Agnistambhasana|Ateş Girişi Pozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Agnistambhasana adından da anlaşılacağı gibi, bu poz solar pleksus (manpura) çakrası üzerinde çalışmak için bir fırsat sunar. Bu çakranın yn’si, stres ve öfke ile birleşiyor; ts yang s akıl sağlığı ve iyilikle. Agnistambhasana, sadece fiziksel gerginliği değil, aynı zamanda tenson ve stres olarak insana hitap eden zihinsel sertliği de serbest bırakmasıyla bilinir. Unutmayın ki düşüncelerimiz stres ve gerginlik yaratır.

Enerji akışınızı yeniden sağlamak ve stresi azaltmak için zihinsel ve fiziksel gevşeme birlikte yapılmalıdır. Tam da pozdan çıkmak istediğinizde, zihinsel sürecin diğer tarafında ne olduğunu görmeye devam etmenin mükemmel bir faydasıdır. İşte bu noktada anadil başlar ve pozun gerçek özü yeniden ortaya çıkar. Unutmayın, daha esnek olan insanlar genellikle daha ileriye gidebilirler, çünkü pozun fiziksel olarak daha derin bir ifadesi olsalar bile, o kadar derin hissetmeyebilirler. Pozun yoğunluğunu hissetmek için çok ileri gitmeleri gerekmiyor.

Agnistambhasana kalçalarınızı ve kasık bölgenizi germeye odaklanır. Diz veya bel yaralanması olanlar bu pozdan kaçınmalıdır. Alt bacaklarınızı üst üste istiflemekten ibaret olduğu için bu şekilde adlandırılmıştır.


 • İngilizce Adı: Fire Log Pose
 • Odak: Kalça
 • Seviye: Yeni Başlayan
 • Toplam Süre: 60 saniye
 • Faydaları: Kaygı, stres
 • Varsa Uygulamayın: Diz yaralanması, bel yaralanması

Ateş Girişi Pozu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=q62SLEgmtfY

Bacaklarınız tam önünüzde olacak şekilde kalın, katlanmış bir battaniyenin kenarına oturarak başlayın. Agnistambhasana gövdenizi yukarı çekin ve kürek kemiklerinizin alt kısımlarını iterken üst kol kemiklerinizin üst kısımlarını geriye doğru döndürün. Sanki başınızın üstünden bir ip çekiyormuş gibi uzun ve düz bir şekilde oturun.

Sol bacağınızı bükün ve sol ayak bileğinizin kemikli kısmını sağ bacağınızın üstüne yerleştirin, böylece ayağınız sağ kalçanızın hemen dışında, sağ dizinizin hemen üzerine oturur. Bu yarı ateş kütüğü duruşu.

Diz ekleminizi korumak için dizinizin bileğinizin altına düşmesine izin vermeyin. Bu duruşu ilk kez uygulamaya başladığınızda, diziniz bileğinizin çok üstüne çıkarsa paniğe kapılmayın; zamanla, diğer bacağın üzerinde yatay olarak istiflenene kadar onu indirebileceksiniz.

Agnistambhasana pozuna geçmek için, sağ bacağınızı doğrudan sol bacağınızın altına gelene kadar bükün. Sağ ayağınız sol dizinizin hemen dışında olmalı ve sol topuğunuz sağ dizinizin altına gelecek. Göğsünüzü uzatın, nefes verin ve kalçalarınızdan bükülerek hafifçe öne doğru gerin. Parmaklarınızla destek sağlayarak ellerinizi yanınızda yere koyun.

Nefes alırken göğsün yükselecek. Bu olduğunda gövdenizi kalçanızdan başınızın üstüne kadar uzatarak daha da uzatın.

Bu pozisyonda en az 60 saniye kalın. Kendinizi bu pozisyondan kurtarmak için nefes alın, vücudunuzu dik konuma getirin ve bacaklarınızı açın.

Bu işlemi bu sefer sağ bacağınızı üste koyarak tekrarlayın.


Agnistambhasana Faydaları

 • Bu poz kalça ve kasıklarınızı uzatır.
 • Kalçalarınızı, bacaklarınızı ve baldırlarınızı esnetir
 • Dizlerinizi yaralanmaya karşı korumaya yardımcı olur
 • Gerginliği azaltır.
 • Karın organlarının işlevini uyarır
 • Stresi azaltır
 • Zihni yatıştırır

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0