Parivrtta janu sirsasana baştan sona omurganızı açarken aynı anda hamstringlerinizi ve omuzlarınızı esnetir. Karaciğerinize ve böbreklerinize enerji verebilir ve daha iyi sindirime yol açabilir. Uzmanlar, düzenli olarak baştan dize dönme hareketinin sırt ağrısı, uykusuzluk, baş ağrısı ve bitkinlik çekenlere rahatlama sağlayabileceğine inanıyor. Şu anda ishal çekiyorsanız, bu pozdan uzak durun.

Öne doğru eğilmiş bir duruştur. Asimetrik öne virajın bir varyasyonu, janu sirsasana . Hem zihin hem de vücut için önemli faydaları olan sakinleştirici ve yatıştırıcı bir asana olarak kabul edilir. Parivrtta janu sirsasana Aynı zamanda çakraları uyararak prana akışını iyileştirir. Bu asana’nın adı Sanskritçe parivrtta’dan gelir , “diz ” anlamına gelen “döndürülmüş” janu, “kafa” anlamına gelen sirsa ve “poz” anlamına gelen asana .

Omurgayı Çevirerek Başı Dize Değdirme Nasıl Yapılır?

Parivrtta janu sirsasana Gövdeniz dik olarak oturarak başlayın ve bacaklarınızı birbirinden ayırın. Sağ dizinizi yana doğru bükün ve sağ topuğunuzu kasıklarınıza doğru çekin. Sağ dizinizi hafifçe bükün ve sağ topuğunuzu sol kalçanıza yaklaştırın.

Nefes verin, gövdenizi sola doğru eğin ve sol omzunuzu iç sol dizinizle buluşacak şekilde getirin. Sol dirseğinizi, avuç içiniz yukarı bakacak şekilde sol dizinizin içinde yere koyun. Sol ayağınızın başparmağı tarafından kavrayın. Sağ kolunuzu sol uyluğunuzun üzerinde kıvrılacak şekilde yukarı doğru uzatırken vücudunuzun sağ tarafını uzatın. Parivrtta janu sirsasana Sağ elinizin parmaklarıyla sol ayağınızın ayak parmaklarına dokunana kadar sağ tarafınızı germeye devam edin.

Nefes alırken sol uyluğunuzu yere doğru itin ve sol bacağınızı yavaşça gerin. Sol bacağınızı düzeltirken sol omzunuzu dizinizden uzağa hareket ettirmekten kaçının.

Sol diziniz tamamen uzatıldığında, başınızı çevirip gökyüzüne doğru bakabilirsiniz. Nefes alın ve sağ kolunuzu sol ayağınıza doğru açı yaparak gökyüzüne doğru hareket ettirin. Tekrar nefes alın, sağ kolunuzu başınızın sol tarafına doğru uzatın ve sağ ayağınızın kenarını kavrayın. Dirseklerinizi ayırın ve başınızı gökyüzüne doğru çevirin.

Birkaç derin, yavaş nefes için bu pozisyonda kalın.

Bu pozdan çıkmak için, sol ayağınızı ellerinizle serbest bırakın, gövdenizin bükülmesini çözün ve elleriniz yanlarınızda indirilmiş halde bir kez daha dik oturana kadar yükselin. Parivrtta janu sirsasana Bacaklarınızı önünüzde düz konuma getirin.

Sağ tarafa doğru gererek bu işlemi tekrarlayın.

Omurgayı Çevirerek Başı Dize Değdirme Faydaları Nedir

  • Vücudun yan ve arkasındaki kaslardaki gerilimi azaltır.
  • Dolu ve derin nefesleri teşvik eder.
  • Kasıkları ve omuzları esnetir
  • Parivrtta janu sirsasana Enerjiyi arttırır
  • Yorgunlukla savaşır
  • Duruşu iyileştirir
  • Oturma ile bilgisayar çalışmasının etkilerini ortadan kaldırır
  • Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.

Hamileler için bu süre 15 saniyedir. Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından; Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0