Karga Pozu Genel Bilgiler

Bakasana , yogada bir kol dengesi asanadır . Uygulayıcı, karga pozuyla başlayabilir veya daha ileri bir geçiş için, bir kafa duruşu ile başlayabilir. Uygulayıcı, karga pozundan, vincin uzun bacaklarını taklit etmek için kolları düzeltir. Uygulayıcı bir baş dayamasından bacaklarını indirir ve bükülmüş dizler kol çukurlarına yakın olana ve kalçalar kaldırılana kadar vücudun ağırlığını yeniden dağıtır.

 • İngilizce Adı: Crane Pose
 • Odak: Sırt
 • Seviye: İleri Seviye
 • Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye
 • Çakralar: Solar Pleksus (Manipura Çakra)


Karga Pozu Nasıl Yapılır?

Malasana‘daki minderin ortasına oturmaya gelin. Tüm parmakları paspasın üzerine doğru bastırarak ayakları kalça mesafesine yerleştirin. Bakasana Tüm ayağını yere koyarak, dirsekleri dizin iç tarafına yakın bir yere yerleştirin.

İç uyluklardaki gerginliği derin hissederken nefes alın ve dirseği dışarı doğru itin ve omurganın yukarı doğru uzandığından emin olun.

Avuçlarınızı Namaste‘ye sokarak, Malasana veya Garland Pose‘da birkaç nefes almak için gözlerinizi kapatın.

İç uyluklar açıldıktan ve kalçalar rahat olduktan sonra, dirsekleri dışarıya yerleştirerek avuç içlerinizi ayaklarınızın önündeki yere koyun.

Avuç içini zemine yerleştirirken, göğsünü uyluk veya dizlere doğru iterken, üzerinize bastırın ve gövdenizi kaldırın ve Uttanasana‘da durmak üzere bükün.

Burada yaklaşık 4 nefes için durun, kolları aşağıya doğru bastırın ve alt kısmı arkaya doğru uzatın. Uttanasana‘da dururken omuzların, göğsün, kalçaların etrafındaki gerginliği hissedin.

Bakasana Ayakların ayarlanması, dizleri koltuk altlarına ve üst kollara yaklaştırırken, dirseği dirseklerin arkasına yaslayın.

Bunu yaparken, parmak uçlarınızın üzerinde durun ve koltuk altlarında rahat olmalarını sağlamak için dizleri ayarlayın. Vücudu burada parmak uçlarınızda dengeleyin, vücudun kollarındaki ağırlığını hissetmek için birkaç nefes alın.

Şimdi, nefes aldığınızda gövdeyi öne doğru bükün, ağırlıkları bileklere ve kollara yerleştirin, göbeği çekin ve teneffüs ederek ayakları yerden kaldırın. Başlangıçta dengeyi elde etmek için dirsekleri biraz bükmeniz gerekir.

Çekirdek kas kuvveti ve kol kuvveti kullanılarak, kollar yavaşça dümdüz şekilde düzelirken vücudu yukarı kaldırın.

Dengeleme şimdi, Vinç pozundaki gövdeyi dengede tutarken aşağı bakmaya odaklanırken bacaklarınızı arkanızdan çıkarın. Bakasana Biri ayrıca ayak parmaklarını arkaya yakınlaştırabilir veya bacakların tamamen arkanıza yaslanmasına yardım edebilir.. Bu değişiklik kişisel bir seçenektir ve kişinin esnekliğine dayanmaktadır.

Poz verdikten sonra, vücudun duruşu daha uzun süre tutmak için hafif hissettiğinden emin olmak için nefes almaya odaklanmaya başlayın. Boyun ile zemine paralel dururken, vücudunuzla birlikte nefes alın ve daha yükseğe gidin ve hafifçe aşağıya bakın.

Başlangıçta burada en az 2 nefes alın ve ardından yavaş yavaş 4-6 nefes alın. Ne kadar yumuşak nefes alırsanız, pozu dengede tutmak kolaydır.

Bakasana Bir kol dengesi pozu olarak kabul edilir, bu duruştan en üst düzeyde yararlanmak için ayakların, avuç içi, dizlerin, kalçaların, omuzların yerleştirildiğinden emin olun.

Malasanada rahatlamak için pozdan çıkın.


Karga Pozu Faydaları Nedir

 • Çekirdek kaslarının maksimum kullanımı ve dolayısıyla onları güçlendirmek.
 • Kolları ve omuzları dengede tutar.
 • Bakasana Daha iyi denge için zihin, beden ve nefes ile koordinasyonu geliştirir.
 • Vücuda daha fazla farkındalık kazandırır, dengeyi arttırır
 • Kalça ve gluteus maximus kaslarını güçlendirir.
 • Vücuda ve zihne olan genel güveni arttırır.
 • Fiziksel güç oluşturur ve genel esnekliği arttırır.
 • Vücudu hafif ve esnek tutmayı öğretir, bu da ileri poz uygulamalarında yardımcı olur.
 • Nefes alırken daha fazla kararlılık vererek dayanıklılık kazandırır.
 • Omurga ile genel gelişme, güç ve esneklik
 • Karga Pozu, sindirim sistemiyle birlikte çalışarak onu iyileştirir.

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir. Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0