Vajinismusun biyolojisi ve psikolojisi

Vajinismus nedir

Öncelikle vajinismus nedir? Vajinismus, özellikle vajinanın dış üçte birlik kısmındaki kasların penetrasyon sırasında veya beklenen şekilde istem dışı kasılması nedeniyle oluşan vajinal ağrı için kullanılan terimdir. Vajinal kasların o kadar kasılması nedeniyle penetrasyon zor ve ağrılıdır. İmkansızdır ki, herhangi bir giriş teşebbüsü ‘duvara çarpmak’ gibi hissettirir. Vajinismus bir seçim değildir ve bazı kadınlar kasların gerildiğinin farkında bile olmayabilir. Şaşırtıcı olmayarak, durum tipik olarak cinsel ilişkide duygusal sıkıntıya ve zorluğa neden olur.

Kişisel deneyiminizi anlayabilmek amacıyla, yaşadıklarınızın özelliklerini tanımak yararlı olabilir, çünkü farklı vajinismus türleri vardır:

Yaşam boyu: Bazıları için ağrı, ilk vajinal penetrasyon girişiminde başlar. Özellikle tedavide veya doktorunuzla ele alınmazsa ömür boyu sürebilir. Vajinismus, tamamlanmamış evliliklerin arkasındaki bir numaralı nedendir.

Edinilmiş: Diğerleri için bir süre sonra ortaya çıkar. Kadın normal işleyişi yaşar ve sonra vajinismus ortaya çıkar – bazen aniden. Örnek olarak, duygusal olarak sıkıntıdayken cinsel ilişkiye girme deneyimi. Fiziksel bir durum ağrılı bir cinsel ilişkiye neden olduktan sonra ortaya çıkan ağrı olabilir.

Durumsal: Semptomların yalnızca belirli bir cinsel partnerle veya jinekolojik muayene sırasında. Cinsel ilişki sırasında olduğu gibi belirli durumlarda ortaya çıktığı, diğer penetrasyonlar ise iyi olduğu zamandır.

Vajinismus Belirtileri

Bireylerin vajinismus deneyimindeki bu farklılıklar nedeniyle cinsel ilişkiden çok penetrasyondan bahsediyorum.

Vajinismus
 • Cinsel ilişki sonrası da dahil olmak üzere her tür cinsel ağrıyı tanımlamak.
  • Genel bir terim olan ‘disparoni’ ile de karşılaşmış olabilirsiniz. Vajinismus ise tam tersine, vajinal kasların kasılmasının özgül deneyimine verilen isimdir.
 • Temel olarak, sağlıklı olmanıza rağmen, kendinizi güvende hissettiğiniz…
  • Başka türlü cinsel yakınlıktan keyif aldığınız sevgi dolu bir ilişkide, yine de vajinismusa sahip olabilirsiniz.
 • Teşhis için bir tıp uzmanını ziyaret edersiniz. Teşhis amacıyla, vajinismus ve disparoni iki durumun yakın zamanda birleşeilir. Sıklıkla birlikte ortaya çıkarlar. Bazen doktorların ikisini birbirinden ayırt etmelerinin zor olduğunu bilmenizde fayda var. Amerikan Psikiyatri Derneği’nin Zihinsel Bozuklukların yeni terim ‘Genito-Pelvik Ağrı / Penetrasyon Bozukluğu’dur.

Olası nedenler

DSM el kitabına göre teşhis koymak çok önemli. Sadece tıbbi nedenlerden ziyade deneyiminize katkıda bulunan psikolojik faktörlerin olması gerekir. Bazı olası nedenler veya katkıda bulunan faktörlerdir. Deneyimlerden bir veya daha fazlasına sahip olmak mutlaka vajinismusa yol açmaz.

 • Çocukluk çağı yetiştirme:
 • Cinsiyet yada cinsellik hakkında olumsuz inanç.
 • Katı bir dini ortamda mı yetiştirildiniz? Bu inançlar ve öğretiler net ve açık bir şekilde iletilebilirdi, Örnek: “Saf ve temiz kalmalısın” gibi olumsuz bir görüş.
 • Zamanla vajinanıza hangi isimler verdiniz? Vajina için hangi isimleri duydunuz. Bu isimler neyi simgeliyor ya da ima ediyor.
 • Büyürken seks, zevk ve cinsel organlarınız hakkında nasıl ve ne öğrendiniz?
 • Cinsellik ve cinsellikle ilgili herhangi bir yaşam deneyimleri ve mesajlar.
 • Büyürken cinsel organlarınızın ve bunlarla ilgili herhangi bir şeyin kirli veya yanlış ya da ‘sadece tuvalete gitmek için’ olduğu mesajlar aldınızmı? Bu, cinselliğinizi ifade etmek için tokatlanmayı veya ‘cezalandırıcı bir bakış’ verilmesini içerir.
Aşağıdakilerden seks ve cinsellik hakkında doğrudan veya dolaylı olarak neler öğrendiniz:
 • Annen
 • Baban
 • Kardeşlerin
 • Arkadaşların
 • Diğer aile üyeleri
 • Toplum
Cinsellikle ilgili diğer mesajları hatırlıyor musunuz – örneğin, ‘yemeğinizle sevişmek’ için söylendiğini?

