Sinir, stres, kaygı üzüntüler ve bunun getirdiği yemek yeme isteği sonra gelsin kilolar. Daha fazla kilo almak yerine kilo vermeye ne dersiniz? Herkesten duyduğum şu yoga kilo verdirir mi? Elbette verdirir. Bu kilo verdiren yoga hareketleri size sadece kilo vermeniz de değil, daha sağlıklı bir yaşama kendinizi yönlendirmektir için kuruldu. Yoga bir yaşam felsefesidir. Öyle ki bir kez bu büyülü dünyayı ziyaret ettiğiniz de hayatınız değişecek, bakış açınız değişecek.

Burayı bir web sitesi olarak görmeyin, burası sizler için hazırlanmış ger gün gelişen ve yoga ile ilgili herşeyi bulmanızda yardımcı olacak bir kilo verdiren yoga hareketleri dir. Bir sürü hastalığınızı tedavi ettiğiniz gibi daha fit daha sağlıklı daha temiz bir senle karşılacaksın ki inan bu o kadar zor değil. Aynalardan kaçan ve uzaklaşan insanlara söylüyorum artık durmayın. Sadece bu yazıyı okuyup kapatmayın her gün yorulmadan usanmadan tekrarlayın.

Farklı bölümlere ayrılmış bir dolu seçenek arasında bu yazımız da yoga ile kilo vermek üzerine yoğunlaşmak istedim çünkü bir çok insanın kilolar ile başı dertte. Bu kilo verdiren yoga hareketlerinda ele aldığım kilo verme hareketleri basit yoga pozlarından oluşmaktadır. Hadi bakalım yoga matlarını yere serme vakti.

Yukarı Plank Hareketi ile Başlıyoruz

Elleriniz kalçanızın birkaç adım arkasında ve parmaklarınız ileriyi gösterecek şekilde Dandasana‘da oturun. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere koyun, ayak baş parmakları içe dönük, topuklar kalçanızdan en az bir adım uzakta olsun. Kilo verdiren yoga hareketleri Nefes verin, iç ayaklarınızı ve ellerinizi yere doğru bastırın ve ters bir masa üstü pozisyonuna gelene kadar kalçalarınızı kaldırın, gövde ve uyluk yaklaşık yere paralel, bacak ve kollar yaklaşık olarak dikin.

Kalçanızın yüksekliğini kaybetmeden bacaklarınızı birer birer düzeltin. Kalçanızı sertleştirmeden kalçalarınızı daha da yukarı kaldırın. Göğsünüzün kalkmasını desteklemek için omuz uçlarınızı arka gövdenize doğru bastırın. Boynunuzun arkasını sıkıştırmadan yavaşça başınızı geriye doğru eğin. 30 saniye bekleyin, ardından nefes vererek Dandasanaya tekrar geri dönün.


Omuz Desteği Adı ile Geçen 2. Yoga Duruşu İle Devam Edelim

Zorluk çekmemeniz açısından bu yoga pozunu battaniye desteği ile yapalım. İki veya daha fazla sert battaniyeyi yaklaşık 1 fit x 2 fit ölçülerinde dikdörtgenler halinde katlayın ve üst üste istifleyin. Bu Yoga Pozu sırasında üst kolların yerinde kalmasına yardımcı olmak için battaniyelerin üzerine yapışkan bir paspas yerleştirebilirsiniz. Kilo verdiren yoga hareketleri Ardından omuzlarınız destekli ve başınız yerde olacak şekilde battaniyelerin üzerine uzanın. Kollarınızı gövdenizle birlikte yere koyun, ardından dizlerinizi bükün ve topuklar oturma kemiklerine yakın olacak şekilde ayaklarınızı yere yaslayın. Nefes verin, kollarınızı yere bastırın ve ayaklarınızı yerden uzağa doğru itin, uyluklarınızı ön gövdeye doğru çekin.

Omuz Desteği Pozu Devamı

Leğen kemiğinizi ve ardından arka gövdeyi yerden uzağa kıvırarak kaldırmaya devam edin, böylece dizleriniz yüzünüze doğru gelir. Kilo verdiren yoga hareketleri Kollarınızı battaniyenin kenarına paralel olarak uzatın ve dışarı doğru çevirin, böylece parmaklarınız yere bastırır (baş parmaklar arkayı göstermeli). Dirseklerinizi bükün ve birbirine doğru çekin. Üst kollarınızın arkasını battaniyenin üzerine koyun ve avuç içlerinizi gövdenize doğru uzatın. Leğen kemiğinizi omuzların üzerine kaldırın, böylece gövde yere nispeten dik olacaktır. Dirseklerin omuz genişliğinden çok daha fazla kaymasına izin vermeden ellerinizi sırt üstü (yere doğru) yürüyün.

