraklama ve koruyucu enerjilerle güçlü bir şifacı ve canlandırıcıdır. Aşırı aktif kök çakrasının sinirlilik, sabırsızlık ve öfke gibi bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Büyük bir cilalı kan taşı, meditasyon ve ritüel için çok kullanışlıdır. Elinizde tutabilir, kök çakranıza yerleştirebilir veya bu enerji merkezine uçucu yağlarla masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

HEMATİT

Neredeyse tamamen siyah olan bu taş, fazla enerjiyi ortadan kaldırarak ve duygularınızı başkalarının duygularından ayırarak, böylece sizi kendi gerçekliğinize topraklayarak ve saf kişisel enerjinizi artırarak zihin, beden ve ruhu uyumlu hale getirmeye yardımcı olur. Bu taş olumsuzluğu giderir, dengeyi yeniden sağlar ve koruyucu görevi görür. İyileşme seanslarından sonra hematit değnek kullanmayı seviyorum. Ritüellerde, her elimde hematit değnekle duş alır veya banyo yaparım ve meditasyon yaparım (bana ait olmayan herhangi bir enerjiyi serbest bırakmanın kesin bir yolu). Herhangi bir empati için hematit değneklerini şiddetle tavsiye ederim.

DUMANLI KUVARS

Dumanlı kuvars, en verimli topraklama ve temizleme kristallerinden biridir. Sizi toprağa bağlayarak stres giderici görevi gören koruyucu bir taş görevi görür. Önemli miktarda negatif enerjiyi emebilir ve dönüştürebilir ve doğal olarak nötralize edilmek üzere toprağa bırakabilir. Zihinsel, duygusal ve çevresel stres faktörlerine karşı hayati bir kalkan sağlar. Şifa, meditasyon ve ritüel için kullanabileceğiniz ve diğer taşlarınızın enerjilerini artırabileceğiniz için, kristal koleksiyonunuzda dumanlı bir kuvars değnek bir zorunluluktur.

KÖK ÇAKRA ESANS YAĞLARI

Kök çakrası için önerilen yağlar, iç huzuru ve dengeyi destekleyen topraksı, sakinleştirici ve topraklama özelliklerine sahiptir.

BUHUR

Binlerce yıldır buhur yağı manevi amaçlarla kullanılmış ve kutsal yağ olarak kabul edilmiştir. Ağaç reçinesinden gelir, böylece bizi fiziksel dünyaya bağlar. Yarış düşünceleri ve huzursuzluğun üstesinden gelebilecek çok yatıştırıcı ve topraklayıcı bir yağdır. Bu yağı yaymak, mekanınızdaki veya içinizdeki enerjiyi anında daha sakin bir duruma kaydırabilir. Uçucu yağ koleksiyonunuz için tavsiye ederim.

SANDAL AĞACI

Sandal ağacı, Santalum ağacından gelir ve kokusu kaygı ve sinirliliği hafifletebilir. Bu yağ, duygusal stresi yatıştırmak için harikadır ve iç huzur hissini geliştirmeye yardımcı olur. Genellikle yayılır ve katılanlara enerjik olarak yardımcı olmak için meditasyon veya yoga derslerinde kullanılır. Yatmadan önce birkaç doğrudan sandal ağacı yağı solunması, dinlendirici bir gece uykusuna yardımcı olabilir.

VETIVER

Vetiver yağı, sakinleştirici ve topraklayıcı özelliği sayesinde sinir sistemini yatıştırmada çok güçlüdür. Gece meditasyon yapmadan veya yatmadan önce bu yağı ayak tabanlarınıza veya sırtınızın küçük kısmına sürün.

LAVANTA

En popüler ve iyi bilinen rahatlatıcı ve stres giderici yağlardan biri lavantadır. Bu yağı anında huzurlu bir ortam yaratmak için yaymanın yanı sıra, kendinize ve çevrenize daha da fazla huzur getirmek için onu diğer yağlarla birleştirebilirsiniz.

