Yoga başlangıç yoga hareketlerine hakim olmak, zihninizi sakinleştirmek, stressiz olmak ve benlik saygınızı artırmak için rehberiniz!

Bölüm 1: Yoga ve pratik yapmadan önce bilmeniz gereken her şey
 

Yoga, Hindistan’da ortaya çıkan bir uygulamadır.  500 yıl önce keşfedildi.  Yoga başlangıç Vücut için takdir göstermek için geliştirilmiştir.  Eski yogiler, vücudun iyi tedavi edilmesi ve saygı duyulması gerektiğine inanıyorlardı.

Yoganın altı şekli vardır.  Bunlar nefes alma, meditasyon, egzersiz, özveri, kendini kontrol etme ve hizmettir. 

Bununla birlikte, çoğu yoga genellikle sadece üç ana yoga formunu takip eder: Nefes alma, meditasyon ve egzersiz.  Bu üç form, Hatha Yoga olarak bilinen şeye dahil edilmiştir.

Hatha Yoga

Özellikle batı ülkelerinde yoganın en popüler dalı olarak kabul edilen hatha yoga genellikle büküm ve zor duruşlar içeren bir egzersiz olarak algılanır, ancak sadece bir egzersizden daha fazlasıdır. 

Yoganın terapötik dalı olarak kabul edilen hatha yoganın temel amacı, vücudun toplam sağlığını sağlamak ve huzurlu bir zihin kazanmaktır.  Yoga başlangıç Bazı yoga uzmanları, haftada doksan dakikalık bir yoga seansının kişinin sağlığı üzerinde birçok harikalar yaratabileceğini iddia ediyorlar.

Hatha Yoga’nın her pozunun farklı sağlık yararları vardır.  Aşağıda, yoga yapmaktan alabileceğiniz ortak sağlık yararlarından bazıları bulunmaktadır.

 • Kasları tonlandırır.
 • Yoginin daha iyi uyumasına yardımcı olur.
 • Kas ağrılarını, Kas yaralanmalarını ve migreni hafifletir.
 • Kan dolaşımını artırır.
 • Yoginin solunum sağlığını geliştirir.
 • Yoginin sindirim sağlığını geliştirir.
 • Vücudun bağışıklığını arttırır.
 • İştahı kontrol etmeye yardımcı olur ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Cinsel performansı artırır.
 • Stresi azaltır.

Yoga için gerekli malzemeler nedir?

Bir yoga dersine gitmeden veya evde kendi başınıza yoga denemeden önce, temel malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.  Aşağıda bir yoga seansı sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerin listesi bulunmaktadır.

1.   Yoga Mat

Evde yoga yapıyorsanız bir yoga matı gerekli olmayabilir, ancak günlük rutininizde çok yardımcı olabilir.  Mat, her poz için ihtiyacınız olan alanı tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Yoga başlangıç Ayrıca, zeminde bazı pozlar yapacağınız göz önüne alındığında, vücudunuz için düz bir yastık görevi görür.  Mat ayrıca, özellikle ayak yayma teknikleri yaparken kaymanızı önleyecektir.

Yoga başlangıç

Bir yoga matı için standart boyut 24 inç x 68 inçtir.  Yoga paspasları başlangıçta kaygan olma eğilimindedir. Sert bir şekilde yıkayabilir ve kaygan hale getirmek için iyice kurumasına izin verebilir veya sadece yıpranabilirsiniz.

2.  Yoga kıyafetleri

Yoga başlangıç için yoga biraz rahatsız edici olabilir.  Bu nedenle birçok uzman, rahat olduğunuz kıyafetler giymenizi önerir.  Bununla birlikte, esnekliğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kadınlar için kolsuz bir tank top ve tozluk ideal yoga kıyafetleridir.  Erkekler için kolsuz gömlekler ve spor pantolonları idealdir.  Sadece üstlerinin vücudunuza oturduğundan emin olun, aksi takdirde günlük rutininizi yaparken kayabilirler.

3.  Battaniyeler

Battaniyeler, uzanmanız veya vücudunuzu geniş bir şekilde yaymanız gereken pozlar yapmanız gerektiğinde paspaslar için iyi bir alternatiftir.

Yoga başlangıç

4.  Yoga Kayışı

Vücudunuzun başka bir bölümüne ulaşamıyorsanız, kayışlar elleriniz için uzantılar olarak kullanılır.

 1. Yoga Bloğu veya yastıklar

Bazı pozlarda zemine ulaşamıyorsanız, tuğlalar veya yastıklar zemin uzantısı olarak çalışır.  Kalın kitapları veya dergileri de kullanabilirsiniz.

Yoga başlangıç
 1. Havlular

Yoga egzersizleri sizi çok terletebilir. Terini silmek için onları kullanmalısın.  Havlular kayışlar olarak da kullanılabilir.

Yoga Egzersizinden önce, sırasında ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Yapman gereken şeyler:

Kendini nemlendir.  Egzersizden önce ve sonra Bol su içirin. Temel yoga pozlarını tanıyın.  Bir yoga dersi alırsanız öğretmeniniz tarafından öğretilecek olsa da, temel pozların nasıl yapılacağı hakkında bir fikriniz varsa daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır. Yoga başlangıç Yardım istemekten korkmayın. Kendi başınıza yapamayacağınız pozlarınız varsa, öğretmenden veya bir yogi arkadaşından yardım isteyin.
 

Yapmamanız gereken şeyler:

Yoga egzersizinden önce ağır yemekler yemeyin.  Egzersizden bir saat önce birkaç parça tuzlu kraker yiyin.  Egzersizden sonra büyük yiyecekleri saklayın. Yoga seansı sırasında çok fazla su içmeyin.  Egzersiz sırasında susuz kalırsanız, ağzınızı ve boğazınızı nemlendirmek için birkaç yudum alın. Ayakkabı veya çorap giymeyin.  Ayakkabı giymek, bazı pozlar yaparken ayaklarınızı ağırlaştırabilir, çoraplar ise pozlar yaparken zeminden veya paspastan kaymanıza neden olabilir. Yoga başlangıç Dalgın olmayın.  Yoga egzersizleri yaparken zihninizi temizlemelisiniz, ancak zihninizi boş bırakmak zorunda değilsiniz.  Vücudunuzla koordinasyonumuzu korumak için aktif bir zihnin olması gerekir.

Artık neye ihtiyacınız olduğunu ve yoga yaparken nasıl güvende olacağınızı bildiğinize göre, bazı temel yoga pozları ve rutinleri yapmaya hazırsınız. Bu pozlardan herhangi birini denemeden önce güvenliğinize dikkat etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0