Nefes alın ve bükülmüş dizlerinizi tavana doğru kaldırın, uyluklarınızı gövdenizle aynı hizaya getirin ve topuklarınızı kalçalarınızdan aşağı doğru asın. Kuyruk kemiğinizi kasığınıza doğru bastırın ve üst uylukları hafifçe içe doğru çevirin. Sonunda dizleri soluyun ve topuklarınızı tavana doğru bastırarak düzeltin. Kilo verdiren yoga hareketleri Bacakların arkaları tamamen uzatıldığında, ayak başparmağının bilyelerini kaldırın, böylece iç bacaklar dıştan biraz daha uzun olur. Boğazı ve dili yumuşatın. Omuz bıçaklarını arkaya doğru sıkın ve göğüs kemiğinizi çeneye doğru hareket ettirin. Alnınız zemine nispeten paralel olmalı, çeneniz dik olmalıdır. Üst kollarınızın arkalarını ve omuzlarınızın üstlerini aktif olarak battaniye desteğine bastırın ve üst omurgayı yerden kaldırmaya çalışın. Yavaşça göğsünüze bakın.

Yeni başlayan bir uygulayıcı olarak yaklaşık 30 saniye pozda kalın. Duruşu rahatça 3 dakika tutana kadar her gün yaklaşık 5 ila 10 saniye arasında kalış sürenizi artırın. Ardından, pozda nispeten rahat hissedene kadar bir veya iki hafta boyunca her gün 3 dakika devam edin. Kilo verdiren yoga hareketleri Yine kademeli olarak ve 5 ila 10 saniye boyunca her gün, 5 dakika boyunca rahatça poz verene kadar kalışınız üzerine. Aşağı inmek, nefes vermek, dizlerinizi tekrar gövdenize doğru bükmek ve başınızın arkasını yerde tutarak sırt gövdenizi yavaşça ve dikkatlice yere yatırın.


Genişletilmiş Üçgen Duruşu 3.Yoga Hareketi ile Devam

Tadasana Yoga Pozu ile başlayın. Ekshalasyonla, ayaklarınızı aralıklarla açın adım atın veya hafifçe zıplayın. Kollarınızı yere paralel olarak kaldırın ve aktif olarak yanlara doğru uzatın, kürek kemikleri genişliğinde, avuç içleriniz aşağıdadır. Kilo verdiren yoga hareketleri Sol ayağınızı hafifçe sağa ve sağ ayağınızı 90 derece sağa çevirin. Sağ topuğu sol topukla hizalayın. Kalçalarınızı sıkılaştırın ve sağ uyluğunuzu dışa doğru çevirin, böylece sağ diz kapağının merkezi, sağ ayak bileği merkezi ile aynı hizada olur. Belden değil kalça ekleminden bükülerek, gövdenizi doğrudan sağ bacak düzlemi üzerinde sağa doğru uzatın. Sol bacağı güçlendirerek ve dış topuğu yere sıkıca bastırarak bu hareketi sabitleyin. Gövdeyi iki tarafı eşit uzunlukta tutarak sola çevirin. Sol kalçanın hafifçe öne çıkmasına ve kuyruk kemiğini arka topuğa doğru uzatmasına izin verin.

Sağ elinizi, gövdenin kenarlarını bozmadan mümkün olan her ne ise mümkünse, kaval kemiğinize, ayak bileğinize veya sağ ayağınızın dışındaki zemine koyun. Sol kolunuzu omuzlarınızın üst kısımlarıyla aynı hizada tavana doğru uzatın. Kilo verdiren yoga hareketleri Başınızı nötr bir pozisyonda tutun veya sola çevirin, gözler sol baş parmağınıza yumuşak bir şekilde bakıyor. Bu pozda 30 saniye ile 1 dakika arasında kalın. Yukarı çıkmak için nefes alın, arka topuğa kuvvetlice bastırın ve üst kola tavana doğru ulaşın. Ayakları ters çevirin ve aynı süre boyunca sola doğru tekrarlayın.


Tekne Pozu 4. Yoga Pozudur ve yapılışı en kolay pozlardandır.

