Parivrtta Utkatasana Genel Bilgiler

Parivrtta utkatasana bir bükülmüş çeşididir utkatasana genellikle dahil edilen, vinyasa akış dizileri. Ad, Sanskritçe kökenli sözcüklerden türetilmiştir, parivrtta “dönmüş” anlamına gelir, “şiddetli” anlamına gelen utkata ve “poz” anlamına gelen asana .

Poza girmek için utkatasana ile başlayın. Daha sonra eller kalp merkezinde dua pozisyonundayken, bir dirseğinizi diğer dizinize geçirecek şekilde vücudunuzu bükün.

Dönen sandalye pozu, vücut ve zihndeki gerilimi azaltmak, nefes almayı iyileştirmek ve iç ısıyı geliştirmek için ideal bir duruştur. Aşağıdakiler için bütüncül düzeyde de faydalı olduğu düşünülmektedir

 • İngilizce Adı: Revolved Chair Pose
 • Odak: Sırt, kalça, boyun
 • Seviye: Yeni Başlayan
 • Toplam SüreParivrtta utkatasana 15 ila 30 Saniye
 • Çakralar: Solar Pleksus Manipura Çakra, Sakral Çakra Swadisthana Çakra, Kök Çakra Muladhara Çakra
 • Elementler: Ateş , Su , Toprak
 • Faydaları: Sindirimi iyileştirir ve metabolizmayı artırır.

Parivrtta Utkatasana

Dönen Sandalye Pozu Nasıl Yapılır

Tadasana’da ( Dağ Duruşu ) durun . Kollarınızı yukarı kaldırmak için kulaklarınızla birlikte nefes alın. Ağırlığınızı topuklarınıza kaydırmak ve dizlerinizi bükmek için nefes verin, kalçalarınızı Utkatasana’ya geri ve aşağı kaydırın . Parivrtta utkatasana Ayak parmaklarınız yerine dizlerinizi ayak bileklerinizin üzerine koymaya çalışın. Kalçanızı aşağıya doğru sabitlemek için uyluklarınızı geri çekin (uyluk kemiklerini yuvalarına geri çekmeyi düşünün), bu da sonunda daha derine dönmenize izin verecektir.

Ellerinizi kalbinizin önünde Anjali Mudra’ya getirmek için nefes verin. Başınızın tepesine ulaşmak için nefes alın. Omurganızı uzatmak için uyluklarınızı daha ileri ve aşağı doğru çekin. Ekshalasyon sırasında, sol dirseğinizi sağ uyluğunuzun dışına, alabildiğiniz kadar aşağıya geçirin ve avuç içlerinizi birbirine bastırın.

Avuç içlerinizi göbeğinize doğru çekin ve üst köprücük kemiğinizi genişletmek ve göğsünüzü daha fazla döndürmek için üst elinizi biraz daha aşağı itin.Ağırlığınızı, özellikle sol topuğunuzda tutun. Parivrtta utkatasana Kalçalarınızı ve dizlerinizi eşit tutmak için sol uyluk kemiğinizi geri çekin. Sonra yavaşça göbek, göğüs, boyun rulo ve sağa daha kafa büküm derine.

Kollarınızı düz bir çizgi halinde açın, sol kolunuzu sağ uyluğunuza doğru bastırın, bükülmenizi biraz daha derinleştirin. Sol elinizi sağ ayağınızın dışında matınıza bastırın ve sağ kolunuzu yukarı doğru uzatın. Omurganızı uzatırken, bükerken ve göğsünüzü açarken bacaklarınızın arkaya ve aşağıya topraklama işini dengeleyin, topuklarınızı sabitleyin. Parivrtta utkatasana Yukarı doğru hareket eden kuş kanatları gibi kollarınızı daha da açın. 5 nefes tutun, sonra nefes verin ve gevşeyin. Taraf değiştirin.


Dönen Sandalye Pozu Faydaları Nedir

 • Sindirimi iyileştirir ve metabolizmayı artırır.
 • Omuz, omurga ve boyundaki sertliği giderir.
 • Parivrtta utkatasana Baldır kaslarını güçlendirir ve gerer.
 • Omuzlarınızı, göğsünüzü ve sırtınızın üst kısmını açar.
 • Ayak bileklerinizdeki hareketi iyileştirir.
 • Karın organlarınızı ve kalbinizi uyarır.

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0