Bağlanmış Yan Açı Pozu Genel Bilgiler

Baddha Utthita Parsvakonasana , bacaklardaki gücün artmasının yanı sıra, karnı uyarır ve vücudun üst ve alt kaslarını gerer. Ayrıca tüm vücut dengesini, köklenmeyi ve topraklanmayı artırmaya yardımcı olabilir. Bu, ustalaşması zaman ve sabır gerektirebilecek zorlu bir duruş. Bu, yogiye çabayı teslimiyetle dengelemenin önemini öğretmeye yardımcı olabilir.

 • İngilizce Adı: Bound Extended Side Angle Pose
 • Odak: Diz, bacak
 • SeviyeOrta Seviye
 • Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye
 • Çakralar: Kalp Çakrası Anahata Çakra , Sakral Çakra Swadisthana Çakra Kök Çakra Muladhara Çakra
 • Elementler: Hava , Su , Toprak

Bağlanmış Yan Açı Pozu Nasıl Yapılır

Tadasana’da (dağ pozu) ayaklarınız birlikte ve vücudunuzun yanında kollarınızla başlayın. Ağırlığı ayağınıza eşit olarak dağıtın. 

Baddha Utthita Parsvakonasana Bir nefes verirken, sol bacağınızı yaklaşık 4 ila 5 fit arkanıza atın ve arka ayağınızı yaklaşık 80 derecelik bir açıyla çevirin. Ön topuğun arka ayağın kemeri ile hizalanmasını istiyorsunuz. 

Sağ (ön) dizinizi 90 derece bükün, böylece diz doğrudan ayak bileğinin üzerinde ve kaval kemiği yere dik olsun. Diz, ikinci ve üçüncü parmağın üzerinden geçmelidir. İç kemeri kaldırırken ve ayakların köşelerinden aşağı doğru sabitlerken ağırlığı ön ayak boyunca eşit olarak dağıtın. Ön ayak parmakları ileriye dönüktür ve minderinizin ön kenarına paraleldir.

Arka bacağın dörtlü kısmını devreye alın. Diz kilitlenmeden bacak düz olmalıdır. Ayak başparmağı yuvasına bastırırken arka ayağın dış kenarını toprağa kökleyin. 

Kalçalar minderinizin uzunluğuna bakar ve göbeğinizi omurgaya doğru içeri ve yukarı doğru çekerek karnınıza nazikçe bağlanır. Kuyruk kemiğinizi dünyaya doğru uzatın. 

Nefes alırken, avuç içleri yere bakacak şekilde kolları omuz hizasına kaldırın. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzakta gevşetin ve parmak uçlarınızla uzanın. Bu Savaşçı II.

Baddha Utthita Parsvakonasana Nefes verirken, sağ ön kolunuzu sağ uyluğa doğru indirin ve sol kolunuzu gökyüzüne doğru uzatın. 

Sol kol kemiğini yuvasına takın ve kolu başınızın üzerine uzatın. Pazı doğrudan sol kulağın üzerindedir ve parmak uçları aktif olarak öne doğru uzanır. Bakışlarınızı uzatılmış pazıya getirin. 

Baddha Utthita Parsvakonasana

Ağırlığı sağ ön kolunuza atmak yerine sizi bu pozisyonda tutmak için çekirdek kaslarınızı kullanın. 

Birkaç nefesten sonra sağ elinizi / parmak uçlarınızı yere uzatın. Sol trispi, sol ayağınızın avuç içi arkanıza gelecek şekilde döndürün.

Çekirdeği daha da sıkın ve sol dirseğinizi arkanızdan sol kolunuza kadar bükün. Sağ ele bacakların açıklığından ulaşın. Sol ve sağ ellerin parmaklarını birbirine kancalayın veya sol işaret ve baş parmağınızı sağ bileğinize sarın. Daha fazla alan yaratarak sol omzunuzu geriye doğru soyarken kalbi gökyüzüne doğru açın.  

Sağ kalça kıvrımında çökme eğilimi vardır.Baddha Utthita Parsvakonasana  Bu eğilime karşı koymak için , her nefes alışınızda sağ kalça kıvrımında daha fazla uzunluk ve boşluk yaratmaya devam edin ve her nefes vermede sol omzunuzu biraz daha derine çevirin. 

Sağ dizinizin dışa doğru açılmadığından veya düşmediğinden emin olun. Her iki ayağınızla topraklanmış kalın. 

Duruştan çıkmak için, bağları serbest bırakın, ardından merkezinizin gücünü kullanarak savaşçıya geri dönün 2. Ön bacağınızı düzeltin, kolları indirin ve dağ pozuna geri dönün. Sol tarafta tekrarlayın 

Bağlanmış Yan Açı Pozu Faydaları Nedir

 • Kasıkları, diz kirişlerini, omuzları ve sırtı esnetir 
 • Çekirdek kasları, bacakları, dizleri ve ayak bileklerini tonlar 
 • Kabızlık, kısırlık, siyatik, adet rahatsızlığı ve bel ağrısı için tedavi eder

Dikkat:

 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Yüksek veya düşük tansiyon
 • Boyun yaralanması, bakışları yukarı yerine ileriye doğru tutar  

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0