Tekne Pozu Genel Bilgiler

Navasana, bağırsaklarınızı, tiroid bezinizi, prostat bezinizi ve böbreklerinizi içeren iç organlara enerji verirken kalça fleksörünüzün yanı sıra omurga ve karnınızda güç oluşturur. Astımı, kalp problemleri veya düşük tansiyonu olanlar, baş ağrısı, ishal veya uykusuzluk çekenler gibi bu pozdan kaçınmalıdır. Hamile olan veya adet gören kadınlar da bundan kaçınmalıdır. Navasana Boyun yaralanmanız varsa, arkaya yaslandığınızda başınızı destekleyebilmek için bir sandalyenin veya duvarın önüne oturmalısınız.

 • İngilizce Adı: Boat Pose
 • Odak: Kalça Fleksörleri
 • Seviye: Orta Seviye
 • Toplam Süre: 10 ila 20 saniye artı
 • Çakralar: Solar Pleksus Manipura Çakra
 • Elementler: Ateş
 • Faydaları: Tiroid, prostat, böbreklere enerji verir
 • Varsa Uygulamayın: Astım, düşük tansiyon, baş ağrısı, ishal, uykusuzluk, hamilelik; boyun yaralanması için modifikasyon

Tekne Pozu Nasıl Yapılır

Bacaklarınızı önünüzde uzatarak yere oturarak başlayın.

Ellerinizi kalçanızın biraz arkasına koyun, parmaklarınız öne bakacak şekilde yere bastırın. Navasana Göğsünüzü bükün ve vücudunuzu hafifçe geriye doğru eğin. Bunu yaparken omurganızı düz tutun.

Dik otur. Vücudunuzun ön kısmını, kasıklarınız ile göğsünüzün üst kısmı arasında uzatmaya odaklanın. Oturma kemiklerinizin üstüne ve kuyruk kemiğinizin üzerine oturun.

Önce ayaklarınız yerde olacak şekilde nefes verin ve dizlerinizi bükün.

Göğsünüzü bükün ve vücudunuzu hafifçe geriye doğru eğin. Omurganızı düz ve uzun tutun.

Göğsünüzü uzun ve omurganızı düz tutarak ayaklarınızı parmak uçlarınız üzerinde yürüterek onları kalçalarınıza yaklaştırın. Bu doğal olarak dengenizi korumak için biraz geriye yaslanmanız anlamına gelecektir.

Önce bir ayağınızı yerden kaldırın, sonra diğerini. Bu noktada bacaklarınızı düzleştirme konusunda endişelenmeyin. Her iki ayağınızı aynı anda yerden kaldıracak kadar rahat oluncaya kadar bunu deneyin.

Tekne size çok fazla konumlandırma özgürlüğü sağlar. Dengenizi denerken ayaklarınızı çalıştırmayı unutmayın. Ayak parmaklarınızı işaret edebilir veya ayaklarınızı esnetebilirsiniz. Navasana Bu, her bir parmağı dışarı doğru yayma ve hepsini birbirinden ayırma alıştırması için özellikle iyi bir pozisyondur.

Sırtınızı eğme doğal eğilimine direnin; Omurganızı düz tutun, boynunuz omurganızın çizgisini başınızın üstünden yukarıya doğru devam ettirin.

Dengeleme konusunda güven kazandıkça, düz sırtlı, her iki bacağınızı da yerden kaldırarak, bacaklarınızı düzleştirmeyi denemeye başlayın. Sonunda, her iki bacağınızı da yere 45 derecelik bir açıyla havada düz bir şekilde tutarak kalçalarınız üzerinde denge sağlayabilmek istersiniz. Kuyruk kemiğinizi aşağı doğru uzatın ve kasıklarınızı göbek deliğinize doğru kaldırın. Mümkünse, ayak parmaklarınızın uçlarını göz seviyesinin üzerine kaldırarak dizlerinizi düzeltin.

Rahat bir şekilde dengelendiğinizde, kollarınızı yana doğru uzatın ve kürek kemiklerinizi ayırın, parmak uçlarınızla dışa doğru uzanın. Karnınızın alt kısmını sıkı ve düz tutun. Göğsünüzün üst kısmını daha da yukarı kaldırırken uyluklarınızın üst kısımlarını aşağı doğru bastırarak kendinizi yere sabitleyin.

Sürekli nefes almaya devam edin. Boynunuzu dik ve uzun tutun, omurganızın üst kısmından bir uzantı. Navasana Çeneniz hafifçe aşağıya doğru kıvrılmış, ancak çeneniz gevşek hissetmelidir.

Bu pozla kolay başlayın. Bu pozu her seferinde bir dakika sürdürebilene kadar yavaş yavaş ilerleyin.

Kendinizi bu pozisyondan kurtarmak için nefes verin ve bacaklarınızı bükün, ayaklarınızı yere indirin. Nefes alın ve başlangıç pozisyonuna dönün.


Tekne Pozu Faydaları Nedir

 • Karın kaslarını güçlendirir, karın yağlarını azaltır
 • Çekirdek gücünü artırır
 • Sırtın alt kısmını güçlendirir
 • Navasana Karın organlarını uyarır ve işlevlerini optimize eder
 • Sağlıklı bir metabolizma sağlar
 • Hazımsızlığı giderir
 • Tiroit fonksiyonunu düzenler
 • Stresi azaltır

Diğer Yoga Hareketleri ==>>

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0