İlk kez seks yapmanın acı verici olacağına dair korku, endişe ve beklenti. 1980’lerde Jaws filmini izleyen bazı insanların köpekbalığı fobisi geliştirmesi gibi. Kadınlar da ya kendilerine söylenenlerden dolayı seksin acısı korkusu geliştirirler. Yakınlık anlarında korku ve endişe yaşadınızmı? Dolayısıyla bu vajinal kuruluğa ve kas gerginliğine de yol açar.

İlk deneyimler gelecekte ağrıya neden olur. Yeterli uyarılma ve kayganlık eksikliği varsa bekaretinizi kaybederken, normalde olduğundan daha yüksek bir ağrı hissedersiniz. İlk birleşme zamanında kızlık zarı yeterince yağlanmalıdır. Kızlık zarı gevşemez ise küçük yırtıklar ve ya iltihaplanma ve sinir hassasiyetine neden olur.

Cinsel taciz veya tecavüz. Vücudunuzun ihlal edildiği veya birisinin sizin rızanız olmadan sizinle yakın olduğu bir deneyim yaşamak. Duygusal ve fiziksel tepki yaratır.

Vajinismus

Yüksek pelvik taban kas tonusu. Bazı çalışmalar, doğal olarak yüksek pelvik taban kas tonusuna sahip olmanın vajinismus nedeni olabileceğini göstermektedir (PC kas grubu – pubokoksinin kısaltması – vajina ve anüsü çevreleyen kaslardır). Dinlenirken ve dokunulmadığında bile kas doğal olarak gerilir. Kısmen kasılır. Doğal olarak yüksek PC kas tonusuna sahip kadınların, diğerlerinin çenelerini, omuzlarını veya yüzlerini sıkması gibi strese girdiğinde bu kası sıkması söz konusu olabilir.

Altta yatan duygusal sorunlar veya çatışma. Vajinismus, bir kadın ilişkide bir şekilde rahatsız hissettiğinde bilinçsiz bir tepki olarak bir ilişkide kendiliğinden ortaya çıkabilir.

Vajinismus Hastalığı

Menopoz. Menopoza girerken ve menopoz sırasında, bir kadının gençliğinde olduğundan daha az vajinal sıvı üretmeye başlaması ve daha kuru hissetmesi yaygındır. Kuruluk nedeniyle seks ağrılı hale gelir. Ağrıya rağmen devam etmemelisiniz. Korku, kaygı tepkisi vermeye başladığında vajinismus ortaya çıkar.

Diğer fiziksel ve tıbbi durumlar. Şaşırtıcı derecede yüksek sayıda tıbbi durum penetrasyonda ağrıya neden olduğu için vajinismusa katkıda bulunabilir. Bunlar arasında doğum sonrası, ilaçlar, yetersiz vajinal kayganlığa rağmen cinsel ilişkiye başlama ve devam etme, enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, egzama, vajinal sarkma, kistler veya tümörler gibi cilt rahatsızlıkları, endometriozis, idrar yolu enfeksiyonları ve uçlu uterus sayılabilir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, resmi olarak vajinismus teşhisi, sadece tıbbi nedenlerden çok, deneyiminize katkıda bulunan psikolojik faktörlerin varlığını gerektirir. Bununla birlikte, bir defaya mahsus olumsuz bir acı verici penetrasyon deneyimine sahip olmanın, gelecekteki girişimler için duygusal rahatsızlığın ve korkunun tohumunu ekebileceği anlaşılabilir bir durumdur.

Vajinismus deneyiminiz nedir?

 • Ne zaman oldu? (Tampon takmak? Parmak mı? Yalnızca belirli bir durum mu?)
 • Ne zaman olmaz
 • İlk ne zaman başladı?

Yukarıdaki olası nedenlerden hangisi sizinle ve hayatınızla ilgilidir?

Vajinismus Tedavisi – Egzersizlere başlamadan önce önemli adımlar

Vajinismus Nedir | Vajinismus Egzersizleri

Soru Öneri ve Şikayetleriniz İçin Sitemizin İletişim Bölümünden yada İnstagram Mesaj Bölümünden Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0