PATCHOULI

Bu şifalı yağ, paçuli bitkisinden gelir. Yetersiz aktif bir kök çakranın semptomu olan kabızlığı gidermede etkilidir. Sindirim sisteminize yardımcı olmak için sabah ilk iş olarak belinize ve karnınızın çevresine masaj yapın.

KÖK ÇAKRA GÖRSELLEŞTİRME

Bu meditasyona başlamadan önce, enerjiyi temizlemek için beyaz bir adaçayı demeti veya palo santo kullanarak lekeleyin. Sonra ya sandal ağacı yağı ya da hafif sandal ağacı tütsüsü dağıtın, bir mum yakın ve ortam için tüm ışıkları kapatın.

Uzanın ve gözlerinizi kapatın.

Burnunuzdan derin bir nefes alın, ağzınızdan dışarı verin ve iç geçirin. Kaslarınızın yumuşamasına ve vücudunuzun gevşemesine izin verin. Rahatlamış ve meditasyona hazır hissedene kadar bunu gerektiği kadar tekrarlayın.

Derin nefes alıp vermeye devam ederken nefesinizin omurganızın tabanına girip çıktığını hayal edin.

Gözlerinizi kapalı tutarak, kendinize tekrarlayın (sessizce veya yüksek sesle), “Kök çakramı kabul ediyor ve onurlandırıyorum ve bu yüzden bunu açıkça görüyorum.”

Omurganızın dibinde kırmızı bir küp gözünüzde canlandırın. Bu küpün rengine ve boyutuna bakın. Köşelerini ve noktalarını ve diğer tüm ayrıntıları, örneğin dönüyor veya statik olup olmadığını gözlemleyin. Bu küpün nasıl hissettiğine ve herhangi bir dengesizlik veya tıkanma hakkında ne tür görüşler aldığınıza ve kök çakrayı enerjisel dengeye getirmek için ne yapmanız gerekebileceğine dikkat edin.

Küpü gözlemledikten ve kök çakranızın işleyişi hakkında yeterli içgörü elde ettikten sonra, vücudunuzdaki bu enerji noktasını kabul etmek ve minnettarlık etmek için bir dakikanızı ayırın ve ardından gözlerinizi nazikçe açın.

KÖK ÇAKRA AKTİVASYONU
 1. Bu aktivasyon egzersizine başlamadan önce, kutsal alanınızı lekeleyerek temizleyin ve ayrıca başınızın üstünden ayaklarınızın altına kadar vücudunuzun etrafına bulaşarak kendinizi temizleyin. Buhur veya sandal ağacı gibi topraklayıcı bir tütsü çubuğu yakın veya bir kök çakra uçucu yağını dağıtın. Bu egzersiz için çıplak ayakla da olmalısın, ancak gerekirse ısınmak için çorap giyebilirsin.
 2. Ayakta durarak başlayın, ancak gerekirse bir sandalyeye oturabilirsiniz. Dik durun (veya oturun) ve başınızın tepesinde sizi yukarı çeken görünmez bir kordon olduğunu hayal edin. Bu kordonun başınızı kaldırmanıza yardımcı olmasına izin verin, sırayla omurganızı ve boynunuzu düzleştirin, ancak omuzlarınızı aşağıda ve düşük tutun.
 3. Dikkatinizi ayağınıza getirin ve onları gerçekten yere koyun, ayak tabanlarınızdan ağaç köklerinin büyüdüğünü ve toprağın içine doğru büyüdüğünü hayal edin.
 4. Şimdi belinize odaklanın ve görselleştirme meditasyonunda tanımladığınız kök çakranızı temsil eden kırmızı küpü görselleştirin. Bu küpü genişletmeye başlayın, daha büyük, daha parlak ve daha canlı hale geldiğini görün. Saat yönünde döndüğünü, yavaşça başladığını ve tamamen ve serbestçe dönene kadar hızlandığını görün. Bu kırmızı küpten ve kök çakranızdan akan enerjiyi bedeniniz boyunca görselleştirin. Bunu, tüm fiziksel varlığınıza nüfuz eden kırmızımsı kahverengi bir ışık olarak görselleştirebilirsiniz.
 5. Bu enerjinin bedeninizi doldurduğunu hissederken, bu enerji merkezinin sağlıklı işleyişi için derin bir şükran duygusu hissedin. Bitirdiğinizde gözlerinizi nazikçe açın.
KÖK ÇAKRA YANSIMASI

