Anksiyete nedir. Anksiyete hastalığı maalesef ki çağımızın hastalığı. Bu hastalıktan çoğu insan mustarip ve hemen hemen herkes doğal yollar ile tedaviden sonuç almak istiyor. Yoga hareketleri olarak anksiyete hastalığının üzerinde fazlasıyla durmakla beraber bundan sonra sıklıkla anksiyete tedavisi üzerine set halinde kart paylaşımlarında bulunacağız.

Yoga her türlü haslığa çözüm olduğu gibi anksiyete hastalığına da çözüm. Doğal yolla anksiyete tedavisi yoga hareketlerinin nasıl yapıldığını görmek için o hareketin ismine basın. Anksiyete nedir Hareketin sadece nasıl yapıldığını değil diğer tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Viparita Virabhadrasana

Nasıl Yapılır:

Kalça mesafesi ve yanlarda kollar ile ayakta duran dağ pozuna başlayın. Sola dönün ve her iki ayağınızı birbirinden yaklaşık 4-5 feet uzağa yerleştirin. Topukları hizalayın.

Sağ ayağı 90 derece çevirin, böylece ayak parmakları paspasın üstünü gösterecektir. Sol ayağı hafifçe içe doğru döndürün. Anksiyete nedir Sırt parmakları 45 derecelik bir açıda olmalıdır.

Kolları yere paralel olarak omuz yüksekliğine kadar kaldırın. Kollar doğrudan bacakların üzerine hizalanmalıdır. Avuç içi aşağı bakacak şekilde, aktif olarak parmak ucundan parmak ucuna ulaşın.

Ön dizini bükerken nefes verin. Dizini doğrudan ön ayağın ayak bileği üzerine hizalayın. Ön parlaklığın zemine dik olmasına dikkat edin. Kalçaları aşağıya doğru batırın, sonunda ön uyluğu yere paralel hale getirin. Bu Savaşçı II.

Bir sonraki nefesle, sol (arka) eli sol uyluğun arkasına bırakın. Bir sonraki teneffüs ile, sağ kolu düz bir şekilde kaldırın, parmak uçlarına tavana doğru ulaşın. Sağ pazı sağ kulağın yanında olmalıdır.

Anksiyete nedir Belin yanlarından uzarken ön dizinizi bükün ve kalçaları alçakta tutun. Arka eli bacağın aşağıya doğru kaydırın ve hafif bir arka viraja gelin.

Başınızı hafifçe eğin ve sağ elin parmak uçlarına bakın.

Omuzları gevşek, göğsü kaldırılmış ve belin kenarlarını uzun tutun.

Eka Pada Rajakapotasana

woman practicing yoga backbend

Ayakları bir araya getirin ve göğsüne ve nefese yakın katlanmış ellerle düz durun. Derin bir soluma ile her iki kolu da başınızın üzerine kaldırın ve Hastapadasana’ya gidin ve avuçlarınızla zemine dokunun ve ayaklarınızın yanı sıra yere yakın yerleştirin. Tamamen nefes alın ve birkaç nefes için burada kalın.

Başka bir inhalasyon ile bir ayağınızı ve bir sürenizi alın ve onları arkanıza koyun ve Adho Mukha Svanasana pozuna veya Aşağı Bakan Köpek pozuna gelin. Anksiyete nedir Burada nefes verin ve ayakları ve kolları ayarlayın ve ayakların kalça mesafesini ve kollar omuz mesafesini birbirinden uzak tutun ve nefes almaya devam edin.

Nefes alırken omurgayı gevşetir ve nefes verirken başınızla daha derine inin ve kafanızla yere ulaşın. Güvercin Pozında yardımcı olacak bu pozda omuzlar ve sırt üzerinde çalışmak.

Şimdi başınızı kaldırın, solun ve sol dizinizi omuzlarınız arasında öne getirin ve bacağınızı önünüze eğilmiş dizlerle yere yavaşça sola dış uylukları ve dizleri yere getirin. Burada nefes verin ve sol dış uyluk yere değdiğinde, kalçayı zemine yaklaştırın, sağ bacağın arkanıza gerilmesini sağlayın ve butock’ları ağırlığı kalçanın sol tarafına koyarak yere koyun. Burada kollar zemindeki kalçanın yakınına yerleştirilir ve alt sırt boyun ve omuzlar gerilmiş şekilde hafifçe geriye doğru kemerlidir.

