Sakral Çakra Nedir

Sakral, çakraların ikincisidir ve alt karın bölgesinde, göbeğin hemen altında ve kasık kemiğinin üzerinde bulunur. Sakral çakra Sanskritçe adı Swadhisthana’dır ve Sanskritçe iki kelimeden oluşur: “kişinin kendi” anlamına gelen swa ve “mesken veya mesken yeri” anlamına gelen adhisthana. Sakral, sakrum tarafından anatomik bölgeyle ilgilidir ve aynı zamanda “kutsal” veya “kutsal” anlamına gelir. Öyleyse, bu çakranın duygularımızı, tutkularımızı ve zevklerimizi barındırması uygundur – bizi duygusal olarak doyuran ve bize neşe veren ve bu yüzden bizim için kutsal olan şeyler.

Bu çakra, vücudumuzun yaratıcı ve cinsel enerji merkezi olarak kabul edilir ve bu nedenle cinsellik, doğurganlık ve üreme dahil olmak üzere yakınlık ve bağlantı meseleleriyle bağlantılıdır. Sakral çakra en iyi şekilde çalıştığı zaman, bizler mutluyuz, ilişkilerimizde ve yaratıcı çabalarımızda engellenmeyiz ve derin bir yakınlık kurabiliriz ve neşeli bir canlılık yayarız.

Bu çakra duygusal sağlığımızla ilgili olduğundan, dengesizlik hayattan zevk almamızı engelleyebilir. Sakral çakra enerjileri sıkışırsa, durgunlaşırsa veya bir şekilde engellenirse, hem duygusal hem de fiziksel olarak etkileniriz ve bu da hayatımızın yaratıcı ve cinsel yönlerini etkiler.

Swadhistana Çakra

Yeterince aktif olmayan bir sakral çakrada, düşük libido, cinsellik veya yakınlık sorunları, jinekolojik veya doğurganlık sorunları, yaratıcı çabalarla mücadeleler, yaratıcı içgörü veya tatmin eksikliği, kalıcı ilişki sorunları ve duygusal tatminsizlik yaşayabiliriz. Tersine, eğer sakral çakra aşırı aktifse, bu ezici duygular, ruh hali değişimleri, aşırı yükselişler ve düşüşler, ilişkilerde dramatik durumlar, başkalarına aşırı bağımlılık, kıskançlık ve sahiplenme ve cinsel veya diğer bağımlılıklar olarak ortaya çıkabilir.

Sakral çakramız, kök çakramızdan taşıdığımız enerjik yükten etkilenebilir ve bu da neşe yaşamak için kendimizi güvende hissetmemizi engelleyebilir. Belki de bu bizim çocukluğumuzdan ve ailemizden ya da kendini ifade etme, seks ve cinsellik etrafında topluma yönelik ya da toplumsal koşullanmadan – ya da sadece genel yaşamdan zevk almamızdan kaynaklanıyor. Her gün dolaşırken, ilişki sorunları, cinsel deneyimler ve iş-yaşam dengemizi nasıl ele aldığımız gibi durumlar da bu çakranın akışını bozabilir.

Sakral çakra cinsel organları, karaciğeri, hormonları, üst bağırsakları ve dalağı yönetir. Bu çakra dengesiz olduğunda, aşağıdaki gibi semptomlar yaşayabilirsiniz:

Sakral Çakra Dengesizlikleri

 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Düşük libido
 • Cinsel bağımlılıklar
 • Madde bağımlılıkları (uyuşturucu, alkol vb.)
 • Pelvik ağrısı
 • Hormonal sorunlar
 • Doğurganlık sorunları
 • İdrar sorunları
 • Siyatik / bel ağrısı
 • Suç
 • Duygusal dengesizlikler
 • Duygudurum bozuklukları
 • Doyum ve neşe eksikliği
 • Can sıkıntısı
 • Memnuniyetsizlik
SAKRAL ÇAKRA AÇILDIĞINDA

Sakral çakra açılıp hizalanırken, enerji tam olarak akmaya başladığında karnınızın alt kısmında sıcak bir karıncalanma veya titreşim hissedebilirsiniz. Bu, sindirim sistemimizde değişikliklerin yanı sıra hormonal ve üreme değişiklikleri ile sonuçlanabilir. Libidon uyanabilir ve kendini cinsel olarak daha fazla uyarılmış bulabilirsin. Önceki hormonal dengesizliklerin neden olduğu doğurganlık sorunları iyileşebilir. Yeme ve içme gibi günlük aktivitelerden daha fazla zevk alabilir ve hobilere ve diğer zevkli uğraşlara katılmaya daha meyilli hissedebilirsiniz. Yaratıcı bir uyanışınız olabilir ve ilham almış hissedebilirsiniz.

