Yoganın Faydaları

Yoga yapmak , zihin ve vücut için bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydaya sahiptir. Daha güçlü hissetmek, daha esnek olmak veya stresi azaltmak için yogaya gelmiş olabilirsiniz.

Binlerce yıllık antik Hint metinleri ve geleneklerine dayanan modern bir uygulama olan yogayla ilgilenen büyüyen bir topluluğun parçasısınız. Yoga fiziksel duruşları, nefes alma tekniklerini, meditasyonu ve etik ilkeleri kapsar. Arkeologlar, üzerlerine yoga duruşları kazınmış beş bin yıldan uzun bir süre önce sabuntaşı mühürleri buldular.

Yoga yapmak

Yoga, güç ve dayanıklılık sağlar

Birçok yoga türü, düşük etkili aerobik egzersiz sağlar ve kalbiniz için iyidir. Bir çalışma, haftada 6 kez 24 tur güneş selamının 6 ay boyunca üst vücut gücünü önemli ölçüde artırdığını buldu. Yoga yapmak Başka bir çalışma, 8 ay boyunca haftada iki kez bir saat sıkı yoganın bacak gücünü artırdığını buldu.

Yoga, denge ve esnekliği geliştirir

Vücudunuzun uzayda nerede olduğunu bilme ve denge kurabilme hissiniz gelişecek ve genel atletik veya fitness performansınızı geliştirme potansiyeline sahip olacaktır. Yoga yapmak Haftada iki kez uygulanan bir yoga programı, üniversite sporcularında sadece 10 haftada daha fazla esneklik ve denge sağlamaya yardımcı oldu.

Yoga, vücudunuzla ilgili farkındalığınızı ve bağlantınızı oluşturur

Vücudunuza ne kadar çok uyum sağlarsanız, onu o kadar çok dinleyebilir ve yaralanmalardan koruyabilirsiniz.

Yoga, zihin-beden bağlantısını kurar

Yoga yapmak Bedeniniz ve zihniniz birbirine güçlü bir şekilde bağlıdır. Stres ve duyguların vücudunuz ve sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Zihin-beden bağlantınızı kurmak, daha bütün hissetmenize ve sağlığınızı iyileştirmek için güçlenmenize yardımcı olur.

Yoga, zaten sağlıklı olan insanlara yardım eder

Yoganın, sporcular da dahil olmak üzere halihazırda sağlıklı olan kişilerin performansını, sağlığını ve zindeliğini geliştirdiği gösterilmiştir. Futbol, ​​basketbol, ​​beyzbol, tenis ve golf alanlarındaki birçok profesyonel sporcu, atletik performanslarına yardımcı olmak için yoga yapar.

Yoga, sizi daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye teşvik eder

Yoga, insanların yaklaşık üçte ikisini daha fazla egzersiz yapmaya ve% 40’ını daha sağlıklı beslenmeye motive ediyor. Yoga yapmak 3 Yoga uygulayıcılarının daha yeşil yaşama ve sürdürülebilir yiyecekler yeme olasılığı daha yüksektir. Yoga ayrıca birçok başka fiziksel veya kişisel bakım aktivitesini sürdürmeniz için size ilham verebilir.

Yoga size daha güçlü bir “vücut duyarlılığı” verir

Beden duyarlılığı, kendi bedenimizle olan ilişkimize atıfta bulunur ve diğer tüm ilişkilerde olduğu gibi, güçlü bir ilişki için dinleme ve güven gereklidir. Vücudunuzla güçlü bir ilişki şu anlama gelir: “Vücudumun benim için neyin iyi olduğunu bilmeme izin verdiğinden eminim” veya “Vücudumu ve neye ihtiyacı olduğunu” dinleyebiliyorum “.

Yoga uykunuzu iyileştirir.

Yoga, pozlar, nefes alma teknikleri ve meditasyon dahil olmak üzere, uyku kalitesini artırmaya ve uykusuzluğu tedavi etmeye yardımcı olmak için araştırma destekli yararlı yöntemlerdir. Yoga yapmak Yüzde altmış, yoganın daha iyi uyumalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Yoga bağışıklık sisteminizi geliştirir.

Biyokimyasal düzeyde yoga, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, böylece hastalıklarla daha iyi mücadele edebilir ve daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Yoga, sağlıklı hamileliklerde faydalıdır.

Doğum öncesi yoga stresi ve kaygıyı azaltır ve kadınların hamilelik sırasında değişen bedenleriyle bağlantılı hissetmelerine yardımcı olur.

Yoga, tıbbi koşullara yardımcı olmak için uyarlanabilir ve kullanışlıdır

İnsanları yogayı denemeye iten en yaygın sağlık sorunları sırt ağrısı, stres ve artrittir — araştırmaların gösterdiği tüm koşullar düzenli olarak yoga yaparak iyileşir. Yoganın, kronik bel veya boyun ağrısı, yorgunluk, obezite, astım, irritabl bağırsak sendromu, osteoartrit, romatoid artrit, karpal tünel sendromu, Yoga yapmak Parkinson hastalığı, migren dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumların tedavisinin bir parçası olarak yararlı olduğu gösterilmiştir. diabetes mellitus, böbrek hastalığı, multipl skleroz ve kanserden kurtulanlar için.

