Utthita Parsvakonasana, güç oluşturmaya ve bacaklarınızı esnetmeye odaklanır, ancak aynı zamanda sırtınıza terapötik faydalar sağlayabilir. Kadınlar için bu poz adet sancılarını ve kısırlığı hafifletebilir. Göğsünüzü, karnınızı, omuzlarınızı ve akciğerlerinizi açabilir. Yeni başlayanlar, kaymayı önlemek için bu pozu uzun ayakla duvara dayayarak gerçekleştirmeyi yararlı bulabilir. Utthita Parsvakonasana Kan basıncı problemleri, uykusuzluk veya baş ağrısı çekiyorsanız, genişletilmiş yan açıdan kaçınmalısınız. Boyun problemleriniz veya boyun yaralanmanız varsa, başınızı yukarı doğru çevirmekten kaçınmalısınız; bunun yerine dümdüz ileri veya yere bak.

 • İngilizce Adı: Extended Side Angle Pose
 • Odak: Ayak Bilekleri ve Dizler
 • Seviye: Orta Seviye
 • Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye
 • Çakralar: Kalp Çakrası Anahata Çakra , Sakral Çakra Swadisthana Çakra , Kök Çakra Muladhara Çakra
 • Elementler: Hava , Su , Toprak
 • Faydaları: Adet ağrıları ve kısırlık (kadınlar), kabızlık, siyatik
 • Varsa Uygulamayın: Kan basıncı (yüksek veya düşük), uykusuzluk, baş ağrısı, boyun yaralanmasında değişiklik

Genişletilmiş Yan Açı Nasıl Yapılır

Dağ pozuyla başlayın. Bu sefer ayaklarınız yaklaşık üç fit aralıkla dik durun. Ağırlık dağılımınızı, ayak başparmağınızın tabanı, küçük ayak parmaklarınızın tabanı ve topuklarınızın hem sol hem de sağ tarafları arasında eşit olarak bölünecek şekilde kaydırarak zeminle sağlam bir bağlantı kurun.

Utthita Parsvakonasana Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde kollarınızı yanlara doğru kaldırın; Omuzlarınızı geniş ve alçak tutarak doğrudan parmaklarınızın ucuyla uzanın.

Sol ayağınızı hafifçe sağa çevirin ve sağ bacağınızı dışarıya doğru döndürseniz bile, diziniz üst ya da sağ ayak parmaklarınıza doğru düz olana kadar sağ ayağınızı 90 derece çevirin. Sol kalçanızı biraz sağa doğru döndürün, ancak gövdenizi düz tutun.

İç sol kasıklarınızı karnınıza doğru kaldırarak sol topuğunuzu yere bastırın. Nefes verin ve sağ dizinizi sağ bileğinizin üzerinde bükün. Dizinizin ayak parmaklarınıza doğru uzamasına izin verin ama asla onların ötesine geçmeyin.

Göğsünüzü açık ve omuzlarınızı geride tutun. Avuç içiniz sağa bakacak şekilde sol kolunuzu gökyüzüne doğru uzatın. Kalçalarınızı hafifçe altınıza koyun.

Sol topuğunuzdan parmak uçlarınıza kadar uzanmak için vücudunuzun tüm sol tarafını uzatın. Utthita Parsvakonasana Sol topuğunuzu yerde tutarak, sağa doğru gerilirken sol parmaklarınızın uçlarıyla uzanarak nefes verin. Sağ kolunuzun aşağı doğru gevşemesine ve sağ bacağınızın önünde alçalmasına izin verin.

Sol tarafınızın, gövdenizi sağ uyluğunuza doğru indirerek sağa doğru gerilmeye devam etmesine izin verin. Kalçalarınızı aşağıda ve omuzlarınızın üst kısımlarını dik tutun. Sağ kolunuzun arkasını uyluğunuza doğru bastırarak sol omzunuzu öne çevirme eğilimine direnin. Vücudunuzun dönmeden sizi götürebileceği kadar gerin. Sağ eliniz yere erişebiliyorsa, parmak uçlarınızı sağ ayak parmağınızın hemen yanına bastırın.

Birkaç nefes için sol tarafınızı uzatmaya devam edin. Ardından, nefes alın, sağ bacağınızı düzeltirken sağ elinizle uyluğunuzu yukarı doğru itin ve gövdenizi tekrar yukarı kaldırın, kollarınızı yanlara doğru indirin

Dağ pozuna dönün. Ayaklarınız sabit hissetmek için yeterince ayrı olacak şekilde uzun ve düz durun. Utthita Parsvakonasana Ağırlık dağılımınızı, ayak başparmağınızın tabanı, küçük ayak parmaklarınızın tabanı ve topuklarınızın hem sol hem de sağ tarafları arasında eşit olarak bölünecek şekilde kaydırarak zeminle sağlam bir bağlantı kurun.

Tüm bu süreci tekrarlayın, bu sefer sol tarafınıza doğru esnetin.


Genişletilmiş Yan Açı Pozu Faydaları Nedir

 • Omuz kalça eklem sertliğini giderir
 • Bacaklarda ki şekil bozukluklarını giderir
 • Utthita Parsvakonasana Sindirimi iyileştirir
 • Bel ve kalça yağlarını eritir
 • Enerji verir
 • Dengeyi geliştirir

Yoga Hareketlerinde her poz için 30 ila 60 saniye yeterlidir.
Hamileler için bu süre 15 saniyedir.
Bir hastalığınız, rahatsızlığınız ya da sakatlığınız varsa; Herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından;
Lütfen Doktorunuza Danışmadan Bu yoga Pozlarını Uygulamayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0