Gomukhasana , ayak bilekleri, kalçalar, uyluklar, omuzlar, koltuk altı, triseps ve göğüs dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü aynı anda esneten oturmuş bir yoga duruşu. Adı Sanskritçe geliyor halindeyken “inek” anlamına gelen mukha anlamına gelen “yüz” ve asana, anlamına gelen pozdur.

İnek yüzü omuzlarınızı, trisepslerinizi ve koltuk altlarınızı, bacaklarınızı ve göğsünüzü esnetir. Şiddetli boyun veya omuz problemi olanlar bu pozdan kaçınmalıdır.

 • İngilizce Adı: Cow Face Pose
 • Odak: Omuzlar ve Üst Kollar
 • Seviye: Yeni Başlayan
 • Toplam Süre: 60 saniye
 • Çakralar: Sakral Çakra Swadisthana Çakra, Kök Çakra Muladhara Çakra
 • Elementler: Su , Toprak
 • Faydaları: Stres, kaygı, yorgunluk
 • Varsa Uygulamayın: Boyun yaralanması, omuz yaralanması


İnek Başı Pozu Nasıl Yapılır

Gomukhasana Personel pozuyla başlayın: Yere oturun ve bacaklarınızı öne doğru uzatın, ayak bileklerinizi esnetin ve ayak parmaklarınızı kalçalarınızdan gökyüzüne doğru düz ve uzun bir şekilde asılı duran gövdenize doğru bükün.

https://www.youtube.com/watch?v=ZchWZndXZ0c

Ayaklarınız yerde düz olacak şekilde dizlerinizi bükün. Sol bacağınızı sağ kalçanızın dışına, sağ ayağınızı aşağı gelecek şekilde ayarlayın. Gomukhasana Sağ bacağınızı sol uyluğunuzun üzerine, sağ diziniz sol dizinizin üstüne gelecek şekilde sarın. Ardından sağ ayağınızı sol kalçanızın hemen dışına doğru hareket ettirin. Kalçalarınız ayak tabanlarınızın arasında dinlenirken düz olmalıdır.

Nefes alın ve sağ kolunuzu önünüzde uzatın. Baş parmağınız sola ve avuç içiniz yukarı bakana kadar kolunuzu içe doğru çevirin. Bunu yapmak üst sırtınızın dönmesine neden olur. Gomukhasana Kolunuzu vücudunuzun arkasında hareket ettirirken nefes verin ve kolunuzu belinize paralel tutarak ön kolunuzu alt sırtınızın oluşturduğu kavis içinde dinlendirin. Omuzlarınızı aşağı doğru itin ve ön kolunuz dikey olana kadar elinizi yavaşça yukarı hareket ettirin. Dirseğinizi vücudunuzun sağ tarafına yaslayın.

Nefes alın ve sol kolunuzu önünüzde uzatın. Avucunuz gökyüzüne bakana kadar elinizi döndürün. Nefes verin ve kolunuzu başınızın üzerine kaldırın. Sol parmaklarınızı gerin. Gomukhasana Nefes verin ve sol dirseğinizi bükün, sol elinizi başınızın arkasına koyarak sağ elinizi kavrayın ve mümkünse parmaklarınızı birbirine geçirin. Elleriniz dokunamıyorsa, sol elinize bir havlu tutun ve arkanızda gerdirdiğinizde, havlunun diğer ucunu sağ elinizle kavrayın. Kollarınızı germek için bu yardımı kullanın. Zamanla, ellerinizi kavrayana kadar kollarınız daha da gerilecektir.

Sol dirseğinizi kaldırın ve sağ dirseğinizi koltuk altınızın arkasından çekerek yere doğru çekin. Omuz bıçaklarınızı sırtınızda gerin ve göğsünüzü kaldırın. Sol kolunuzu başınızın sol tarafı ile bile tutmaya çalışın.

Bu pozisyonda 60 saniye kalın Gomukhasana Ardından parmaklarınızı açın, kollarınızı yanlara doğru geri getirin ve bacaklarınızı açın.

İşlemi hem kolların hem de bacakların yönünü tersine çevirerek tekrarlayın.


İnek Başı Pozu Faydaları Nedir

 1. Gomukhasana Bu asana, sırtın esnemesine yardımcı olarak daha elastik hale gelir.
 2. Sert omuzları iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca servikal omurganın serbest bırakılmasına yardımcı olur.
 3. Gomukhasana‘yı uygulamak siyatik tedavisinde de yardımcı olur.
 4. Böbreklerin çalışmasını artırarak şeker hastası olanlara yardımcı olur.
 5. Perikardiyum alanını daha erişilebilir hale getirmek için çalışır.
 6. Bu asanayı düzenli olarak uygulamak stresi ve endişeyi azaltabilir.

Diğer Yoga Hareketleri ==>>

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0