Meditasyon nasıl yapılır Bir dakikanızı ayırın ve rahat bir koltuk bulun. Gözlerini kapat. Yavaşça başınızın üstünden tarayın ve vücudunuzun her bir bölümünün nasıl hissettiğine dikkat edin.

 • Çeneni mi sıkıyorsun?
 • Masanızdaki uzun bir günden sonra boynunuz ve omuzlarınız gergin veya kambur hissediyor mu?
 • Göğsünüze, gövdenize ve sırtınıza doğru aşağı doğru taramaya devam edin.
 • Onlar nasıl hissediyor?
 • Şimdi kalçalarınıza, bacaklarınıza ve ayaklarınıza dikkat edin.
 • Vücudunuzda herhangi bir gerginlik, gerginlik veya ağrı fark ediyor musunuz?
 • Ayaklarınızın dibine ulaştığınızda gözlerinizi açın.

Kısa bir meditasyon yaptın.

Meditasyon kelimesini duyduğunuzda ne düşünüyorsunuz? Meditasyon nasıl yapılır Karanlık bir odada oturup zihninizi boşaltmaya çalıştığınızı mı hayal ediyorsunuz? Pek çok insan için meditasyon, sıkılma veya huzursuz olma endişelerini artırabilir. Fakat birçok meditasyon tekniği var.

Yoga, zihnin dalgalanmalarını yatıştırmaktır.

Patanjali’nin Yoga Sutraları

Bazı stiller için hareketsiz kalmanıza gerek yoktur. Markette işe giderken veya sırada beklerken meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon nasıl yapılır Evinizde sessiz, rahat bir alanda rahatça otururken meditasyon yapabilirsini.

Nefes almak kadar basit olabileceğini ve inanılmaz derecede merkezleme ve rahatlatıcı sonuçlar üretebileceğini keşfettiğinizde şaşırabilirsiniz. Amacımız, sizin için işe yarayan bir meditasyon yolu bulmanıza yardımcı olmaktır ve ardından size meditasyonu günlük yaşamınıza nasıl yerleştireceğinizi göstereceğiz.

Meditasyon nasıl yapılır

Neden Meditasyon Yapmalı?

Yogadaki pozların ve hareketin asıl amacı zihninizi ve bedeninizi meditasyona hazırlamaktı. Meditasyon pek çok fayda sağlayabilir. Meditasyonun eski kökleri, meditasyonu daha geniş bir manevi uygulamalar ve etik öğretiler bağlamına yerleştirir.

Meditasyon daha büyük bir manevi uygulamanın parçası olabilir, ancak aynı zamanda seküler de olabilir. Meditasyon nasıl yapılır . Düzenli olarak meditasyon yapmak, bilim tarafından desteklenen zihinsel ve fiziksel sağlık yararları da dahil olmak üzere birçok kişisel değişikliğe yol açar.

Gözlem kapasitenizi genişletin.

Meditasyonun hem iç hem de dış deneyimlerin daha fazla farkında olma becerinizi geliştirdiği gösterilmiştir. Kendinizin daha fazla farkında olmanıza ve diğer insanların nasıl hissettiği de dahil olmak üzere dış deneyimlere uyum sağlamanıza yardımcı olur. Zamanla meditasyon sizi daha empatik hale getirebilir.

Ne hissettiğinizi veya düşündüğünüzü bilin ve tanımlayın.

Meditasyon, içsel deneyimlerinizi daha iyi anlayabilmeniz ve ifade edebilmeniz için duygularınız ve düşüncelerinizle temas kurmanızı sağlar. Meditasyon nasıl yapılır yalnızca neler yaşadığınıza dair daha fazla bilgi sahibi olmanıza değil, aynı zamanda başkalarıyla daha iyi paylaşmanıza ve iletişim kurmanıza yardımcı olur. Meditasyon, ilişkilerinizde bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Daha merkezlenmiş hissedin.

