ÇAKRA TEMELİ

Bu bölümde size çakraların tarihini tanıtacağım ve bilgi temelinizi oluşturmanıza yardımcı olacağım. Yedi büyük çakra, çakra enerjisi şifasıyla ilgili birçok anahtar kavram ve terim ve yolculuğunuza başlamak için kullanabileceğiniz çakralar nedir araçları hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca çakralarınıza bağlanmanıza ve onları değerlendirmenize yardımcı olacak pratik bir egzersiz olacak, böylece herhangi bir enerjisel dengesizliği nasıl geri getireceğinizi anlamaya başlayabilirsiniz.

Çakralar Nedir|Çakralar ve Anlamları

Giriş bölümünde belirtildiği gibi, chakra, “dönen tekerlek” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Sanskritçe Hindistan’da kullanılan eski Vedik dildir ve çakra terimi ilk olarak binlerce yıl önce Vedik yazıtlarında tanımlanmıştır. Vedalar adı verilen eski metinlerde çakralar nedir, vücudumuzdan prana’nın (“yaşam gücü” anlamına gelen Sanskritçe) akmasına izin veren nadis (“nehirler” anlamına gelen Sanskritçe) tarafından birbirine bağlı olarak tanımlandı.

Birçok eski ruhani metin, öğretilerinin bir parçası olarak metaforları ve sembolizmi kullanır. Vedalar araziyi fiziksel beden için bir metafor olarak kullandılar; yedi ana çakra, toprağın farklı kısımları, nadiler ise aralarına bağlanan ve akan nehirler olarak. Arazinin yeşermesi için, yedi parçanın her birinin, serbestçe ve tamamen akan nehirler tarafından engellenmeden sulanması gerekiyordu.

Bu sembolizmi kullanarak, kutsal yazılar, optimum yaşam gücünü deneyimlememiz, en iyi fiziksel ve duygusal sağlığa sahip olabilmemiz ve gelişebilmemiz için tüm çakraların açık ve dönmesi gerektiğini, böylece enerjinin bedende serbestçe akmasına izin verdiğini öğretti. . Çakralardan herhangi biri en iyi şekilde performans göstermiyorsa, enerjisel dengesizlik veya tıkanma ortaya çıkabilir, bu da fiziksel, duygusal, ruhsal ve yaşam sorunlarına yol açabilir.

Çakralara ilk atıflar Hindu kutsal yazılarında bulunurken, Budistlerin, Tibetlilerin, Mayaların ve Kabalistlerin öğretileri, diğerlerinin yanı sıra çakraları kabul eder ve öğretilerinde benzer bir sisteme atıfta bulunur. İnsanlık geliştikçe, geleneksel tıbbın dışında sağlıklı yaşamları keşfettik ve çoğu durumda, günümüz sorunlarına asırlık çözümler için atalarımıza baktık. Hindistan’da da ortaya çıkan yoga gibi uygulamalar popüler hale geldi ve yavaş ama kesin bir şekilde, kendi kendine bakım çakra sisteminin öğretileri, bütünsel şifa için asırlık araçlar olarak ön plana çıktı.

ÇAKRA ENERJİSİ GERÇEK Mİ?

Pek çok insan enerjinin şifalanmasına şüpheyle yaklaşabilir ve belki bunu “woo-woo” veya şarlatanlık olarak düşünebilir. Belki de şu anda onun yararına biraz bile ikna olmadınız. Bununla birlikte, çakralar nedir enerji şifası, alternatif şifanın dışında daha yaygın olarak uygulanmaya başlandı ve modern tıbbın içine entegre edildi. Örneğin, doktorlar tedavi için titreşim ses enerjisi veya kızılötesi lazerler gibi enerji şifa formlarını kullanır ve bazı hastaneler bir enerji şifa uygulaması olan Reiki’yi sunar. Bu tedaviler, akupunktura benzer alternatif tedaviler olarak birçok tıbbi sağlık sigortası poliçesi tarafından kapsanmaktadır; bu, enerjiyi hizalamak için vücut boyunca belirli noktalara yerleştirilen ince iğneler kullanılarak iyileşme sağlar. Gördüğünüz gibi, enerji şifası giderek daha yaygın hale geliyor.

Enerji, kendi kendine yardım dünyasında çok fazla kullanılan bir kelimedir. Pek çok motivasyonel alıntı ve bazı komik memlerin konusudur, bu yüzden biraz belirsiz ve anlamsız bir terim gibi görünebilir, ancak bu gerçek olmaktan uzaktır. Çakralar nedir kısaca, enerji, bilim tarafından resmi olarak hem değişikliklere neden olma potansiyeline sahip “madde” hem de fiziksel bir sistemin “iş yapma” kapasitesi olarak tanımlanır. Bilim, enerjinin yaratılamayacağını veya yok edilemeyeceğini, sadece değiştirilemeyeceğini açıklar. Bilim ayrıca, oturduğunuz sandalye ve aslında vücudunuz da dahil olmak üzere her şeyin enerjiden yapıldığını belirtir.

Vücudumuzun her biri ayrıca sürekli değişen bir enerji alanıyla çevrilidir. Vücudumuzun “çalışabilmesi” ve belirli yönlerinin (ör. Vücut bölümleri veya yaşam alanları) çalışması için enerjimizin belirli bir şekilde çalışması gerekecektir. Çakra sistemimizi kullanmak amacıyla, enerjiden bahsederken, vücudumuzda akan ve işlev görmemize izin veren prana’yı – yaşam gücünü – kastediyoruz.

YEDİ BÜYÜK ÇAKRALAR

Çakra sistemi, farklı enerji çarklarından oluşan bir kanal ağıdır. Yüzün üzerinde farklı çakra varken, bunlardan yedisi enerji bedenlerimizin temelini oluşturan ana çakralardır. Çakralar nedir omurganın tabanından başlar ve başın tepesine doğru ilerler. Bu yedi çakranın her biri, vücuttaki belirli organların yanı sıra çeşitli duygusal, psikolojik ve ruhsal durumlarla ilgilidir.

Bu sayfada görebileceğiniz gibi, kök çakra omurganın tabanındadır ve daha yukarıda göbek deliğinin yaklaşık iki inç altında bulunan sakral çakradır. Sonra karın bölgesinde solar pleksus çakrası vardır. Göğüste kalp çakrası var. Nec içinde yukarı hareket k boğaz çakrasıdır. Kaşların arasında üçüncü göz veya kaş çakrası bulunur. Ve son olarak, başın tepesinde, uygun şekilde adlandırılan taç çakramız var.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0