Yoga 5 yamas Yama, yoganın Sekiz Bacaklı Yolunun ilk uzuvudur. “Kısıtlamalar” olarak da tercüme edilen yamalar, dış dünyayı görüntüleme ve başkalarıyla etkileşim kurma yollarına odaklanan beş etik ilkeyi ortaya koyar. Doğruyu söylemek ve çalmamak gibi yamalar, bir yoga pratiğinin temeli olarak kabul edilir.

Ahimsa


NONHARMING
Başkalarına zarar vermemek – ya da zarar vermeyen bir zihniyet ahimsa – yoginin barışçıl yaşama yolundaki nihai başlangıç ​​noktasıdır. Yoga 5 yamas Şiddetsizlik yaşamak, başkalarının veya kendinizin fiziksel, sözel veya duygusal istismarına karışmamak anlamına gelir. Kendini kötüye kullanma, kişinin kendini gerçekçi olmayan ideallere tutmayı ve mükemmellik için çabalamayı içerir. Ayrıca “merhamet” olarak gevşek bir şekilde tercüme edilen ahimsa, hayata karşı nazik, bağışlayıcı ve nazik bir yaklaşım benimsemek anlamına gelir.

Eylemde: Düşüncelerinizi sessizce gözlemleyin ve başka bir kişi hakkında ya da kendiniz için kaba bir düşünce hakkında kaba bir düşüncenin ortaya çıktığında dikkat edin. Bu düşünceyi zihninizde tutun ve bir nefes vererek serbest bırakın. Ardından, ters düşünceyi düşünün (buna inanmasanız bile). Yoga 5 yamas Bunu gün boyunca birkaç kez deneyin, eski, olumsuz olanların yerine yeni pozitif düşünce kalıpları oluşturun. Bunu kendi başınıza yaptıktan sonra, başkalarıyla birlikteyken deneyin. Gerginliklerin arttığını fark ettiğinizde, negatif düşünceleri bir nefes ile serbest bırakın.

Satya


DÜRÜSTLÜK
Gerçeği söylemek, sadece yalan söylemekten daha fazlasıdır. Gerçek dürüstlük kelimelerin ötesine geçer. Dürüstlüğün yoga pratiği olan Satya, yogilerin kendilerini yakından incelemesini ve dürüst olmayan davranışlara yol açabilecek sınırlamalara sahip olmasını gerektirir. Kişinin diğerlerinin düşündükleri kişiden nasıl farklı olabileceğini kabul etmesi ve çoğu zaman doğru olmanın getirdiği rahatsızlığa rağmen yanlış anlaşılmaları düzeltmesi gerekir. “Evet” deme baskısına rağmen bazen “hayır” demek gerekir.

Eylemde: Bir dahaki sefere birisi sizi üzen bir şey söylediğinde kendinizi gözlemleyin. İlk olarak, anında tepkinize dikkat edin. Sadece işleri düzeltmek için onları görmezden geliyor musunuz? Yoga 5 yamas Defansif olarak müdahale ediyor musunuz? Pasif-agresif cevap veriyor musunuz? Kendinize gerçekten nasıl hissettiğinizi sorun ve açık ve dürüst olmanın ne kadar zor olduğunu anlayın. O anda, içsel gerçeğinizle uyumlu dürüst reaksiyonu çağırın.

Asteya


STEALING DEĞİL
Asteya veya nonstealing, başka birine ait bir şey almamaktan daha fazlası anlamına gelir. Çünkü çalmanın kökeninde kişinin kendi eşyalarından veya koşullarından memnuniyetsizlik vardır. Yoga 5 yamas Bu memnuniyetsizlik kendini sadece sağlıksız davranışlarda gösterir – sadece çalmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin kendini başkalarıyla da karşılaştırır ve doyumsuz insan ihtiyacına daha fazla, daha fazla, daha fazla ihtiyaç duyar. Memnuniyetsizlik, yoginin aydınlanma yolunda gerçek bir engeldir. Panzehir minnettarlıktır. Asteya uygulamak, yoginin sahip olduklarını tanımasına rehberlik eder, bu da kendini kabul etmeyi ve başkalarının daha açık, şefkatli bir bakış açısını besler.

Eylemde: Eski tanıdık memnuniyetsizlik hissinin sürünmekte olduğunu hissettiğinizde, bir dakikanızı ayırarak temel nedeni belirleyin. Yeterince azın varmış gibi hissettiren şey nedir? Yoga 5 yamas Ne için özlem ya da özlem duyuyorsun, neden? Şimdi içe doğru dönün ve güçlü ve bereketlerinizin envanterini çıkarın. Koşullarınızı kabul ettiğinizde, sizin içinizden başka hiçbir yerde bulunamayan bir huzur keşfedeceksiniz.

Brahmacharya


HASSAS MODERASYON
Brahmacharya’nın eski uygulaması yogiyi bekaret yemini etmeyi içeriyordu. Duygusal arzuların ve ilgili eylemlerin çok fazla enerji gerektirdiğine inanılıyordu; bu, kişinin ruhsal uyanışına daha iyi yatırım yapılan enerjiydi. Bugünün yogileri, bu kılavuzu daha geniş bir bakış açısıyla ele alıyor ve ılımlılığı uygulama fırsatı olarak görüyorlar. Yoga 5 yamas Birini bağımlılıktan kaçınmaya çağırır; kişinin beş duyuyu nasıl indüklediğine dikkat etmek; ve kişinin eylemlerinin dürüstlüğünü ve bütünlüğünü artırmak amacıyla niyetin (iyi ve kötü) çıktıları üzerine düşünmek.

Eylemde: Bir yogi olmak için celibate olmanıza gerek yok. Fakat kendi hoşgörülerinizi kendi ilahi doğanızın bir ifadesi haline nasıl getirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Daha da geniş bir seviyede, enerjinizin her gün nereye gittiğini düşünün. Ne zaman boşa harcanabilir ve iç barış arayışınıza daha fazlasını nasıl yönlendirebilirsiniz?

Aparigraha

NONPOSSESSIVENESS
Bir aparigraha uygulaması yogiyi ekleri bırakmaya teşvik eder. İnsanların başkalarını güvende, varlıklı, eğlendirilmiş ve değerli hissetmek için şeyleri – maddi mülkleri, duyguları, başarıları – toplama ihtiyacını kabul eder. Yoga 5 yamas Bırakmak, evrenin sağlayacağı temel inançtan memnuniyet duyar ve birini bağlanma ile birlikte gelen sarsıntı ve endişeden kurtarır, taze olanaklar ve güçlü pozitif enerji için kişinin hayatında yer açar.

Eylemde: Bir şey vermeyi düşünün. Hiç kullanmadığınız istenmeyen eşya değil, gerçekten sevdiğiniz bir şey. Daha anlamlı bir şeyin yerini almaya geleceğine inan. Şimdi bir duyguya bakın – korku, umut veya kızgınlık. Sizi nasıl bağladığını ve tam tersine değil, size nasıl sahip olabileceğini düşünün. Yeni keşiflere geçin ve her seferinde bir ek olan, bırakma ile gelen hafifliği ve özgürlüğü hissedin.

Yoga Çeşitleri | Yoga Çeşitleri Nelerdir

Yoganın 8 Basamağı | 8 Kollu Yol

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0