Dandasana ile başlayın, ayak başparmağınız ile öne doğru bastırın, uyluklarınızı nötr bir pozisyonda tutmak için iç uyluklarınızı aşağı doğru döndürün ve kuadrisepsinizi devreye sokmak için femurlarınızla aşağı doğru kökleyin. Sakrumunuzu göbeğinize doğru ve yukarı doğru hareket ettirin ve ön vücudunuzu uzatmak için göğüs kemiğinizi göbeğinizden uzağa uzatın.  Gövdenizi dik tutmak için kaslarınızı omurganızın uzunluğu boyunca çalıştırın. Kilo verdiren yoga hareketleri Göğsünüzü arkadan kaldırmak ve açmak için kürek kemiklerinizi içeri ve yukarı hareket ettirin.  Uyluklarınız ve gövdeniz arasındaki ilişkiyi gözlemleyin – kalçalarınızda 90 derecelik bir açı oluştururlar.  Dizlerinizi bükün ve uyluklarınızın arkasını dizlerinizin hemen üzerinde tutarak ayak parmaklarınızın ucuna gelin.  Göğsünüzü hafifçe geriye doğru eğin ve oturma kemiklerinizin arka kenarının yere bastırdığını hissedin; Sırtınızın dönmemesi için omurga kaslarınızı sıkı tutun.  Dandasana’da uyluklarınız ve gövdeniz arasındaki 90 derecelik açıyı hatırlayın; uyluklarınız ve gövdeniz arasındaki bu açı biraz daha keskin, ancak aynı kasların çoğu çalışıyor. 

Ayaklarınızı göz hizasına kaldırın, bacaklarınızı nötr tutmak için ayak başparmağınızın tepelerine bastırın ve başlangıçta dizlerinizde hafif bir bükülme olmasını sağlayın.  Kalçalarınızdaki tutuşu serbest bırakın ve kollarınızı yere paralel olacak şekilde düzeltin.  Göğsünüzün kalkmasını vurgulamak için üst kollarınızı yuvalarına doğru çekin. Kilo verdiren yoga hareketleri Arka bedeninizi kavrayıp ön bedeninizi destekleyerek bacaklarınızı düzeltin.  Göğsünüzü kaldırmak için üst kollarınızı yuvalarına çekmeye devam edin.  Bacaklarınızı harekete geçirmek için ayak başparmağınıza bastırmaya devam edin.  Sırtınızın alt kısmının yere doğru çökmesine izin vermeden oturma kemiklerinizin arka kenarını dengeleyin.  10 nefesten 1 dakikaya kadar herhangi bir yerde tutun, sonra bırakın.


Güvercin Pozu 5. Yoga Hareketi

Aşağı Bakan Köpek Pozunan sağ bacağı yukarı doğru Sağ dizinizi bükün ve sanki bir hamle yapacakmışsınız gibi o bacağınızı öne doğru çekin. Ayağınızı bir hamle yapmak için yapacağınız gibi yere koymak yerine, sağ dizinizi sağ elinizin dış tarafına koyun. Sağ incik, hareket açıklığınıza bağlı olarak sol kalçaya doğru açı yapabilir veya paspasınızın önüne daha paralel olabilir. Sol dizinizi matınıza bırakın. Sol bacağın yerde düz olmalı. Geriye doğru bir bakın ve sol ayağınızın geriye doğru baktığından emin olun. Kalçalarınızı matınızın önüne doğru uzatın.

Duruşu daha rahat hale getirmek için gerektiğinde kalçanızın sağ tarafının altına battaniye alın. Stabil hissediyorsanız, gövdenizi sağ bacağınızın üzerinde öne doğru bükün. Kalçanızı kare ve kilonuzu olabildiğince dengeli tutun. Bu çok yoğun geliyorsa, bir battaniye veya blok veya kalçanın veya arka dizinizin altına yerleştirin. Alnınızı yere doğru uzatın. Kalçalarınızı dikleştirmeye ve herhangi bir gerginlikte nefes almaya devam edin. Ellerinizi kalçalarınızla aynı hizaya getirerek geri gelin. Serbest bırakmak için sol ayak parmaklarınızı kıvırın ve Aşağı Bakan Köpeğe geri dönün.


Son Poz Tüm Yoga Setlerinin Son ve Rahatlatan Çocuk Duruşu Hareketi

Yere diz çök. Ayak parmaklarınıza birlikte dokunun ve topuklarınızın üzerine oturun, ardından dizlerinizi kalçalarınız kadar geniş olacak şekilde ayırın. Nefes verin ve gövdenizi uyluklarınızın arasına koyun. Sakrumunuzu pelvisinizin arkasına doğru genişletin ve kalça noktalarınızı göbeğe doğru daraltın, böylece iç uyluklara yerleşsinler. Kafatasının tabanını boynunuzun arkasından kaldırırken kuyruk kemiğinizi pelvisin arkasından uzağa uzatın. Ellerinizi gövdenizle birlikte yere koyun, avuç içlerinizi yukarı kaldırın ve omuzlarınızın önlerini yere doğru bırakın. Ön omuzların ağırlığının kürek kemiklerini sırtınıza nasıl genişçe çektiğini hissedin. 30 saniye burada dinlenin.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0