Maneviyat nedir

Maneviyat nedir? Buradaki amaçlarımız için yeniden ifade edilen aşağıdaki Oniki Adım, günümüzde nikotinden alkole, cinsiyete kadar her türlü bağımlılık için yaygın olarak kullanılan AA programından sonra modellenmiştir.

Sıradan hayatımızı sadece yarı uyanık, trans halindeki bir şeyde yaşadığımızı ve bunu normalde kendimize inkar ettiğimizi itiraf ediyoruz.

maneviyat nedir
 1. Uyanıklığın yeni bir tutumunu geliştirme çabamızda rehberlik aramaya ve sormaya başlıyoruz. Maneviyat nedir. Bu, destekleyici insanlar aramak (iyi bir Yoga merkezinde olanlar gibi) ve canlandırıcı okuma materyali seçmek anlamına gelir.
 2. Davranışımızda bu yeni tutumu veya görünümü teyit eden olumlu değişiklikler başlatırız. Manevi ilkeleri okumak ve konuşmak yeterli değildir. Günlük bir rutine ve uygun bir yaşam tarzına bağlı kalarak maneviyatımızı son derece pratik hale getirmeliyiz.
 3. Kendini anlama pratiği yapıyoruz. Otomatik (trans benzeri) programlarımızı ve bunların yeni yaşam anlayışımızın yetersiz kaldığı yerleri fark etmek için bilinçli sorumluluğu kabul ediyoruz.
 4. Maneviyat nedir. Eski zihinsel ve duygusal kalıplarımızı değiştirmek ve yeni bakış açısını ve eğilimi dengelemek için gerekli arındırma taahhüdünde bulunuruz.
 5. Yeni bakış açımız temelinde öğrenmeye ve büyümeye devam edebilmemiz için esnek ve hayata açık olmayı öğreniyoruz. Açıklık asla ayrım gözetmemeli, doğru bir şekilde ayırt edilmesine dayanmalıdır.

Maneviyat Ne Demek?

 1. Ruhsal olarak olgunlaşmaya çabalarımızın ortasında tevazu uyguluyoruz. Bu şekilde ego enflasyonu tehlikesinden kaçınırız.
 2. Maneviyat nedir ? Dünyada iyi huylu bir etki olabilmemiz için, tüm ilişkilerimize anlayışımızı uygulayarak, yaşam ve manevi iyileşme ilkeleri hakkında anladıklarımız için sorumluluk alırız.
 3. Yeni bakış açımızın rehberliğinde ve Yoga’nın yardımıyla zihnimizin entegrasyonu üzerinde çalışıyoruz.
 4. Büyük ve küçük her konuda öz disiplini bilinçli olarak geliştiririz. Bu bazen özenli ve rahatsız edici olabilir, çünkü eylemlerimize sürekli olarak daha yakından bakacağız.
 5. Düzenli bir meditasyon pratiğiyle giderek kendimizin aydınlık kısmı ile manevi komünyonu uyguluyoruz. Bu şekilde ve kendini anlamadaki sürekli büyümeyle kendimize yavaş yavaş şeffaf oluruz.
 6. Kendimizi merkezciliğin ortadan kalktığı mutluluğu yaşama olasılığına açıyoruz ve üzerinde durulan gerçek manevi özümüzü kurtarıyoruz. Maneviyat nedir Bu uyanışla dünya bizim için şeffaflaşıyor ve biz yaşam bağlamında bütünleşiyoruz.
maneviyat nedir

Kaynak: The Martix of Yoga Kitabından Çevrilmiştir.

Bir yanıt yazın

Kapat
Giriş yap
Kapat
Ödeme (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.
0