Kendinize, rooibos veya karahindiba gibi ideal olarak kafeinsiz ve topraksı bir fincan çay yapın. Kök çakra uçucu yağlarını dağıtın ve günlüğünüzü ve bir elinizde veya yakın bir yerde tutabileceğiniz hematit veya dumanlı kuvars (veya her ikisi) içeren pürüzsüz bir değnek toplayın. Kutsal alanınızda yazabilir veya açık bir alan bulabilirsiniz. Bu egzersiz kök çakra için olduğu düşünüldüğünde, doğa çok güçlü olabilir.

Kök Çakra Görselleştirme ve Aktivasyon deneyimlerinizi düşünün. Daha önce tanımladığımız dengesiz veya tıkanmış bir root çakra ilişkili senaryoları ve özellikleri bir düşünün. Bu çakranın dengelenmesi ve özgürce dönmesi için ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilecek herhangi bir anlayışınız olup olmadığını unutmayın. İşte kendinize sormanız gereken bazı sorular:

 • Kolayca sinirleniyor musunuz veya sinirleniyor musunuz?
 • Hayatınızın temelleri ne kadar sağlam?
 • Ev hayatınız, iş hayatınız ve mali durumunuz konusunda ne kadar güvende hissediyorsunuz?
 • Ani değişiklikle ne kadar kolay başa çıkarsınız?
 • Olumlu olsa bile, ondan korktuğunuz için değişimden kaçıyor musunuz?
 • Hayatta istediğiniz şeyleri hak ettiğinizi düşünüyor musunuz?
 • Hedefleriniz için çabalarken azim var mı?
 • Hedeflerinizi gerçekleştirmede desteklenmiş hissediyor musunuz? Kim tarafından destekleniyorsunuz: bir ruh, Tanrı, ilahi bir güç veya evren?
KÖK ÇAKRA ONAYLARI

Onaylar veya mantralar belirtmek, açık, sağlıklı, akan bir Bu çakranın özelliklerine bağlanmanıza yardımcı olacaktır. İçsel gücünüze bağlanmanıza ve hayatın gelgitlerine dayanma yeteneğinize inanmanıza yardımcı olacaklar. Bu alıştırmayı, onaylamaları kendinize veya sizin için kutsal görünen bir alanda aynalı yansımanıza söyleyerek yapabilirsiniz. Çakrayı açma ve dengeleme sürecinden geçerken bu egzersizi her gün, ideal olarak sabah ve gece yapın. Geçiş dönemlerinde veya daha zorlu zamanlarda, bunu günde birkaç kez yapabilir ve ayrıca yüksek sesle konuşurken kendinizi rahat hissetmiyorsanız mantrayı sessizce tekrarlayabilirsiniz. İşte kafanızda veya yüksek sesle söyleyebileceğiniz bazı onaylamalar:

 • Merkezli ve dengeliyim.
 • Bu güçlü iç temelden, önüme çıkan her durumla başa çıkabileceğimi biliyorum.
 • Yaşam sürecine tüm iniş ve çıkışlarıyla güvenirim.
 • Hayallerimin hayatını tezahür ettirecek cesaret ve güce sahibim.
 • İyi olan her şeyi hak ettiğimi biliyorum.
 • Kendimi besliyorum ve hayat beni besliyor.
 • İyimserim ve odaklandım.
 • Kendime ve yeteneklerime inancım var.
 • Her gün evren tarafından ilahi bir şekilde yönlendirildiğime güveniyorum.
 • Dışarıda arzuladığım her şeyi yaratmak için içten ihtiyacım olan her şeye sahip olduğuma güveniyorum.
 • Ben barış ve huzur için bir kanalım.
 • Huzur ve sükuneti seçerim.

Çakralar Nedir|Çakralar ve Anlamları Yazısı Yayında

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0