Yoga, sağlık sorunlarıyla baş etmenize yardımcı olur

Yoga yalnızca birçok farklı sağlık sorununun tedavisine entegre edilemez, aynı zamanda sağlık sorunlarının üstesinden gelmeyi kolaylaştırabilir. Yoga uyarlanabilirdir ve bireyin ihtiyaçlarına odaklanır, bu nedenle zayıf veya yatağa bağlı veya fiziksel olarak aktif olmaya alışkın olmayan kişilere göre tasarlanmalıdır.

Yoga stresi azaltır

Yoga yapanların% 80’inden fazlası stresi azalttığını bildirmiştir.5 Yoga ile kendinizi daha sakin ve topraklanmış hissedeceksiniz. İçsel düşüncelerinizden ve hislerinizden kaçmak zorunda değilsiniz. Vücudunuzu çok ileri itmeye teşvik edilmiyorsunuz. Yoga yapmak Yoganın ve pozlarının asıl amacı zihni sakinleştirmek ve sizi yoganın önemli bir parçası olarak kabul edilen meditasyona hazırlamaktır. Stres, doktor ziyaretlerinin önde gelen nedenidir ve fiziksel bedeninize zarar verir, bu nedenle rahatlamak fiziksel sağlığınız için de önemlidir.

Yoga ruh halinizi iyileştirir

Yoga yapanların üçte ikisinden fazlası ruh hallerini iyileştirdiğini fark ediyor.

Yoga daha esnek bir zihin yaratır

Yoganın etkilerinin tümü sadece fiziksel değildir. Nefes alma, meditasyon, kendini yansıtma ve pozlar dahil olmak üzere kapsamlı bir yoga yaklaşımı kullanarak, açık ve eleştirisiz bir tavırla anı yaşama yeteneğinizi geliştireceksiniz. Yoga yapmak Bu, daha esnek bir zihin oluşturmaya başlar.

Yoga, zihninizi (ve vücudunuzu) dengelemek için size araçlar sunar.

Yoga hem enerji verici hem de sakinleştirici ilkeler (Sanskritçe’de brahmana ve langhana) sunar ve ikisinin kombinasyonu hem beden hem de zihin üzerinde dengeleyici (samana) bir etki yaratabilir.

Yoga sizi vücudunuza daha çok, kafanıza daha az sokar.

Nefes alma teknikleri, duruşlar ve ayrıca meditasyonlarla, varsayabileceğinizin aksine, kafanızda daha az “sıkışmış” olacak ve orada yaşayabilecek özeleştiri ve yargılardan daha iyi kaçabileceksiniz.

Yoga benlik saygısı ve güven oluşturur.

Ne kadar çok yoga yaparsanız, hem bedeniniz hem de zihniniz hakkında bir bütün olarak kendinizi daha güçlü ve kendinden emin hissedersiniz.

Yoga hafızanızı ve dikkatinizi geliştirir.

Araştırmalar, yoganın beynin hafıza ve dikkatten sorumlu olan kısımlarını güçlendirdiğini gösteriyor. 8 haftalık bir yoga programı, yaşlı yetişkinlerin hafıza ve karar verme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oldu.6 Yoga aynı zamanda çocuklarda ve gençlerde akademik performansı ve sınıf davranışını geliştirir.

Yoga, depresyon, anksiyete gibi sorunlara yardımcı olur.

Büyüyen araştırmalar, yoganın depresyon, anksiyete, uykusuzluk, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve şizofreni gibi akıl sağlığı sorunlarının tedavisine başarıyla entegre edilebileceğini gösteriyor.

Yoga, insanların içki ve sigarayı azaltmasına yardımcı olur.

Yoga istekleri azaltır ve daha az alkol, tütün veya diğer maddeleri kullanmakla ilgilenen kişilere yardımcı olur.

Yoga kendinizle olan ilişkinizi kurar.

Yoga, herhangi bir özeleştiriyi bırakırken sizi daha çok öz farkındalığa ve öz-düşünmeye teşvik eder.

Yoga, başkalarıyla daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Yoga, empati ve şefkati besler. Yoga yapmak , hem kendinize hem de başkalarına karşı empatinizi artırabilecek kendine şefkat ve farkındalığın etik ilkelerine dayanır. Yoga, farkındalığınızı genişletir ve vücudunuz ile zihniniz arasındaki güçlü bağlantıyı keşfetmenize yardımcı olur

Bunlar, yoga yapmak için olası nedenlerin yalnızca bir örneğidir ve kendi pratiğinizde birçok başka faydayı keşfedebilirsiniz. Yoga yapmak nedenleriniz de yol boyunca değişebilir. Çoğu yogaya stres atma veya zindelik için gelse de, yoga öğrencilerinin üçte ikisi ve yoga öğretmenlerinin çoğu zaman içinde farklı nedenlerle yogaya devam ediyor. Yoga, hayatınızın birçok yeni ve heyecan verici bölümünün kapısını açar – kendiniz deneyene kadar yoganın hayatınız üzerindeki etkisini tahmin edemezsiniz.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0