İlk başta, herhangi bir çakrada olduğu gibi, sakral çakra enerjilerinin bütünleşmesi ve hizalanması sırasında da bir çeşit şifa krizi yaşayabilirsiniz. Fiziksel olarak bu, bel ağrısı veya pelvik ağrı, idrar yolu enfeksiyonları ve hatta hormonal veya üreme sorunlarının yeniden canlanması veya geçici olarak kötüleşmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Hatta duygusal bir tasfiyeden bile geçebilirsiniz, ancak bu tamamen duygusal olarak sıfırlanabilmeniz ve daha dengeli ve neşeli olabilmeniz içindir. Bu iyileşme ve uyum gerçekleşirken kendinize karşı sabırlı olun ve bu sürecin diğer tarafında neşenin beklediğini bilin.

SAKRAL ÇAKRA TAŞLARI

Sakral çakra için önerilen taşların çoğu canlandırıcı ve canlı enerjilere sahiptir ve çakra renginde gelir.

TURUNCU KALSİT

Turuncu kalsit derinlemesine temizler ve enerji verir. Bu mücevher, duyguları dengelemeye yardımcı olur ve enerji bedeninde depolanabilecek korkuyu ortadan kaldırır. Aynı zamanda yaratıcılık taşı olarak da bilinir.

KARNELİ

Dengeleyici bir taş olan carnelian, canlılığı geri kazanmaya yardımcı olur ve kişinin yaşama sevincini artırabilir. Genellikle meditasyon için kullanılır, öfke, kıskançlık ve kıskançlık gibi duyguları yatıştırabilir. Gereksiz düşüncelerden zihninizi temizleyerek, bu taş netlik ve huzur getirmeye yardımcı olur.

TURUNCU İPLİK

Reiki’de turuncu spinel, sakral çakrayı açmak ve hizalamakla bilinir. Bu taşı tutmak veya meditasyonda kullanmak, sezgilerimizden yararlanmamıza ve yaratıcılığı teşvik etmemize yardımcı olabilir. Birçok şifacı uygulayıcı bu taşa doğurganlık taşı diyor. Bu güçlü şifalı taşı vücutta cilalı formda kullanmanızı tavsiye ederim.

ONİKS

Oniks, olumsuzluğu absorbe etme ve dönüştürme konusunda mükemmel bir siyah taştır. Ayrıca, neşe ve yaratıcılığı deneyimlememizi engelleyebilecek zihinsel, fiziksel ve ruhsal engelleri gidermemize yardımcı olur. Cilalı oniks taşları, ritüelleri iyileştirmek, meditasyon ve çakra dengelemede oldukça etkilidir.

SACRAL CHAKRA ESANS YAĞLARI

Bu uçucu yağlar, sakral çakranın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan özelliklere sahiptir. Birçoğu oldukça tatlı ve canlandırıcıdır, bu da ikinci çakranın canlı doğasını destekler.

GÜL AĞACI

Gül ağacı ağacından elde edilen bu yağın çiçeksi ancak odunsu bir aroması vardır. Afrodizyak özellikleriyle bilinir ve aşırı çalışan bir zihni sakinleştirmeye yardımcı olarak duygusal dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilir. Şakaklarınıza birkaç damla damlatın ve daha fazla uyum ve gönül rahatlığı sağlamak için nazikçe masaj yapın. Sakral çakrayı uyarmaya yardımcı olmak için kendi kendine masaj yapmak için bir taşıyıcı yağla veya bir partnerle de kullanabilirsiniz.

YLANG-YLANG

Bu iyi hissettiren yağ, dağınık veya masaj veya nemlendirme için bir karışım halinde kullanılsın, neşe ve mutluluk duygusunu teşvik eder. Tatlı, romantik aroması ile ylang-ylang en bilinen afrodizyak yağıdır ve aynı zamanda yağ parfümü olarak da kullanılabilir.

CLARY SAGE

Dişi üreme sistemi için en iyi yağlardan biri olan misk adaçayı, kramplar ve adet öncesi gerginlik gibi adet sorunlarını tedavi eder ve adet döngüsü ve hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir. Clary adaçayı, doğrudan alt karnıma birkaç damla masaj yapmanın adet kramplarının ağrısını hafiflettiğini öğrendikten sonra sahip olduğum uçucu yağlardan biri haline geldi.

