Adho Mukha Vrksasana Genel Bilgiler

Adho mukha vrksasana ön kol standı, bir amuda sahip olmanın ön koşuludur. Karnınızı esnetirken omuzlarınızda, bileklerinizde ve kollarınızda güç oluşturur. Ön kol desteği dengenizi geliştirebilir ve depresyon ve anksiyete tedavisinde etkili olduğuna inanılır. Daha önce boyun, sırt veya omuz yaralanması yaşadıysanız, bu pozdan kaçınmalısınız. Aynı şekilde baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı olan ve adet gören bireyler de dikkatle yaklaşmalıdır. Hamile kadınlar bu pozdan tamamen vazgeçmelidir.

 • İngilizce Adı: Handstand Pose
 • Odak: Omuzlar
 • Seviye: İleri Seviye
 • Toplam Süre: Deneyim seviyesine bağlı olarak 10 saniye veya daha uzun
 • Çakralar: Taç Çakrası (Sahasrara) , Üçüncü Göz Çakrası (Ajna) , Boğaz Çakrası (Vishuddha)
 • Elementler: Düşünce , Işık , Eter
 • Endikasyonlar: Depresyon, anksiyete
 • Kontrendikasyonlar: boyun, sırt veya omuz yaralanması, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp sorunları, hamilelik

Adho Mukha Vrksasana – Handstand – Ağaç Pozu Nasıl Yapılır

Önkol standı gelişmiş bir ters çevirmedir. Adho mukha vrksasana ellerinizde, kollarınızda ve omuzlarınızda ciddi bir güç gerektirir. Başlamadan önce aşağıdakileri yapabilmelisiniz:

Yukarıdaki pozlarda ustalaştıktan sonra, önkol ayağını kaldıracak güce sahip olmalısınız.

Adho mukha vrksasana gitmek için aşağı bakan köpekten başlayın. Omuzlarınız doğrudan ellerinizin üzerinde ve kalçalarınız dizlerinizin üzerinde olacak şekilde ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durun. Kalçalarınızı hem bacaklar hem de kollar düz olana kadar düz bir şekilde bastırın. Boynunuzun kalçadan başa sırtınızın düz çizgisini devam ettirmesine izin verin. Derin ve yavaş nefes alın.

Ön kollarınızı yere indirin. Parmaklarınızı ayırın ve yere bastırın. Amuda girdiğinizde denge sağlamak için parmaklarınızı kullanacaksınız, bu yüzden şimdi kullanmaya başlayın. Omuz bıçaklarınızı sıkın, bunları birlikte ve sonra kuyruk kemiğinize doğru çekin.

Sol bacağınızı öne doğru bastırın, sol dizinizi bükün ve sağ ayağınızı esnetin. Kalçalarınızı ve gövdenizi kaldırmak için gövdenizi omuzlarınızın tam üstüne gelene kadar yukarı itin.

Bacaklarınızı vücudunuzun geri kalanıyla aynı hizada düz ve dikey olana kadar kaldırın.

Kalçalarınızı omuzlarınızın üzerinde tutmaya yardımcı olmak için karın merkez kaslarınıza katılın. Kasıklarınız veya koltuk altlarınız sertleşirse, kaburgalarınızın önünü vücudunuza doğru çekerek ve kuyruk kemiğinizi ayak tabanlarınıza doğru uzatarak belinizi uzatabilirsiniz.

Bacaklarınızı birbirine bastırın ve uyluklarınızı içe doğru döndürün. Adho mukha vrksasana da Başınızın omuzlarınız arasında asılı kalmasına ve dümdüz karşıya bakmasına izin verin.

İlk önce bu pozisyonda 10 saniye kalın. Zamanla, maksimum 60 saniyeye kadar çalışabilirsiniz. Bu duruşu sürdürürken derin, yavaş ve istikrarlı bir şekilde nefes almaya devam edin.

Bu pozisyonu serbest bırakmak için nefes verin ve önce bir bacağınızı sonra diğerini indirin. Bacaklarınızı indirirken göğsünüzü yukarıda ve kürek kemiklerinizi ayrı tutun.

Gövdenizi her seferinde bir omur olmak üzere yavaşça dik konuma kaldırmadan önce 30 saniye öne eğik durun.

Kendinizi tamamen alt üst edemezseniz, sorun değil. Sonunda vücudunuzu desteklemek ve dengelemek için size yeterli gücü sağlayacak olan güç oluşturma pozlarını uygulamaya devam edin.


Adho Mukha Vrksasana – Handstand – Ağaç Pozu Faydaları

 • Omuzları, kolları ve bilekleri güçlendirir. 
 • Karnı uzatır. 
 • Denge duygusu geliştirir. 
 • Beyni yatıştırır
 • Stresi ve hafif depresyonu hafifletir.

Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0