Yoganın Sağlığa Faydaları

Yoganın faydaları çoktur. Antik çağlardan beri uygulanan yoga, yoganın beden, zihin ve ruh için ne kadar iyi çalıştığının kanıtıdır. Pozlar, her yöne gerilmeyi, öne ve arkaya doğru eğilmeyi ve bükülmeyi içerir, hepsi tüm vücudu çalıştırır. Yoga pozları, organları ve bezleri uyarır ve performanslarını optimize eder. Düzenli olarak yoga yapmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlü olmanıza yardımcı olur.

 1. Vücut için genel destek
  1. Yoga yapmak tüm vücudunuza fayda sağlar. Yoga vücuda oksijen verir, kan dolaşımını iyileştirir, fiziksel zindeliği destekler ve genel sağlığı destekler.
 2. Akciğer fonksiyonunu artırır
  1. Yoga göğsü genişletir, solunum kaslarını güçlendirir ve hava yolu tıkanıklığını giderir, böylece solunum fonksiyonunu iyileştirir ve astım ve bronşit dahil olmak üzere solunum koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olur.
 3. Kalp sağlığını korur
  1. Yoga kalp sağlığını destekler. Yoganın faydaları nelerdir Sağlıklı tansiyon seviyelerini korur ve kötü kolesterolü düşürür. Kilo vermeye yardımcı olduğu için kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Yoga ayrıca kalple ilgili sorunların en yaygın nedenlerinden biri olan stresi azaltır ve böylece kalbi korur.
 1. Sindirim fonksiyonunu iyileştirir
  1. Çoğu insan, pek çok hastalığın temel nedeninin sindirim sorunu olduğunun farkında değildir. Yanlış sindirim mide rahatsızlıklarına, baş ağrılarına ve diğer çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Yoga, sindirim işlevini güçlendirir ve diğer sağlık durumlarının risklerini azaltır. Ayrıca, sorunlu yiyecekleri ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek ve genel olarak daha iyi yiyecek seçimlerinin yapılmasına yardımcı olabilecek vücut farkındalığını artırır.
 2. Bağışıklığı artırır
  1. Yoganın faydaları nelerdir vücudun tüm sistemlerinin işlevlerini destekler ve böylece bağışıklığı teşvik eder. Ne kadar güçlenirseniz, vücudunuz patojenlerle ve enfeksiyonla o kadar çok savaşabilir.

Yoganın Bedene Faydaları

 1. Sinir sistemini güçlendirir
  1. Vücudun bükülmesi ve belirli yoga asanalarının tutulması omurgayı güçlendirir ve omurga sağlığını destekler. Restoratif yoga pozları ve nefes alma teknikleri parasempatik sinir sistemini uyarır. Ayrıca yoga, vücudun stresle başa çıkma yeteneğini geliştirerek sinir sistemini düzenler.
 2. Kas sistemini güçlendirir
  1. Yoga tonları, kasılır ve kasları güçlendirir. Vücudunuzdaki her kası içerir. Kalp kasları gibi istemsiz kaslar, yoga pozları ile güçlendirilen otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Dengeli yoga pozları kasları güçlendirir ve direnci artırır.
 3. Esnekliği artırır
  1. Yoga, esneklik seviyenizi artırarak hareket açıklığınızı geliştirir. Yoganın faydaları uygulamanıza dahil olan esneme, bükme, uzatma ve kasılma esnekliğinizi inanılmaz seviyelere yükseltir. Siz yoga yaparken her eklem ve kas hareketten payını alır ve bu nedenle eklemlerde sertlik önlenir.
Ek olarak, gücü ve esnekliği geliştirdiğimizde, daha iyi denge elde ederiz. Bu, düşmeleri ve buna bağlı yaralanmaları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yoga Faydaları Ayrıca

 • Hormonları dengelemek ve tiroid de dahil olmak üzere hormon bozukluklarını iyileştirmek
 • Belirli göz egzersizleriyle uzun ve kısa görüşlülük gibi görme sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olun
 • Artritik koşulları hafifletmek
 • Atletik performansı iyileştirmek
 • Uykusuzluğu tedavi etmek
 • Vücudu detoksifiye etmek
 • Üreme organlarına kan akışını teşvik eder ve doğurganlığa yardımcı olur
 • Bellek gücünü artırmak
 • Odak geliştirmek
 • Kendine güveni artırmak
 • Depresyon belirtilerini iyileştirmek veya hafifletmek

Yoga for Beginners Kitabından Türkçeye Çevrilmiştir. Kitabı Satın Alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0