PORTAKAL

Portakal yağı en canlandırıcı yağlardan biridir. Yayılması, sakral çakranın canlı enerjisini harekete geçirmek için çok yararlı olan neşeli bir ortam yaratabilir. Aroma, olumlu düşünmemizi ve mutlu olmamızı sağlar ve yaratıcılığı teşvik eder.

SAKRAL ÇAKRA GÖRSELLEŞTİRME

Bu meditasyonu yatağınızda veya kutsal alanınızda yapabilirsiniz. Beyaz bir adaçayı demeti veya bir palo santo çubuğu kullanarak enerjiyi Leke Ritüeli ile temizleyerek hazırlanın. Daha sonra önerilen sakral çakra esansiyel yağlarından birini, hatta belki de iki yağı birleştirerek dağıtabilirsiniz. Sakral çakra ile ilişkili taşlardan bazılarına sahipseniz, meditasyon için faydalı olacağından bunları toplayın. Uzanmadan ve rahatlamadan önce yumuşak odaklı bir lambayı açın veya ambiyans için bir mum yakın.

Uzanın ve gözlerinizi kapatın.

Burnunuzdan derin bir nefes alın, ağzınızdan dışarı verin ve iç geçirin. Kaslarınızın yumuşamasına ve vücudunuzun gevşemesine izin verin. Rahatlamış ve meditasyona hazır hissedene kadar bunu gerektiği kadar tekrarlayın.

Ellerinizi nazikçe göbek deliğinizin altındaki ve pelvik kemiğin üstündeki alana yerleştirin. Derin nefes alıp vermeye devam ederken, nefesinizi verirken ellerinizden gelen nefesinizi ve alt karnınıza girdiğinizi hayal edin.

Gözlerinizi kapalı tutarak, kendinize tekrarlayın (sessizce veya yüksek sesle), “Sakral çakramı onurlandırıyorum ve besliyorum ve bu yüzden onu açıkça görüyorum.”

Alt karnınızda turuncu bir piramidi görselleştirin. Piramidin unsurlarını dikkatlice inceleyin. Dönüyor veya statik olup olmadığı dahil herhangi bir ayrıntı olup olmadığına dikkat edin. Bu piramidin nasıl hissettiğine ve herhangi bir dengesizlik veya tıkanma hakkında hangi anlayışları aldığınıza ve sakral çakranızı enerjik dengeye getirmek için ne yapmanız gerekebileceğine dikkat edin.

Piramidi gözlemledikten ve sakral çakranızın işleyişi hakkında yeterli içgörüyü elde ettikten sonra, vücudunuzdaki bu enerji noktasını kabul etmek ve şükretmek için bir dakikanızı ayırın ve ardından gözlerinizi nazikçe açın.

SAKRAL ÇAKRA AKTİVASYONU

Bu aktivasyon egzersizine başlamadan önce, kutsal alanınız ve kendinizin etrafındaki enerjiyi temizlemek için bir lekeleme töreni yapmak için birkaç dakikanızı ayırın ve ardından turuncu veya seçtiğiniz başka bir sakral çakra yağını dağıtın. Karnınızın alt kısmına Joyful Creation Blend (bu sayfa), ylang-ylang yağı veya gül ağacı yağından birkaç damla masaj yapın.

 1. Uzanın, sonra sakral çakra taşlarından bazılarını alın ve ellerinizle karnınızın arasına yerleştirin.
 2. Gözlerinizi kapatın ve ellerinizden çıkan turuncu bir ışığın nefesinizle karnınıza girdiğini hayal edin. Bu turuncu ışığın vücudunuza girerek karnınızın alt kısmını doldurduğunu görün.
 3. Sakral çakranızı temsil eden turuncu piramide zihninizin gözünü getirin. Piramidi doldurmak için ellerinizden karnınıza akan turuncu ışığı görün. Bu parlak turuncu ışıkla sular altında kaldıkça, piramit, boy ve canlılık içinde büyür ve saat yönünde dönmeye başlar, piramit o kadar hızlı hareket edene kadar yavaşça hızlanır, şimdi alt karnınızda canlı turuncu bir ışık olarak döner. ve vücudunuzun geri kalanını enerji ile doldurmak. Bedeninize nüfuz eden bu canlı turuncu enerjiyi gördüğünüzde, kendinizi, başkalarını ve yaşamı sevinç ve tutku ile davet edin.
SAKRAL ÇAKRA YANSIMASI