Meditasyon, tepkinizi hafifletmeye yardımcı olur, böylece hemen tepki vermeniz veya herhangi bir duygu veya duruma girmeniz gerekmez. Meditasyon yaparken düşünmenize, onlardan kurtulmanıza veya değiştirmenize gerek yoktur, düşüncelerin ve duyguların gelip gitmesine izin verebilirsiniz.

İstikrarlı bir duygusal işleme tarzını korumanıza olanak tanır. Cevap vermek için daha çok vaktin var ve o kadar acil değil. Meditasyon nasıl yapılır diye sorguluyorsanız duygusal frenleri harekete geçirebilirsiniz. Düşünceleriniz duygularınız ve eylemleriniz arasında daha fazla boşluk olur.

Meditasyon nasıl yapılır

Stresi ve kaygıyı azaltın.

Meditasyonun stresi azalttığı ve genel refahı iyileştirdiği gösterilmiştir.5 Stresi azaltmak için çeşitli sağlık bakım programlarında kullanılmış ve genel anksiyete bozukluğu olan kişilerde anksiyeteyi azalttığı gösterilmiştir.

Kaygı, depresyon, travma ve bağımlılıkları iyileştirmeye yardımcı olun. Meditasyonun anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere psikiyatrik bozuklukların klinik tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğine dair artan kanıtlar bulunmaktadır.Egzersize meditasyon ve farkındalık eklemenin depresyon belirtilerini azalttığı gösterilmiştir. Başka bir çalışma, koşu yapmadan önce meditasyon eklemenin depresyon belirtilerini yalnızca sekiz haftada yüzde 40 azalttığını buldu.

Meditasyon nasıl yapılır Nasıl Başlarım?

Meditasyonun anahtarı düzenli pratiktir. Uygulama ile daha kolay hale gelir ve gelişir. Meditasyon, zihinsel bir kas gibidir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar sorunsuz ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Araştırmalar, meditasyona yeni başlayan insanlara kıyasla, tecrübeli meditasyonun beynin daha az bölümünü harekete geçirdiğini belirledi. Meditasyonun pratikle daha kolay hale geldiği ve daha az zihinsel çaba gerektirdiğini doğruladı.

Meditasyonu bir deney olarak düşünün. Birçok insan için meditasyon gerçekten zordur. Bu normaldir, çünkü dikkatimizi dağıtmaya veya çılgın bir yaşam temposuna çok daha alışkınız. İlk birkaç gün, hatta bir hafta için günde bir dakika kadar kısa bir sürede başlamanızı öneririz. Ve bir dakikaya alıştığınızda, bunun üzerine inşa edebilir ve biraz daha uzun süre deneyebilirsiniz, örneğin 3 ila 5 dakika.

Çok yakında, meditasyonun ilk dakikasında aldığınızdan daha az çabayla 10-15 dakika meditasyon yaptığınızı fark edeceksiniz!

 • Rahatlayın, aşamalı olarak oluşturun ve ilk başta “işe yaramıyorsa” endişelenmeyin.
  • İlk kez 30 dakika oturmaya çalışmak ve sonra bu korkunç, rahatsız edici bir deneyim olduğu için pes etmek yerine, bir alışkanlık yaratmanız ve sizin için neyin işe yarayacağını aşamalı olarak bulmanızla ilgileniyoruz.
 • Meditasyonun tüm faydalarından ilk başta yararlanamadığınızı mı düşünüyorsanız?
  • Cesaretiniz erken dönemde kırılmasın
  • Bazı değişiklikleri fark etmeye başlamak en az bir ay kadar sürer.
  • Sizi her seferinde biraz denemenizi ve kademeli olarak artırmanızı tavsiye ediyoruz.,
  • Meditasyon, başladığınız zamankinden daha fazla bunalmış veya çözülmüş hissedecek kadar rahatsız olmamalıdır.

