Astım Nedir?

Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Alerjik astım özellikle bahar ve yaz mevsiminde görülür. Özellikle cemiyetin takribî yüzde 20- 25’ini etkileyen ve bayanlarda yaygın olarak tesadüfülen alerjik nezle, rehabilitasyon edilmediği takdirde astıma neden olabilir.

Alerjiler; alerjen ismi verilen, havada bulunan, ufak partiküllere karşı burnun verdiği anormal cevap neticeyi büyür. Bazı insanlarda bu partiküller akciğerlerde alerjik astım, gözlerde de alerjik konjonktiviteye neden olabilir. Alerjilerin alana gelmesinde etrafsal etmenler ve genetik yatkınlık büyük rol oynamaktadır.

Astım hastalığını yoga ile tedavi etmek mümkün. Aşağıda verilen yoga hareketleri astım hastalığını tedavi eden yoga hareketleridir. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Nasıl yapıldığını öğrenmek için yoga hareketinin ismine basıp hareketin sayfasına gidebilirsiniz.

Sarvangasana

Nasıl Yapılır:

Sırtüstü pozisyonda yatın veya karnınıza uzanın. Bacaklarınızı yavaşça yukarı kaldırın ve 90 ° açıyla getirin. Kalçaları kaldırarak bacakları başa doğru getirin. Bacakları kaldırın; karın ve göğüs düz bir çizgi oluşturmaya çalışır. Destek için avuç içlerinizi sırtınıza yerleştirin. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Çeneyi göğse karşı yerleştirin. Konumu rahatça koruyun.

Pozu 30 saniye veya daha fazla tutmaya çalışın. Yavaşça orijinal konumuna geri dönün. Bunu yaparken, önce kalçaları elleri sırtını destekleyerek indirin ve yavaşça yüzeye veya orijinal pozisyonuna gelin. İki veya üç kez yapın.


Setubandha Sarvangasana

Nasıl Yapılır:

İlk başta arkanıza yaslanın. Bundan sonra dizlerinizi bükün veya katlayın ve ayaklarınızı ve kalça mesafenizi zeminde birbirinden uzak tutun. Mesafe pelvisinizden 10-12 inç olmalıdır. Düz bir çizgide diz ve ayak bilekleri ile birlikte. Kollarınızı vücudunuzun yanına götürün ve avuç içleriniz aşağı bakmalıdır.

Şimdi teneffüs edin, alt sırtınızı, orta sırtınızı ve üst sırtınızı yavaşça yerden kaldırın. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Şimdi yavaşça omuzlara yuvarlayın; çenenizi aşağı indirmeden göğsünüze çeneye dokunun, kilonuzu omuzlarınız, kollarınız ve ayaklarınızla destekleyin. Şimdi bu pozda altınızı sıkı hissedin. Her iki kalçanızı birbirine ve zemine paralel tutun.

Gövdeyi biraz yukarı kaldırmak için parmakları birbirine geçebilir ve elleri yere itebilirsiniz ya da sırtınızı avuç içlerinizle destekleyebilirsiniz. Normal ve yavaş nefes almaya devam edin. Duruşu 30 saniye veya bir dakika tutmayı ve pozu nazikçe serbest bırakırken nefes vermeyi unutmayın.


Eka Pada Rajakapotasana

Nasıl Yapılır:

Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Ayakları bir araya getirin ve göğsüne ve nefese yakın katlanmış ellerle düz durun. Derin bir soluma ile her iki kolu da başınızın üzerine kaldırın ve Hastapadasana’ya gidin ve avuçlarınızla zemine dokunun ve ayaklarınızın yanı sıra yere yakın yerleştirin. Tamamen nefes alın ve birkaç nefes için burada kalın.

Başka bir inhalasyon ile bir ayağınızı ve bir sürenizi alın ve onları arkanıza koyun ve Adho Mukha Svanasana pozuna veya Aşağı Bakan Köpek pozuna gelin. Burada nefes verin ve ayakları ve kolları ayarlayın ve ayakların kalça mesafesini ve kollar omuz mesafesini birbirinden uzak tutun ve nefes almaya devam edin.

Nefes alırken omurgayı gevşetir ve nefes verirken başınızla daha derine inin ve kafanızla yere ulaşın. Güvercin Pozında yardımcı olacak bu pozda omuzlar ve sırt üzerinde çalışmak.

Şimdi başınızı kaldırın, solun ve sol dizinizi omuzlarınız arasında öne getirin ve bacağınızı önünüze eğilmiş dizlerle yere yavaşça sola dış uylukları ve dizleri yere getirin. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Burada nefes verin ve sol dış uyluk yere değdiğinde, kalçayı zemine yaklaştırın, sağ bacağın arkanıza gerilmesini sağlayın ve butock’ları ağırlığı kalçanın sol tarafına koyarak yere koyun. Burada kollar zemindeki kalçanın yakınına yerleştirilir ve alt sırt boyun ve omuzlar gerilmiş şekilde hafifçe geriye doğru kemerlidir.

Eka Pada Rajakapotasana Devamı…

Yavaş nefes alarak kalçayı kademeli olarak matınızın önüne doğru kareye alın ve pelvisi yere doğru daha fazla itin ve üst sırt ve başı bükerek göğüs ve boynu geriye doğru hareket ettirin. Bu pozda yavaşça geriye doğru bükme ve kalçayı aşağı doğru itme üzerinde çalışmaya devam edin.Orta ve alt sırttaki bu küçük kemer kalçayı açmaya yardımcı olacak ve böylece pozu kolaylaştıracaktır.

