Kundalini yoga, tüm varlıkların nedensel bedeninde omurganın tabanında uykuda olan potansiyel ruhsal enerji veya bilinçtir. Gerçekte, kundalinin formu yoktur. Zihnimiz üzerinde yoğunlaşmak için belirli bir görüntüye ihtiyaç duyduğundan, kundalini, yogik teoride sembolik olarak omurganın tabanında yatan sarmal bir yılan şeklini almıştır. Kundalini, Sanskritçe’den türetilmiştir. kundal terimi, “sarmal” anlamına gelir.

Kundalini yoga

Chakra Kundalini Yoga

Kundalini terimi ile bir başka ilişki, “boşluk” anlamına gelen ve sarmal, uyuyan bir yılanı andırır. Kundalini yoga Beynin içinde yuva yaptığı içbükey boşluk anlamına gelen Sanskritçe kunda kelimesidir.

Kundalini iki şekilde bulunur:

  • Tüm eylemlerimizin nedeni olan pranik enerji (prana shakti)
  • Bilgimizi ve bilgeliğimizi ortaya çıkaran ruhsal enerji veya bilinç (caitanya shakti).

Adanmış Yoga Meditasyonu uygulaması, idadaki enerjinin yukarı doğru hareketi soluma eşliğindedir. Kundalini yoga Pingaladaki enerjinin aşağı doğru hareketi (ekshalasyon ile birlikte) arasında denge sağladığında, kundalini, muladhara çakradaki uyku durumundan aktive olur.

Bu enerji akımlarının her ikisi de daha sonra sushumna’nın merkezi kanalında yukarı doğru hareket eder. Bunlar beyinde aktive olur ve ruhsal uyanışımızın bir parçası olarak içsel bir sakinlik ve ilahi neşe duygusu yaratır.

Kundalini, muladhara çakrasından (kök çakra) sahasrara çakrasına (bilincin başının tepesinde) doğru bu manevi yükselişi yaparken, tüm çakraları arka arkaya aktive ederek zihnin katman katman açılmasına neden olur. Kundalini yoga Yogi bir uyanış, özgürlük, iç huzur, mutluluk ve nihayetinde dünya ile bir birlik duygusu deneyimleyene kadar.

Öte yandan, kundalini omurganın dibinde hareketsiz kaldığında ve omurgadaki enerji akışı aşağıya, dünya bilincinin üç alt çakrasına doğru olduğunda – ki bu muhtemelen herhangi birini düzenli olarak takip etmeyen insanlarda olabilir. Bir tür ruhsal uygulama – bir kişi, kendileri ve etrafındaki dünya arasında deneyimledikleri ikiliğe bağlı olarak içsel bir sakinlik, neşe ve memnuniyet eksikliği hissedebilir.

Yoga Meditasyonu

Alternatif olarak, Yoga Meditasyonu yapmaya yeni başlamış veya henüz düzenli olarak yapmayan kişiler için, sadece hafif veya geçici, ruhsal bir uyanış olabilir – örneğin, alttaki üç çakrada. Kundalini yoga Bu onlara hayatta yemek yemekten, uyumaktan ve (üç alt çakrada işleyen) duyusal tatminten daha fazlası olması gerektiğini hissettirir.

Muhtemelen sadece beden, zihin ve duyular olmadıklarının daha çok farkında olacaklardır, sadece kendilerini bu enstrümanlar aracılığıyla ifade eden manevi bir varlıktırlar.

Gizli haliyle kundalini bir yılan gibi kıvrılmıştır. O şaktinin (muladhara’dan yukarıya) hareket etmesine neden olan kişi kurtuluşa ulaşacaktır. “

Hatha Yoga Pradipika 3: 108

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.




0