Unutmayın, sloganımız — sizin için doğru gelmiyorsa bunu yapmayın.

Meditasyon pratiğinize başlamak için bazı ipuçlarımız burada. 8 haftalık programımızda, sizin için neyin işe yaradığını görmek için sekiz farklı meditasyon türünü deneyeceksiniz.

Meditasyon yapmak için normal bir zaman seçin.

 • Sabah, öğlen veya yatmadan önceki gece gibi normal bir saati seçebilirsiniz.
 • Meditasyon yapmak için günde 5 ila 30 dakika arasında bir zaman planlayın
 • Dikkat dağıtıcı cihazları ortadan kaldırarak bu zamanı koruyun.

Rahat bir duruş bulun.

 • Yürüme meditasyonu gibi aktif olanlar hariç, bu meditasyonların çoğu için, bunları rahat bir oturma pozisyonunda yapın.
 • Kuyruk kemiğinizin altında isteğe bağlı bir blokla Easy veya Hero Pose’da veya ayaklarınız yerde düz olacak şekilde bir sandalyeye oturabilirsiniz.
 • Omuzlarınızın kulaklarınızdan uzakta rahat olduğundan ve omurganızın uzun olduğundan emin olun.
Meditasyona başlamadan önce vücudunuzun altı bölgesini kontrol etmeyi faydalı buluyoruz

Koltuğunuz ve omurganız, bacaklarınız, omuzlarınız ve göğsünüz, elleriniz, yüzünüz ve gözleriniz.

 1. Koltuk ve omurga. Omurganızın uzun ve uzun hissedebilmesi için kuyruk kemiğinizi yere veya sandalyeye kökleyin. Temelinizde sağlam ve istikrarlı hissetmelisiniz.
 2. Bacaklar. Duruşunuza bağlı olarak, bacaklarınız altınızda çapraz veya katlanabilir. Easy veya Hero Pose’da dizleriniz kalçalarınızdan yüksekte olmamalıdır, bu yüzden bunu düzeltmek için koltuğunuzun altına bloklar ekleyin.
 3. Omuzlar ve göğüs. Kulaklarınızdan uzaklaştıklarından emin olmak için omuzlarınızı kontrol edin. Göğsünüzü geniş ve geniş hissetmek için genişletin.
 4. Eller. Elleriniz için bir çamur seçin ve kucağınızda veya dizlerinizde rahatça dinlendirin.
 5. Yüz. Yüzünüzün kaslarını gevşetin ve çenenizi ekşitmediğinizden veya sıkmadığınızdan emin olun. Yüzünüz sakin olsun.
 6. Gözler. Herhangi bir göz yorgunluğunu önlemek için gözlerinizi gevşetin ve bakışlarınızın yumuşak ve nazik olmasına izin verin.

Rahat bir alan bulun veya yaratın.

Düzenli olarak kullanabileceğiniz rahat, özel bir alan yaratın. İş yerinde mahremiyetiniz yoksa, ofis kapınızı kapatın, bir yatak odasına, hatta bir banyo kabinine çekilin. Bazı insanlar otobüslerde veya metrolarda bile meditasyon yapıyor.

Niyetini unutma. Neden meditasyon yapmak istediğinizi kendinize hatırlatın.

Kendinize karşı hafif olun. Meditasyon deneyiminizin günden güne değişeceğini ve farklı hissedeceğini unutmayın, bu nedenle bazı günler diğerlerinden daha zor geliyorsa kendinizi yargılamayın. Meditasyonun temel ilkesi, herhangi bir yargılama veya eleştiri barındırmadan kendinizle arkadaş olmaktır. Bu bir rekabet değildir ve meditasyon yapmanın “mükemmel” ya da “doğru” bir yolu yoktur.

Diğer Meditasyon Yazılarımıza Göz Atın

Kaynak: The Harvard Medical School Guide to Yoga: 8 Weeks to Strength, Awareness, and Flexibility

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0