Şimdi başka bir inhalasyon ile sağ bacağınızı dizlerinize doğru bükün ve ayak bileğini sağ kolunuz üst vücudunuzu bükerek tutun. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Nefes verin ve öne bakmaya devam edin. Sol kol hala sol kalçanıza yakın yerde iken bacaklarınızı kollarınızla yavaşça alın. Kalçanızın kare olduğundan ve önünüzdeki paspasın omuzları olduğundan emin olun.

Rahat olduktan sonra, sağ ayak parmaklarını tutarken dirsekleri bükün ve sağ dirsek başınızın hemen üstündeki kolu başınızın üzerine getirin ve bükün. Solun ve sağ ayağa ulaşmak için başınızı aşağı ve yukarı getirin. Tamamen nefes verin ve derin nefes almaya başlayın, çünkü kalça kıvrılması nefes düzensizse rahatsızlığa neden olur.

Pozdayken vücut bir güvercin gibi görünecek ve boynun bu güzel pozu geriye düşüyor ve kalça bükülmüş vücuda harika bir şekil katıyor.

Pozı serbest bırakırken, nefes alın ve nefes verirken kollarınızı ve bacaklarınızı arkanızdan ayırın ve sağ avuç içi sağ kalçanıza yakın bir yere yerleştirerek ellerin desteğini alın ve tüm vücudu kaldırın ve Aşağı Bakan Köpek Pozına gidin . Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Burada birkaç nefes alın ve sırtınızı gevşetin.

Aşağı Bakan Köpek’ten, dizler bükülmüş ve önünüzde uzanmış kollar ve göğsünüz ve yüzünüzde kalça ve omuzların rahatlamasına izin veren geniş Çocuk Pozuna gidin.


Sirsasana

Nasıl Yapılır:

Niralamba Sirsasana yapmak isteyenler önce Salamba Sirsasana veya desteklenen kafa standında ustalaşmalıdır . Bu asana’yı gerçekleştirmek için adımlar Salamba Sirsasana ile aynıdır , ancak sonunda eller, vücut ağırlığının tamamen başın üzerine oturduğu bir konuma hareket ettirilir. 

Bu geçiş çok dikkat gerektirir. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Bir yol, elleri yavaşça zemindeki vücudun önüne doğru hareket ettirmektir, böylece ağırlık desteklenmese de dengelemeye yardımcı olur. 

Gelişmiş uygulayıcılar bile elleri yerden kaldırabilir ve bacakların / uylukların yanına yerleştirebilirler. Bu büyük beceri ve denge gerektirir. 

Bir duvarın desteği ilk aşamalarda da alınabilir. Ayrıca, herhangi bir düşüşü önlemek için bir eşinizin sizi izlemesini sağlayın.

Sadece başlangıçta birkaç saniye nihai konumda kalın. Daha sonra, kişinin beceri ve yeteneklerine göre arttırılabilir.

Konumu serbest bırakmak için elleri Salamba Sirsasana’da olduğu gibi kafanın yanına geri getirin . Eller şimdi vücut ağırlığının bir kısmını destekliyor ve inmeden önce vücuda denge sağlıyor. 

Yavaşça inin ve başlangıç Marjariasana pozisyonuna geri dönün . 

İsteğe bağlı olarak Tadasana , fazla kanı kafadan vücuda geri getirmeye yardımcı olabilir . Dinlenme pozu olarak birkaç dakika Shavasana’ya uzanın .

Dhanurasana

Nasıl Yapılır:

Yüzüstü pozisyonda olduğunuz Makarasana‘da Timsah Pozunda uzanarak başlayın. Burada yüzünüz aşağı uzanırken kollarınızı vücudun yanlarına getirin ve alnınızı aşağıya indirin, bacaklarınızı gerin ve omurgayı gevşetmek için birkaç derin nefes alın.

Dizler arasındaki mesafe bükülmeli ve ayak ve bacaklarınızı alt sırtınıza getirerek ayak parmaklarınızı size yakın olmalı.

Hem bacakları hem de ayakları belinize yakın bir yere yerleştirmek için, şimdi ayak bileklerinizi arkadan ellerinizle tutmaya çalışın. Astım ve koah tedavisinde pratik çözüm Her iki bacağın ayak bileklerinin dışarıdan geldiğinden emin olun.

Omuzlar ve kollar gerilmiş ve bacakları yukarıdan yukarıya kaldırmış ve yerden uzaklaştırarak, kan akışının hissedilmesini sağlamak için birkaç nefes için burada kalınız.

Şimdi ayak bileklerini tuttuğunuzda, tüm üst gövdeyi üst karın bölgesinden boyuna doğru kaldırın ve tüm vücudu alt karın bölgesi üzerinde dengeleyin. Şimdi vücut bir yay gibi görünmeli.

Birkaç poz için bu pozun içinde kalın ve bu uyrukların yerden uzak olduğuna emin olun. Kalçaları sıkın ve geriye doğru indirin ve her inhalasyonda kendinizi yukarı doğru çekin.

Bu poz sırasında kan akışını hissedin. Yavaş nefes almak, gözler kapalıyken vücudunuzu daha uzun süre dengelemenize yardımcı olabilir.


Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0