Cennet Kuşu Pozu Hakkında Genel Bilgiler

Svarga dvijasana , denge ve sabrı geliştirmek için etkili bir asanadır . Adı , “cennet” anlamına gelen Sanskritçe, svarga’dan geliyor ; dvija , “iki kez doğmuş” anlamına gelir; ve asana , “poz” anlamına gelir.

Bu poz genellikle Virabhadrasana 2 pozundan , kolları bükülmüş bacağın altına bağlayarak, ardından arka bacağı öne doğru kaydırarak ve vücudu ve bükülmüş bacağı kaldırmak için göbeğe geçerek girilir . Son aşama, kaldırılan bacağın tam duruşa gelmesi için düzeltilmesidir. Svarga dvijasana‘nın Batıdaki adı, tropik çiçeğe benzediği için cennet kuşu pozudur.

Yoga uzmanları için tasarlanan cennet kuşu, aynı anda bacaklarınızda güç oluştururken kalçalarınızı, ellerinizi, bacaklarınızı ve kasık bölgenizi açmak için tasarlanmıştır. Düzenli performans, dengenizi büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, diz, uyluk veya kalça yaralanmanız varsa bu pozdan uzak durmalısınız.

 • İngilizce Adı: Bird of Paradise Pose
 • Odak: Kalça
 • Seviye: İleri Seviye
 • Toplam Süre: 5 ila 10 nefes
 • Çakralar: Sakral Çakra Swadisthana Çakra, Kök Çakra Muladhara Çakra
 • Elementler: Su , Toprak
 • Faydaları: Denge
 • Varsa Uygulamayın: Diz, kalça veya uyluk yaralanması

Photo by Karen Yeomans of Cheryl Mokhtari

Cennet Kuşu Pozu Nasıl Yapılır

Dağ pozunda durarak başlayın. Ayaklarınız kalçalarınızın genişliğinden biraz daha uzakta olacak şekilde uzun ve düz durun. Svarga dvijasana Dizlerinizi hafifçe bükün. Ağırlık dağılımınızı, ayak başparmağınızın tabanı, küçük ayak parmaklarınızın tabanı ve topuklarınızın hem sol hem de sağ tarafları arasında eşit olarak bölünecek şekilde kaydırarak zeminle sağlam bir bağlantı kurun. Dizlerinizi hafifçe bükün.

Nefes alın ve nefes vermeye başladığınızda, dizlerinizi bükülü tutarak kalçalarınızı öne doğru eğin, modifiye edilmiş bir öne kıvrım yapın.

Svarga dvijasana Sağ kolunuzu bacaklarınız arasında geriye doğru uzatın ve mümkün olduğunca geriye yere dokunun. Bu kolu geriye doğru uzatmaya devam edin; sağ omzunuzu iç uyluğunuzu geçebildiğiniz kadar çekmek istersiniz. Aynı zamanda, sol kolunuzu mümkün olduğunca yükseğe zıt yönde gerin.

Avuç içlerinizi döndürün ve sol kolunuzu, ellerinizi sağ uyluğunuzun arkasında kenetleyene kadar gerin. Ağırlığınızı sol bacağınıza kaydırmanıza ve sağ uyluğunuzun hafifçe yükselmesine, ayağınızı göstererek ayak parmaklarınızla yere dokunmaya devam etmenize yardımcı olacaktır. Elleriniz birleşmezse, aralarındaki boşluğu doldurmak için bir havlu veya kayış kullanın.

Sağ ayak parmaklarınızı omuz genişliğinde bir duruşa gelene kadar dizleriniz hala bükülmüş halde sola doğru karıştırın. Ağırlığınızı tamamen sol ayağınıza kaydırın.

Dengeniz sol ayağınızda sabit olduğunda, kalçalarınızı aşağıda tutun ve sağ ayak parmaklarınızı yerden kaldırın.

Bakiyeniz sabit olduğunda, vücudunuzu yükseltmeye – yavaş yavaş – başlayın. Svarga dvijasana Sol dizinizi bükülü tutun ve vücudunuzun değişen pozisyonuna sürekli olarak uyum sağlarken dengenizi korumak için ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın. Ayağa kalkarken, diz bükülmüş olarak sağ bacağınızın gevşemesine izin verin.

Gövdeniz dikleşirken, sol dizinizi düzeltirken ve pelvisinizi öne doğru eğerken dengeli dengenize odaklanmaya devam edin. Sağ dizinizi vücudunuza sarın, ancak omuzlarınızı kulaklarınızdan uzakta aşağı doğru gevşetin.

Sağ bacağınızı yavaşça düzeltirken dengenizi güçlendirmek için doğrudan önünüze bakın ve belirli bir noktaya odaklanın

Cennet Kuşu Pozu Yapılışı Devamı

Birkaç nefes için bu pozisyonda kalın, ardından pozdan çıkmak için işlemi şu şekilde tersine çevirin: sağ dizinizi bükün, gövdenizi yavaşça yere indirin, ellerinizi bırakırken sağ ayağınızın yere dönmesine izin verin ve aşağı doğru sarkarken gevşemesine izin verin. Sonra elleriniz yanlarınızda gevşek bir halde gövdenizi tekrar dağ pozuna yükseltin.

Ayaklarınız sabit hissetmek için yeterince ayrı olacak şekilde uzun ve düz durun. Ağırlığınızı büyük ayak parmaklarınızın tabanı, küçük ayak parmaklarınızın tabanı ve topuklarınızın hem sol hem de sağ tarafları arasında eşit olarak dağıtılacak şekilde değiştirerek zeminle sağlam bir bağlantı kurun. Svarga dvijasana Yavaşça nefes alın, ciğerlerinizi genişletin ve göğsünüzü açın. Durun, sonra nefes verin, nefes almanızdan çok daha uzun süre bekleyin.

Tüm bu işlemi tekrarlayın, bu sefer kollarınızı sol bacağınızın etrafına sarın.

Cennet Kuşu Pozu Faydaları Nedir

 • Denge, güç ve esnekliğinize odaklanır.
 • Bu poz çok kolay değil ama bu pozun vücudunuz için gerekliliği sınırsız. 
 • Dizinizi ve uyluğunuzu, ayakta bacağınızı ve ayak bileğinizi güçlendirir.
 • Vücut dengesini ve dengesini geliştirin.
 • Sporcular veya sporcular için uygundur.
 • Kasıkların ve kalçaların açılmasına yardımcı olur.

Yoga Hareketleri | Yeni Başlayanlar | 80 Yoga Hareketi

Yoga Duruşları ve Anlamları

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0