Yavaş nefes alarak kalçayı kademeli olarak matınızın önüne doğru kareye alın ve pelvisi yere doğru daha fazla itin ve üst sırt ve başı bükerek göğüs ve boynu geriye doğru hareket ettirin. Anksiyete nedir Bu pozda yavaşça geriye doğru bükme ve kalçayı aşağı doğru itme üzerinde çalışmaya devam edin.Orta ve alt sırttaki bu küçük kemer kalçayı açmaya yardımcı olacak ve böylece pozu kolaylaştıracaktır.

Tek Ayaklı Kral Güvercin Duruşu

Şimdi başka bir inhalasyon ile sağ bacağınızı dizlerinize doğru bükün ve ayak bileğini sağ kolunuz üst vücudunuzu bükerek tutun. Nefes verin ve öne bakmaya devam edin. Sol kol hala sol kalçanıza yakın yerde iken bacaklarınızı kollarınızla yavaşça alın. Kalçanızın kare olduğundan ve önünüzdeki paspasın omuzları olduğundan emin olun.

Rahat olduktan sonra, sağ ayak parmaklarını tutarken dirsekleri bükün ve sağ dirsek başınızın hemen üstündeki kolu başınızın üzerine getirin ve bükün. Solun ve sağ ayağa ulaşmak için başınızı aşağı ve yukarı getirin. Anksiyete nedir Tamamen nefes verin ve derin nefes almaya başlayın, çünkü kalça kıvrılması nefes düzensizse rahatsızlığa neden olur.

Pozdayken vücut bir güvercin gibi görünecek ve boynun bu güzel pozu geriye düşüyor ve kalça bükülmüş vücuda harika bir şekil katıyor.

Pozı serbest bırakırken, nefes alın ve nefes verirken kollarınızı ve bacaklarınızı arkanızdan ayırın ve sağ avuç içi sağ kalçanıza yakın bir yere yerleştirerek ellerin desteğini alın ve tüm vücudu kaldırın ve Aşağı Bakan Köpek Pozına gidin . Burada birkaç nefes alın ve sırtınızı gevşetin.

Aşağı Bakan Köpek’ten, dizler bükülmüş ve önünüzde uzanmış kollar ve göğsünüz ve yüzünüzde kalça ve omuzların rahatlamasına izin veren geniş Çocuk Pozına gidin.

Parivrtta Trikonasana

Stand Tadanasana . Ayakları bir arada tutun ve elleri normal nefes alarak ileriye bakacak şekilde tutun. Anksiyete nedir Ayakları birbirinden yaklaşık 3-4 feet uzağa taşıyın. Yavaşça teneffüs edin ve zemine paralel olacak şekilde kolları omuz seviyesine kaldırın.

Sağ ayağı vücuda yaklaşık 90 derece ve sağ ayağı yaklaşık 45 derece döndürün. Kısmen nefes verin ve sağ ayağınızla yüzleşmek için gövdenizi sağa çevirin. Daha fazla nefes verin ve sol elleri sağ ayağa doğru getirerek öne doğru eğin. Sol avuç içi sağ ayağa veya ayak parmaklarına dokunuyor olabilir.

Esnekliğinize bağlı olarak ayağın yanında zemine de yerleştirilebilir. Sağ el, parmaklar yukarı bakacak şekilde gökyüzüne bakacak şekilde düz olarak kaldırılır. Bakış, kaldırılmış ele bakarak yukarı bakabilir. Bu son pozisyonda yavaş sığ nefesler alabilirsiniz. Rahat olduğunuz sürece pozisyonda kalın.

Pozu serbest bırakmak için, kaldırılmış elinizi aşağı indirin ve aynı anda öne bakan konuma geri çevirin. Anksiyete nedir Ellerinizi indirin, vüc udun yanına yerleştirin.Bunu sol tarafta da tekrarlayın. Bu uygulamanın bir turunu oluşturacaktır. İstediğiniz kadar tur yapabilirsiniz.

Padangusthasana

Kalça üzerinde el ile yerde durun. Gövde, boyun ve üst gövdeyi soluyun ve düzeltin. Yavaşça nefes verin ve üst gövdeyi kalça seviyesinde bükün. Daha fazla bükün ve iki parmağınızı elinizle tutun.

Anksiyete nedir Başınızı zorlanmadan uyluklara mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın. Bu pozisyonu rahat olduğunuz sürece tutun. Kişi bu pozisyonda sığ nefesle nefes alabilir veya birkaç saniyeliğine nefesi dışarıda tutabilirsiniz.

Pozu serbest bırakmak için, ayak parmaklarını bırakın ve eller kalçalara yerleştirilmiş olarak kendinizi ayakta konuma getirin. Normal nefes alın ve rahatlayın. Mümkün olduğunca çok tur yapabilirsiniz.

Diğer Anksiyete Yoga Hareketleri

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0