Tadasana Dağ Pozu Hakkında Genel Bilgiler

Tadasana dağ duruşu harika bir başlangıç ısınmasıdır. Vücudunuzu diğer birçok ayakta duruşa hazırlayabilir. Duruşunuz için de harikadır ve gününüzle yüzleşirken baskı altında sakin kalmanıza yardımcı olabilir. Sadece ayakta duruyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak göründüğünden çok daha fazlası oluyor. İşte dağ pozunun nasıl gerçekleştirileceği:

 • Odak: Bacaklar, Duruş
 • Seviye: Yeni Başlayan
 • Toplam Süre: 60 saniye
 • Endikasyonlar: Siyatik, stres
 • Kontrendikasyonlar: Düşük tansiyon, baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı

Dağ Pozu Nasıl Yapılır

Ayaklarınız sabit hissedecek kadar ayrı durun. Hamileyseniz, ayaklarınızı daha fazla ayarlamanız gerekebilir, ancak onları omuzlarınızdan daha fazla ayırmayın.

Ayak parmaklarınızı kaldırarak yer ile sağlam bir bağlantı kurun. Tadasana dağ duruşu ağırlık dağılımınızı, ayak başparmağınızın tabanı, küçük ayak parmaklarınızın tabanı ve topuklarınızın hem sol hem de sağ tarafları arasında eşit olarak bölünecek şekilde değiştirin. Ayak parmaklarınızı yere döndürürken ve egzersize devam ederken bu ağırlık dağılımını sürdürün.

Dizlerinizi hafifçe bükün ve düzeltin. Bu diz eklemlerini rahatlatacaktır. Bacaklarınız düz olmalı ama asla kilitlenmemelidir.

Ayağınızdan başlayarak, başınız olan “dağın” tepesinde uzun, düz bir gövdeyi desteklemek için kaslarınızı çalıştırırken vücudunuzun her bir parçasının farkına varın. Başınızın üstünden uzanıp onu boynunuz ve bağlı olduğu gövdenizle birlikte yukarı doğru çeken bir ip hayal edin.

Uyluk kaslarınızı hafifçe içe doğru çevirerek etkinleştirin.

Dağ Duruşunun Yapımının Devamı

Omuzlarınızı ve kollarınızı geriye doğru kaydırarak göğsünüzün açılmasına izin verin. Göğsünüze yaptığınız ayarı dengelemek için kuyruk kemiğinizi hafifçe aşağı doğru eğin. Tadasana dağ duruşu, karnınızı desteklemek ve sırtınızı, boynunuzu ve başınızı doğrudan kalçalarınızın üzerinde tutmak için (yine de doğrudan dizlerinizin ve ayaklarınızın üzerinde olması gerekir) göbek deliğinizin etrafındaki kasları doğal olarak çalıştıracaktır.

Kollarınız yanlarınızda gevşek, uzun ve düz durun. Bakışlarınızı düz ileri odaklayın. Göz seviyesinin hemen altında olan bir şeye bakın. Bu, zihinsel odaklanmanızı artıracak, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıracak ve başınızın üstünden yukarı doğru çekilen ip tarafından daha önce ayarlanmadıysa çenenizin hafifçe aşağı indirilmesini sağlayacaktır!

https://www.youtube.com/watch?v=4gqOA208dN0

Bu pozisyonda dururken nefes alın, ciğerlerinizi doldurun, midenizin ve göğsünüzün genişlemesine izin verin. Vücudunuz hava ile dolduğunda nefes vermeye başlayın, nefes almanız nefes almaktan iki kat daha uzun sürer.

Serbest bırakmadan önce bu duruşu 30 ila 60 saniye sürdürerek birkaç tam nefes alın.

Çevrenizdeki diğer insanlar sabırsız ve öfkeliyse sakin kalmanıza yardımcı olabilir ve uyanışınızda nezaket yaymanıza olanak tanır. Tadasana dağ duruşu ayakta durduğunuzda bu poza girebilirsiniz. Bilgisayarlarımızın üzerine eğilerek, bir kitabın üzerine eğildiğimiz veya bir projeye odaklandığımız tüm zamana bilinçli bir karşı eylem görevi görür.

Dağ pozundan ileri kıvrıma geçerek ısınmaya devam edebilirsiniz.

Tadasana Dağ Pozu Faydaları

 • Duruşu iyileştirir
 • Kan dolaşımını teşvik eder
 • Omuzları ve uylukları sıkılaştırır
 • Bacakları güçlendirir
 • Durgunluk geliştirir
 • Odağı geliştirir
 • Zihni yatıştırır

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Diğer Yoga Hareketlerine de Göz Atabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0