Biraz çay, belki bir portakal kabuğu, limon otu ve kuşburnu infüzyonu hazırlayın. Kutsal alanınıza veya size rahat gelen başka bir yere yerleşin. Bir veya daha fazla sakral çakra yağını dağıtın ve bir mum yakın. Birkaç damla Joyful Creation Blend (bu sayfa) veya turuncu yağı karnınızın alt kısmına, şakaklarınıza ve bileklerinize hafifçe masaj yapın. Sakral çakra taşlarının bir kısmını yakınına yerleştirin veya bir kısmını bir elinizle tutun.

Günlük tutarken, Sakral Çakra Görselleştirme ve Aktivasyon deneyimleriniz üzerine düşünün. Sakral çakranız hakkında ne öğrendiğinizi ve dengesiz veya tıkalı bir sakral çakranın sizi nasıl hissettirebileceğini düşünün. Bu semptomlardan bazılarını yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Bu çakranın açık ve dengeli olması için ne yapmanız gerekebileceğine dair aldığınız tüm içgörülere dikkat edin. Düşünürken kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Eğlenceli şeyler yapmak için kendinize boş zaman mı veriyorsunuz?
 • Yüz bakımı, masaj veya kese gibi vücudunuz için yapılan tedavilere kendinizi kaptırıyor musunuz?
 • Hayattan zevk almayı hak ettiğinizi düşünüyor musunuz?
 • Küçük şeylerde neşe ve zevki görebiliyor ve deneyimleyebiliyor musunuz?
 • Vücudunuzu seviyor musunuz ve ona güveniyor ve rahat mısınız?
 • Cinselliğiniz konusunda rahat mısınız?
 • Kendinizi şehvetli hissediyor musunuz?
 • Kendinizi bol hissediyor musunuz? Hayat sana bol geliyor mu?
 • Olumsuz dramaya karışıyor musunuz?

SAKRAL ÇAKRA ONAYLARI

Sakral çakra doğrulamaları, bedeninize ve zevk merkezinize bağlanmanıza yardımcı olur ve bu fiziksel hayatta bedeninizden zevk almayı hak ettiğinizi hatırlatır! Sakral çakrayı açma ve dengeleme sürecindeyken mantraları sabah ve akşam ritüeli olarak günde iki kez söyleyin. Başlamadan önce Joyful Creation Blend’den (bu sayfa) veya diğer sakral çakra yağlarından herhangi birini boynunuza, bileklerinize, şakaklarınıza ve karnınızın alt kısmına sürün. Bu onaylamalardan en iyi şekilde yararlanmak için, kelimeleri onaylarken vücudunuzu hareket ettirmek iyidir. İdeal olarak, yoga veya dans gibi bir tür yin aktivitesi yapın, gerçekten vücudunuzda söylediklerinizi hissedin. Kendi mantralarınızı oluşturabilir veya aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz. Tüm mantralarda olduğu gibi, onları sessizce de tekrar edebilirsiniz.

 • Ben kutsal olarak yaratılmış bir varlığım, burada yaşamda ilahi olan her şeyin tadını çıkarmak için.
 • Zevk yaşamayı hak ettiğimi biliyorum ve tüm yaşamdan zevk alıyorum.
 • Vücudum kutsaldır ve ona değer veriyorum.
 • Cinselliğimi ifade etmem ve bundan zevk almam güvenlidir.
 • Duygularımı onurlandırıyorum ve duygularımdan sağlıklı bir şekilde geçebiliyorum.
 • Sırf bunun neşesi için kendime yaratma ve oynama zamanı tanıyorum!
 • Vücudumu onurlandırır ve zevk alırım.
 • Cinselliğim kutsaldır.
 • Her gün zevk alıyorum.
 • Yaşam konusunda tutkuluyum.
 • Ben oyuncuyum.
 • Ben neşeliyim.
 • Tüm duygularımı onurlandırırım.
 • Yaratıcılık benden akıyor.
 • Sevinç içimden akıyor.
 • Bolluk içimden akıyor.

Kök Çakra|Muladhara Çakra |Solar Pleksus Çakra|Manipura Çakra |Sakral Çakra|Swadhistana Çakra Çakralar Nedir|Çakralar ve Anlamları   Yazıma’ da Göz Atabilisiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0